Koľko miliónov eur chce EEI za dobrovoľný odchod z Košíc?
Najsledovanejšími bodmi včerajšieho rokovania mestského zastupiteľstva boli tie, ktoré sa týkali rozvodu mesta s parkovacou spoločnosťou EEI. Poslanci rozhodli, že na firmu podajú žaloby.
Diskusia o ďalších krokoch mesta pri vysporiadaní vzťahov s EEI sa natiahla od rána až do popoludnia. Zapríčinila to takmer trojhodinová prestávka, počas ktorej sa zúčastnili viceprimátori Martin Petruško a Renáta Lenártová spoločného rokovania českej a slovenskej vlády v Košiciach.
Nikto ich tu nechce
Vedenie mesta už v predchádzajúcich mesiacoch rokovalo s EEI o odchode firmy z mesta. Nedohodli sa však. Parkovacia spoločnosť bez finančných kompenzácií odísť nechce. Ako povedal viceprimátor, za dobrovoľný odchod chce sedem miliónov eur. Jej ďalšie alternatívy, napríklad návrh, že odíde len z rezidentských lokalít alebo zostane takzvaným technickým správcom parkovacieho systému a bude za to poberať dohodnutú časť tržieb, boli podľa dôvodovej správy pre mesto neprijateľné. „Znamenali by, že EEI v Košiciach zostane. Je však jasné, že ju tu nikto nechce,“ komentoval M. Petruško.
Mesto navrhovalo, aby mu firma vydala parkovací systém a potom sa dohodnú na finančnom vyrovnaní. To však parkovacia spoločnosť odmietla.
Preto sa vedenie mesta rozhodlo postupovať podľa analýzy Právnickej fakulty UPJŠ. Avizovalo podanie žaloby, v ktorej sa domáha vydania parkovacieho systému a neoprávneného obohatenia. Súd zároveň rozhodne aj o platnosti nájomnej zmluvy s EEI, ktorú mnohí vrátane právnikov UPJŠ alebo Najvyššieho kontrolného úradu považujú za neplatnú.
[ad][/ad]Neprijaté návrhy Polačeka a Gibódu
Diskusia o ďalších krokoch mesta bola dlhá a búrlivá. Padlo niekoľko pozmeňovacích návrhov k predloženému návrhu uznesenia.
Poslanci schválili návrhy poslancov Jaroslava Kaifera a Ľuby Blaškovičovej. Kaiferov znamená pre viceprimátora Petruška možnosť podať žaloby na vydanie parkovacieho systému aj neodôvodneného obohatenia zvlášť. „Dáva to mestu ďalšie možnosti pri vyjednávaní s parkovacou firmou,“ odôvodňoval zmenu J. Kaifer. Blaškovičovej návrh dal mestu zasa možnosť po prípadnom prevode parkovacieho domu pri Steel aréne na parkovaciu firmu jeho hodnotu započítať do vzájomného finančného vyrovnania.
Zmeny VZN
Poslanci nakoniec schválili uznesenie, ktorým poverili Petruška podaním spomínaných žalôb, ale zároveň ďalším rokovaním s EEI. „Dohoda je vždy lepšia ako súdne spory,“ zdôvodňovali viacerí prítomní.
Okrem toho poslanci schválili aj zmenu všeobecne záväzného nariadenia (VZN) č. 157, teda takzvané parkovacie nariadenie. Od 1. januára 2019 tak bude výlučným prevádzkovateľom parkovacích miest v zóne plateného parkovania mesto Košice. Zmenami tohto VZN a tiež VZN o dani z využívania verejného priestranstva si nielen pripravili pôdu na prevzatie parkovacieho systému, ale zároveň vyhoveli protestu prokurátora týkajúceho sa vyhradených parkovacích miest.
O reakciu na najnovší vývoj situácie sme požiadali firmu EEI. „Naša spoločnosť nedisponuje oficiálnym stanoviskom Magistrátu mesta Košice. Preto dnes nie je možné, aby sme sa k zmenám vyjadrovali. Po naštudovaní návrhu poskytneme médiám a verejnosti stanovisko a vyjadrenie,“ znela odpoveď.
Petruško: Parkovanie prevezme mestská polícia
Viceprimátor Martin Petruško avizoval, že na EEI podá dve žaloby v krátkom čase. Ich znenie chce prekonzultovať s odborníkmi z Právnickej fakulty UPJŠ.
„V každom prípade sa ešte budem snažiť dosiahnuť s parkovacou spoločnosťou dohodu. Ešte vo februári avizovali, že chcú za technické zhodnotenie svojich investícií dva milióny a za hodnotu kontraktu 5,1 milióna eur. To je pre nás neprijateľné, hoci nikto nepochybuje o tom, že v meste investovali. Ak dospejeme k dohode, žaloby stiahneme. Je však pravdepodobné, že sa tak stane niekedy v decembri, schvaľovať to bude až budúce zastupiteľstvo,“ hovorí Petruško.
[ad2][/ad2]Podľa jeho slov ak k dohode nedôjde, prevezme hneď od začiatku nového roka parkovanie mestská polícia. Platiť sa bude pomocou SMS správ či QR kódu, nevylučuje však ani predaj kartičiek priamo na parkoviskách.
Ťahajú za kratší koniec
Jeden z najznámejších aktivistov bojujúcich proti EEI Henrich Burdiga rozhodnutie poslancov kritizuje.
„Mesto sa nespráva ako dobrý hospodár. Žalobu mali podať, ale zároveň mohli prijať návrh, ktorý sme predkladali už pred dvoma rokmi. Bolo treba využiť druhý dodatok nájomnej zmluvy, ktorá je až do rozhodnutia súdu stále platná. Spomínaný dodatok umožňuje zúžiť predmet nájmu. Ak by sa zúžil všeobecne záväzným nariadením o rezidentské lokality, mesto by ich prevádzkovalo a dalo výhodnejšie podmienky na parkovanie, firme by sa tak znížili tržby a mesto by mohlo získať výhodu pri rokovaní,“ tvrdí Burdiga.
Podľa neho vedenie mesta už dávno zmeškalo príležitosť na vylepšenie rokovacej pozície. Ešte za čias minulého primátora Richarda Rašiho len raz a veľmi vlažne upozornilo EEI na to, že nedodržiava zmluvu napríklad v počte novovybudovaných parkovacích miest.
„Malo ich upozorňovať tvrdšie a častejšie a teraz sa to dalo využiť pri rokovaniach. Bohužiaľ, dnes má mesto aj podľa našich právnikov pomerne slabú vyjednávaciu pozíciu. Aj včerajším rozhodnutím veľká časť poslancov sledovala len svoj cieľ, aby sa vo voľbách mohli prezentovať ako tí, ktorí pomohli dostať EEI z Košíc. Mám obavy, že za to ešte mesto zaplatí oveľa viac, ako by zaplatilo v prípade, keby prijali naše riešenie,“ myslí si známy aktivista.
[article slug=”mesto-kosice-sa-bude-sudit-s-eei”][/article]Súvisiace:
- EEI sa bez boja nechce vzdať parkovacieho systému
- EEI zrušila odštepný závod v Košiciach
- Ďalší Košičan žiada EEI o vrátenie parkovného
- Právnici EEI kritizujú analýzu právnickej fakulty
- Poslanci chcú od EEI vrátiť parkovné
[ad3][/ad3]