Kojšovskú hoľu má nový vlastník. Tvrdí, že ak stredisko nezmodernizuje, môže zaniknúť
Pôvodný zámer na modernizáciu lyžiarskeho strediska na Kojšovskej holi z roku 2009 nový vlastník prepracoval. Tvrdí, že by mal byť viac prijateľný pre životné prostredie.
Viac ako tri kilometre dlhá sedačková lanovka so začiatkom na parkovisku v Zlatej Idke a vrcholovou stanicou na Kojšovskej holi (1245 m n. m.) pri rotunde s reštauráciou pre osemdesiat hostí. Druhá takmer kilometrová sedačka vedúca z nástupnej stanice v Perlovej doline nad Gelnicou na vrch známy ako Golgota s ďalšou veľkokapacitnou vyhliadkovou reštauráciou. K tomu trinásť lyžiarskych vlekov a dvanásť zjazdoviek s celkovou dĺžkou 12,6 kilometrov.
Takto v skratke vyzerá najúspornejší variant projektového zámeru dobudovania a rozšírenia Skiparku Erika Kojšovská hoľa, ktorý v septembri predložila na posúdenie ministerstvu životného prostredia košická spoločnosť NOAD. Stavebné náklady, ktoré by mali smerovať do strediska vzdialeného od Košíc dvadsať kilometrov, orientačne stanovila na 13,2 miliónov eur.
Staré má ísť preč
„Budú odstránené všetky pozostatky bývalých dopravných zariadení, vrátane súčasných, ktoré sa nebudú ďalej využívať. V súčasnosti stredisko neposkytuje štandardné podmienky najmä pre najdôležitejšiu aktivitu – alpské lyžovanie. Cieľom zámeru je, aby návštevník mohol využívať akékoľvek prepravné zariadenia a zjazdovky bez nutnosti vyzúvania lyží. Terén tratí bude pestrý – od ľahkých až po extrémne ťažké,“ píše sa v dokumente, ktorý pre NOAD spracovala firma Enviconsult.
Vlastníctvo prepravných zariadení a budov prešlo na nového vlastníka z fi rmy S.V.I.M. Jedným z dvoch spoločníkov NOAD-u je Viliam Nováček, ktorý je aj spolumajiteľom S.V.I.M. Väčšinový podiel v Noade má firma AZI Invest, ktorá patrí Košičanom Andrejovi Šimkovi a Stanislavovi Kurilakovi.
Nováček, ktorého firma prevádzkovala stredisko od roku 2006, povedal, že NOAD Skipark Erika kúpila. Preto bol podľa neho ukončený proces posudzovania vplyvov pôvodného projektu modernizácie strediska na životné prostredie, ktorý ešte v roku 2009 spracoval S.V.I.M. Nový vlastník predložil na ministerstvo vlastný zámer a povoľovacie konanie sa začalo odznova.
Konateľ: Investorov máme
Konateľ a spoluvlastník NOAD-u A. Šimko sa k projektu zatiaľ vyjadruje opatrne. Hovorí, že veľa jeho aspektov je otvorených a nechce zverejniť informácie, ktoré nemá predrokované s obchodnými partnermi. Urobí tak, až keď orgán životného prostredia odsúhlasí niektorý z navrhovaných variantov.
Šimko ale potvrdil, že firma má zabezpečených investorov ochotných vložiť do projektu prostriedky. Toho, že prevádzka skiparku bude pre teplotné výkyvy nerentabilná, sa neobáva:
„Súčasťou modernizácie bude systém technického zasnežovania, ktoré teraz na Kojšovskej holi funguje vo veľmi malom rozsahu a nedokáže zabezpečiť fungovanie strediska. Navyše nebude využívané len výhradne v zime, ale má mať celoročnú prevádzku, ktorá by mala zabezpečiť rozloženie podnikateľského rizika a návratnosť investície,“ povedal pre denník KOŠICE:DNES.
Proti boli vodohospodári
Systém technického zasnežovania, ktorý má pozostávať z troch akumulačných nádrží na Kojšovskom a Perlovskom potoku s celkovým objemom 75-tisíc metrov kubických, bol zrejme hlavným problémom aj pri prvom posudzovaní vplyvov na životné prostredie. Ministerstvo životného prostredia v rozhodnutí o ukončení správneho konania zo začiatku októbra konštatuje „nepriechodnosť zámeru cez vodohospodárske orgány“.
Ak by ale cez nový schvaľovací proces prešiel len „nulový variant“, podľa NOAD-U by to mohlo znamenať ukončenie prevádzky. V dokumente firma uvádza, že skipark dnes nespĺňa kritéria moderného lyžiarskeho strediska, čo sa postupne odrazí v odlive návštevníkov. „Zachovanie terajšieho stavu bez rozvoja by pre nás nemalo zmysel,“ vraví aj Šimko.
Pred začatím výstavby musí mať majiteľ skiparku zazmluvnený nájom alebo kúpu s viacerými vlastníkmi lesných pozemkov. Medzi nimi sú urbárske a pozemkové spoločenstvo v Kojšove, obce Kojšov a Zlatá Idka a v závislosti od toho, ktorý variant bude povolený, aj podnik Mestské lesy Košice.
História „Kojšovky“
- 40. roky – vybudovaná rekreačná chata Erika
- 60. roky – vybudované štyri vleky s odpínacími tiahlami. Ich pozostaky v smere k Perlovému potoku a v lokalite Peciská vidno aj dnes
- 70. roky – postavili štyri vleky, z toho jeden kotvový, ktorý bol neskôr zrušený
- 1977 – vybudovali 1800 metrov dlhú sedačkovú lanovku TS-3 Tatrapoma
- 2002 – VSŽ po vstupe americkej U. S. Steel predáva stredisko spoločnosti Interfernex. Jej spoločníkmi boli dvaja Rusi, konateľom politička Anna Belousová, rodená Malíková z SNS
- 2005 – rekonštruckia hotela Erika a vybudovanie umelého zasnežovania
- 2006 – stredisko s novým majiteľom, firmou S.V.I.M., obnovilo prevádzku
- 2015 – skipark preberá firma NOAD
Foto: rok