Keď je ľavá ruka tá pravá, dieťa neprerábajte
Podľa štatistík na svete žije približne 10 percent ľavákov a prevažná väčšina z nich sú muži. Minulú nedeľu oslávili svoj svetový deň. V roku 1976 ho zaviedol tiež ľavák, Američan Dean R. Campbell.
V prepočte na obyvateľov Košíc by približne 24-tisíc ľudí malo uprednostňovať ľavú ruku. Ľaváci by teda naplnili do posledného miesta viac ako dva štadióny Lokomotívy Košice s kapacitou takmer 11-tisíc miest.
Ich najväčšími nepriateľmi sú škrabky na zemiaky, nožnice, otvárače konzerv ale napríklad aj počítačová myš. Nuž a najviac kedysi trpeli deti, ktoré sa rodičia a učitelia snažili preorientovať na pravú ruku, alebo keď ich aj rešpektovali, pri písaní do zošita si chúďatká všetko rozmazávali, alebo v jedálni si nevedeli poriadne trafiť lyžicou do úst.
Prečo je to tak?
U ľavákov dominuje pravá hemisféra mozgu, preto sa hovorí, že sú kreatívni a emotívni s nadaním pre hudbu, matematiku, umenie či loptové športy. Kým sa ľaváci dostanú na pomyselný vrchol, majú za sebou množstvo práce, o ktorej sa pravákom ani nezdá. Hoci sa dnes už deti násilne nepreúčajú. Na školách to bolo úradne zakázané v roku 1967. Štúdie preukázali, že existuje viac ľavorukých s IQ nad 140 než pravorukých. Ako však zistiť, či je vaše dieťa ľavák?
Všetko sa začína už v ranom detstve. „Rodičia to väčšinou zistia tak, že ich dieťa viac zapája ľavú ruku do väčšiny aktivít, napr. lyžicu chytá do ľavej ruky, a tak isto pri hre s kockami či pri kreslení ju využíva viac,“ dozvedeli sme sa od Lucie Klasovej, detskej psychologičky z Centra pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie na Karpatskej ulici v Košiciach. Môžete napríklad dať do ruky dieťaťu korálik s hrubšou niťou. Ktorá ruka povedie či už korálik alebo niť, tá bude u dieťaťa dominantná.
Obojručné deti
Ak rodičia zistia, že ich dieťa je ľavák, mali by to brať ako jeho prirodzenosť a uľahčovať mu vykonávanie aktivít tým, že mu kúpia pomôcky pre ľavákov. Existuje viacero internetových obchodov a jeden špecializovaný, kamenný, je v Prešove. „Môže sa však stať, že dieťa je obojručné. Existujú totiž ľaváci, ktorí píšu ľavou rukou na papier, ale na tabuľu pravou. Alebo miešajú jedlo pri varení pravou rukou. Podobne to majú aj praváci,“ upozorňuje.
[ad][/ad]Žiadny hendikep!
Kedysi sa všetci ľaváci „prevychovávali“ na pravákov. „Súčasná spoločnosť je už v tomto smere informovaná a uvedomelá. Vaše dieťa veďte k pocitu, že byť ľavákom nie je žiadny hendikep,“ uvádza L. Klasová. Dalo by sa to možno prirovnať k tomu, že v triede je napríklad iba pár detí s kučeravými alebo ryšavými vlasmi. „Určite dieťa nenúťte potláčať preferenciu ľavej ruky a nenavádzajte ho na používanie pravej. Nechajte, nech si samo vyberie ruku, s ktorou sa mu pracuje lepšie.“
Americkí prezidenti G. Ford, R. Reagan, G. Bush, B. Clinton, B. Obama, kráľovná Alžbeta II., princ Charles a jeho syn William, W. Churchill; zakladatelia veľkých ríš: A. Veľký, J. Caesar, O. von Bismarck, N. Bonaparte; športovci: futbalista Maradona, tenisti J. Connors, T. Muster, M. Selešová, G. Ivaniševič či M. Navrátilová; umelci: W. A. Mozart, L. da Vinci, J. W. Goethe, P. Picasso, filmové ikony G. Garbo, M. Monroe, Ch. Chaplin; herci: B. Pitt, J. Roberts, T. Cruise, B. Willis, R. Redford, K. Basingerová, J. Carrey, G. Hawn, D. Moor, K. Reeves, R. de Niro, M. Kramár; hudobníci R. Starr, P. Collins, P. McCartney, B. Dylan, J. Hendrix; vedci: A. Einstein, B. Gates.
(JV)
„Preúčali“ ho na praváka
V minulosti prevládala tendencia premieňať ľavákov na pravákov. V škole bolo totiž povolené písať len pravou, a tak jednoducho ľavorukých ľudí „prerábali“.
Podobne bol na tom aj 29-ročný Košičan Andrej Oros. Keď bol ešte malý chlapec, jeho rodičia zaznamenali, že všetko chytá do ľavej ruky.
Príkaz lekára
Andreja prihlásili do škôlky s vedomím, že je ľavák a jednoducho to tak ostane. „Učiteľka ma však poslala za lekárkou, nech ona sama určí, ktorou rukou by som mal písať. Mojim rodičom povedala, že ma treba jednoducho ‚prerobiť‘,“ hovorí.
Andrej sa tak postupne začal premieňať z ľaváka na praváka. „Odvtedy som musel držať nožnice, pero či lyžičku v pravej ruke. Viem, že dnes by to lekári už nedovolili a nechali ma tak, ale vtedy mojim rodičom prikázali, že kým pôjdem do školy, musia ma premieňať na praváka,“ dodáva.
Po nástupe na základnú školu sa stal z Andreja plnohodnotný pravák. Dokonca pravou rukou aj píše. „Jediné, čo som sa nikdy nenaučil, je držať príbor. Teda v pravej mám nožík a v ľavej vidličku. Ak by som si to vymenil, asi by som ostal hladný. Viem, že ľudia, ktorých prerábajú, môžu mať poruchy učenia alebo trpia koktavosťou. Ja s tým, našťastie, problém nemám,“ dodáva.
Aj napriek tomu, že svojím spôsobom sa stal pravákom, podvedome robí niektoré činnosti ľavou. „Vždy chytím pohár do ľavej alebo kopem do lopty ľavou nohou.“
(ML)
Anketa: Ako žijú ľaváci v našom mediálnom dome?
text k ankete: Michaela Luxová
foto k ankete: Veronika Janušková, Michaela Luxová