09.10.19

Kedy zmiznú strašiaky z košických ulíc

foto: Veronika Janušková

Centrálnu časť Košíc zatiaľ hyzdia viaceré opustené, či nevyužívané ruiny. Jednou z najnápadnejších je niekdajšie sídlo daňových úradov na Garbiarskej ulici. To sa však čoskoro zmení. 

Najvyššia, takmer 50-metrová budova na Garbiarskej ulici na severnej strane centra Košíc od roku 2013, keď sa z nej odsťahovali daňové úrady, chátra. Pred troma rokmi sa dostala do majetku spoločnosti Sky One, ktorá ju chcela prerobiť na polyfunkčný bytový dom. Búracie práce sprevádzané nevôľou ľudí z okolia pre vysokú prašnosť sa aj začali. Zakrátko však ustali a odvtedy stojí objekt opustený a ďalej sa rozpadáva.

reklamná správa

NEPLAŤ ZA DONÁŠKU!

Špičková vietnamská kuchyňa priamo k Vašim dverám.

Zistite viac

Vrátia mu pôvodnú funkciu

Časom a demolačnými prácami ohlodanej budove však bliká na lepšie časy. V novembri minulého roka ho kúpila košická spoločnosť IH Real Estate. 

„Sme firma, ktorá sa snaží dlhodobo prenajímať nehnuteľnosti, takže sme objekt kúpili so zámerom kompletne ho zrekonštruovať, držať v majetku a prenajímať. Budova sa nám však nejaví vhodná na byty. Chceme jej vrátiť pôvodnú funkciu, bude v nej teda sídlo administratívy,“ približuje ďalší osud ruiny konateľ spoločnosti Vratko Michálik.

Projekt je už hotový, firma disponuje územným rozhodnutím a začalo sa stavebné konanie. Výška investície na rekonštrukciu a výstavbu, vrátane parkovacieho domu, by mala dosiahnuť 5 miliónov eur. Otvorenie po rekonštrukcii je naplánované na tretí štvrťrok roku 2021.

Súčasnosť: Vežiak na Garbiarskej chátra už šesť rokov.	foto: veja
Súčasnosť: Vežiak na Garbiarskej chátra už šesť rokov. foto: veja

Monument socializmu

Podľa projektu dom prejde veľkými zmenami. Výška 14 nadzemných a jedného podzemného podlažia síce zostane zachovaná, ale zastavajú strechu do výšky súčasnej strojovne výťahovej šachty. Celé jadro so schodiskom a výťahovou šachtou presunú do stredu budovy. 

„Objekt bol totiž postavený ako monument danej doby a čiastočne mal vyjadrovať opovrhnutie starým mestom. Preto aj stojí otočený akoby chrbtom k Hlavnej. To sa nám nepáči a preto sme sa rozhodli jadro zmeniť. Vchod do budovy bude priamo orientovaný na Garbiarsku,“ vysvetľuje V. Michálik.

reklamná správa

Parkovací dom

Parkovacie miesta na dvore teraz majiteľ prenajíma oproti stojacemu hotelu a viacerým firmám sídliacim na Garbiarskej.  V pláne však má postaviť klasický parkovací dom. Má mať jedno podzemné a dve nadzemné podlažia a spolu 99 státí. 

„Nie je to veľa, lebo budovu ponímame tak, aby podporovala teraz také moderné alternatívne spôsoby dopravy. Chceme tam mať parkovanie pre bicykle, šatne, prezliekárne a sprchy. Keďže je to v centre a prihliadajúc na klientov, ktorých tam chceme mať, predpokladáme, že veľa z nich bude preferovať tieto alternatívne spôsoby dopravy,“ hovorí V. Michálik.  

Práve parkovacia politika miest nie je podľa neho veľmi šťastná. Na jednej strane vyžaduje pri budovách výstavbu veľkého množstva parkovacích miest, čím vlastne priamo podporuje používanie áut, na druhej strane zasa chce motivovať ľudí používať alternatívne spôsoby dopravy a využívať hromadnú dopravu. „My sa snažíme čo najviac prispôsobiť podmienky, aby naši klienti čo najviac využívali bicykle, kolobežky, prípadne iné ekologické dopravné prostriedky, alebo hromadnú dopravu,“ tvrdí konateľ investorskej firmy.

Budúcnosť: Takýto pohľad sa po dokončení naskytne z Hlavnej ulice.	vizualizácia: IH RE
Budúcnosť: Takýto pohľad sa po dokončení naskytne z Hlavnej ulice. vizualizácia: IH RE

Najväčšie zmeny objektu

  • namiesto parkoviska vznikne záhrada
  • na prízemí má byť bistro s detským ihriskom, so záhradou tam vznikne rodinný oddychový priestor
  • na prvých podlažiach môžu byť služby, napríklad zubárske ambulancie
  • ostatné poschodia sú určené pre kancelárie menších a stredných podnikov
  • najväčší záujem je zo strany IT firiem, kde zamestnanci ocenia pridanú hodnotu atraktívneho miesta s dobrou dostupnosťou
  • na najvyššom poschodí plánujú reštauráciu s terasou s výhľadom na staré mesto

 

Dlhoročná hanba centra mesta 

Bytový dom na rohu Moyzesovej a Alžbetinej chátra už naozaj dlhé roky. Od roku 2008 ju vlastní firma Alžbetina, s.r.o., ktorej majiteľmi sú podľa údajov z obchodného registra štyria Taliani. Počas majstrovstiev sveta v hokeji v rokoch 2011 dom, ktorý mnohí označovali za hanbu centra mesta, zakryli plachtami s reklamami. Tie na dome roztrhané viali celé roky. To isté sa opakovalo v tomto roku, keď ruinu opäť prekryli plachty, ktoré tam visia dodnes. Budovu sa viackrát majitelia snažili bezvýsledne predať. Dnes sa to však nedá, v rokoch 2015 a 2016 na ňu bolo uvalené záložné právo exekútorom, v roku 2017 zasa mestom Košice. Ako nám potvrdili z magistrátu, mesto nedisponuje žiadnym právnym titulom, ktorý by mu umožnil vyžadovať od vlastníka údržbu aspoň vonkajšej fasády domu. Podľa obyvateľov bytov v okolitých budovách je len otázkou času, kedy sa úplne rozpadne. 

Moyzesova 54 foto: veja
Moyzesova 54 foto: veja

Spustnutý „Dom družby“ 

Poriadne dlho stál v širšom centre Košíc bez využitia aj objekt, ktorý košickí pamätníci poznajú ako niekdajší „Dom družby“. Krásnu secesnú stavbu postavili v roku 1912 ako dom s reprezentačnými nájomnými bytmi. V roku 1945 ho skonfiškoval štát. Počas éry socializmu tu bol dlho Dom československo-sovietskeho priateľstva, po roku 1990 sa stal majetkom Univerzity P. J. Šafárika. Škola ho naposledy využívala ako dekanát a niektoré pracoviská Prírodovedeckej fakulty. V roku 2011 však boli univerzitné pracoviská presunuté a odvtedy budova zívala prázdnotou. Postupne začala chátrať najmä fasáda zaujímavej stavby. Pokračovalo to šesť rokov, kým budovu v roku 2017 kúpila spoločnosť ELIT – BYT DEVELOPMENT, ktorá vznikla v tom istom roku. Majitelia firmy, ktorí pochádzajú z Prešova, o svojich zámeroch hovoriť nechcú. V každom prípade však budova zrejme ožíva, keďže sa v nej v posledných dňoch objavili známky stavebného ruchu. 

Moyzesova 16 foto: veja
Moyzesova 16 foto: veja

reklamná správa

Čítajte viac: projekty

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím