Kompostéry zadarmo idú v Košiciach na dračku
Košičania, ktorí chcú efektívne nakladať s odpadom zo zelene, ktorý je biologicky rozložiteľný, majú viacero možností. Okrem využitia veľkokapacitných kontajnerov a vlastných kompostovacích zásobníkov môžu takýto odpad odovzdať v zberných dvoroch či v mestskej kompostárni.
Košičania, ktorí bývajú v rodinných domoch, môžu od augusta minulého roka od mesta bezplatne získať kompostovací zásobník na odpad zo záhrad. Požiadať oň môže každý, kto býva v rodinnom dome a platí poplatky za komunálny odpad. Žiadosti sa podávajú prostredníctvom online formulára alebo osobne na Magistráte mesta Košice.
Kompostéry zabezpečuje mesto v spolupráci so spoločnosťou KOSIT. „Doteraz sme odovzdali už viac ako 5 200 zásobníkov,“ uviedol PR manažér spoločnosti Jozef Verbovský. Podľa jeho slov sú materiálne aj technicky pripravení dodať kompostér prakticky do každej domácnosti v Košiciach, ktorá spĺňa podmienky. Ako uviedol, najviac kompostovacích zásobníkov odovzdali v mestských častiach Sever, Krásna, Košická Nová Ves, Barca a Západ.
[ad][/ad]Zelený odpad
„Kompostovanie prináša domácnostiam jednoduchú možnosť, ako efektívne nakladať s biologicky rozložiteľným odpadom. Nejde len o šetrenie peňazí v rámci rodinných rozpočtov, ale aj o ekologické riešenie likvidácie odpadu,“ uviedol Verbovský. Do kompostovacieho zásobníka sa môže dávať pokosená tráva, seno, lístie, kvety, drevené piliny, konáre a odpad z ovocia a zeleniny. Získaný materiál potom slúži pre vlastné využitie.
„O kompostéroch som sa dozvedela náhodou. Na magistráte sme odovzdali žiadosť a za pomerne krátky čas sa KOSIT ozval a doniesli nám ho. Potešilo nás to, nič nás to nestálo a využívame ho denne,“ popísala svoju skúsenosť Anna Vargočková. So zásobníkom je zatiaľ spokojná a odpad zo zeleniny a záhrady doň pridáva každý deň. „Výsledok uvidíme až neskôr, ale verím, že kompost bude kvalitný,“ dodala.
Informácie o správnom kompostovaní a jeho výhodách nájdu obyvatelia na webovej stránke KOSIT-u. V spolupráci s predsedom Slovenského zväzu záhradkárov Eduardom Jakubekom vytvorili seriál, v ktorom sa obyvatelia dozvedia praktické informácie, ako správne postupovať pri tvorbe a využití kompostu.
• Obyvatelia, ktorí by sa do kompostovania radi pustili, ale bývajú v bytových domoch alebo v záhradkárskych oblastiach, môžu využiť aj tzv. komunitné kompostovanie, pri ktorom skupina ľudí alebo domácností spoločne kompostuje vlastný biologický odpad z ich domácností a lokality. Stačí si zaobstarať plastový či drevený kompostovací zásobník, prípadne si ho vyrobiť, a nájsť ľudí z okolia, ktorí sa k vám pridajú. Je to jednoduchý spôsob, ako môžu aj obyvatelia bytov či majitelia záhradkárskych chatiek kompostovať biologický odpad a znížiť celkové množstvo vyprodukovaného odpadu. Navyše si tak vyrobia kvalitné hnojivo, ktoré nájde využitie v každej domácnosti, záhrade alebo v okolí bytového domu.
Podmienkou záhrada
Požiadať o kompostér zdarma môžu domácnosti v rodinných domoch so záhradou, ktoré sú na území mesta. Vyplýva to zo všeobecne záväzného nariadenia mesta Košice č. 168 o nakladaní s komunálnym odpadom, podľa ktorého majú obyvatelia nárok na dodanie kompostovacieho zariadenia, ak ide o individuálnu bytovú výstavbu.
O kompostéry môžu požiadať nielen majitelia rodinných domov, ale aj vlastníci alebo správcovia bytov a bytových domov s pozemkom so zeleňou alebo záhradou. Pozemok ale musí byť vo vlastníctve majiteľa nehnuteľnosti. Dodanie kompostovacieho zásobníka na požiadanie vlastníka alebo správcu zabezpečí obec tak, aby tieto domácnosti mohli kompostovať nimi vyprodukovaný biologicky rozložiteľný komunálny odpad zo záhrad.
Ako uviedla hovorkyňa magistrátu Linda Šnajdárová, doručené žiadosti sú odborne posudzované z hľadiska možností a dôsledkov umiestnenia kompostovacích zásobníkov aj na verejných priestranstvách. „Za predchádzajúce obdobie evidujeme asi štyroch záujemcov o zabezpečenie tejto služby,“ dodala Šnajdárová.
Záujem Košičanov, ktorí nebývajú v rodinnom dome, o zásobníky na kompost potvrdzujú aj podnety, ktoré zasielajú KOSIT-u. „V rámci aktívnej komunikácie s obyvateľmi prostredníctvom e-mailov či sociálnych sietí sa najčastejšie stretávame s podnetom na rozšírenie výzvy pre tzv. komunitné kompostovanie či získanie kompostovacích zásobníkov pre záhradkárov,“ uviedol Verbovský.
Iba štyri tony
Košičania môžu biologicky rozložiteľný odpad odovzdať aj v mestskej kompostárni v areáli Správy mestskej zelene (SMsZ) v Záhrade Bernátovce. V kompostárni spracovávajú lístie, trávu, konáre, drevo, korene stromov, výkopovú zeminu, odpad z trhovísk a zvyšky ovocia a zeleniny.
Ako uvádza SMsZ na svojej stránke, občania, ktorí vlastnia súkromné záhrady na území mesta a platia poplatok za komunálny odpad, sem môžu priniesť na zhodnotenie odpad zo zelene bez poplatku iba v obmedzených množstvách – štyri tony odpadu na občana na rok.
Bioodpad prijímajú aj zberné dvory, ktorých je v Košiciach celkovo šesť.
• Kompostovací zásobník je nádoba na zabezpečenie triedeného zberu biologicky rozložiteľného komunálneho odpadu zo záhrad kompostovaním. Kompostovaný materiál slúži pre vlastné využitie. • • Kompostovací zásobník sa musí nachádzať nad zemou, musí byť vhodným spôsobom upravený na zabezpečenie dostatočného prísunu vzduchu a musí umožniť ľahkú manipuláciu s kompostovaným materiálom.
• Do poskytnutého kompostovacieho zásobníka možno umiestňovať iba pokosenú trávu, seno, lístie, kvety, štiepky, piliny, minimalizované kusy konárov, odpad z ovocia.
• Je zakázané do poskytnutého kompostovacieho zásobníka umiestňovať biologicky rozložiteľný kuchynský odpad z domácností, najmä živočíšneho pôvodu, mäsové a mliečne výrobky, zvieracie exkrementy.
Zdroj: www.kosice.sk
• Kompost je organické hnojivo, ktoré vzniká kompostovaním biologického odpadu (lístie, pokosená tráva, podrvené konáre a pod.). Je jedinečným zdrojom výživných látok pre rastliny, v rovnovážnom pomere obsahuje dusík, vápnik, horčík a draslík, ktorý rastlinám postupne uvoľňuje. Vysoký obsah mikroorganizmov podporuje samočistiacu schopnosť pôdy a zvyšuje jej biologickú aktivitu. V neposlednom rade zlepšuje výživu rastlín stopovými prvkami a zlepšuje kyprosť a štruktúru pôdy, ktorá tak lepšie prijíma vodu. Takisto do určitej mieri eliminuje chlorózu – fyziologické ochorenie rastlín, ktoré sa prejavuje žltým až žltozeleným sfarbením listov, znižuje negatívne pôsobenie posypových solí.
• Vďaka týmto výnimočným schopnostiam má kompost širokú škálu využitia nielen v rodinných záhradách a ovocných sadoch, ale aj pri sadových úpravách okrasných drevín, výsadbe cibuľových a hľuznatých rastlín v záhonoch, pri zakladaní a pestovaní trávnikov a údržbe trávnatých plôch.
• Kompost má široké uplatnenie v každej záhrade, ale aj domácnosti. Môžeme ho použiť pri rekultivácii plôch okolo domu, zúrodňovaní pôdy na záhrade, zakladaní a pestovaní trávnikov, pestovaní takmer všetkých plodín, výmene zeminy v kvetináčoch a skleníkoch… Ocenia ho ovocné aj okrasné stromy, kríky, kvety a poľnohospodárske plodiny.
Zdroj: SMsZ