Komunitné záhrady ponúkajú zázemie pre susedské spolužitie
Dom pri dome, panelák pri paneláku, ľudia navzájom odcudzení… To je obraz veľkej časti dnešných Košíc. V ich strede, na pár štvorcových metroch, však vznikajú oázy pokoja, kde sa stretávajú obyvatelia zo sídlisk, pestujú svoju zeleninku či ovocie a odovzdávajú si skúsenosti.
Komunitné záhrady sú určené pre dospelých i deti. Ponúkajú možnosť obrábať pôdu, vypestovať si niečo vlastnými rukami. Ich návštevníci zároveň vytvárajú komunitu ľudí, ktorých spájajú spoločné záujmy.
V Košiciach sme si boli pozrieť štyri. Jedna je úplne na začiatku svojho vzniku, druhá má už presnú víziu, tretia funguje stopercentne a tá štvrtá, žiaľ… V meste je ich ešte viac, škoda len, že o sebe dávajú málo vedieť.
[ad][/ad]Ťahanovská záhrada
Zriaďovateľom Ťahanovskej záhrady je Juraj Mazák, ktorý sa inšpiroval Sokratovým inštitútom. „Začali sme na jar tohto roku a finančne nás podporuje spoločnosť 247.sk,“ predstavuje záhradu jej zriaďovateľ.
Od návštevníkov nežiadajú žiadne členské poplatky ani vstupné, priestor poskytujú bezodplatne a dávajú k dispozícii aj náradie a potrebné energie. „Ponúkame možnosť vypestovať si vlastnú zeleninu či ovocie, či využiť našu dielňu. Záujemcom poskytneme kuchyňu i hygienické zázemie. A keďže mám dvoch chlapcov v predškolskom veku, myslíme aj na deti. Zahrať sa môžu na kope hliny, v podzemnom bunkri či na pieskovisku,“ predstavuje možnosti J. Mazák a zároveň dodáva, že perspektívne by po sprístupnení interiéru chceli budovať komunitu rodín s doma vzdelávanými deťmi.
„Záhrada je prakticky k dispozícii celé dni aj cez víkendy. Zveľaďovanie pozemku je postupné, určite chceme pridávať aj ďalšie políčka na sadenie, ale netreba u nás očakávať anglický trávnik či bazén. Do zimy by mala byť ukončená časť rekonštrukcie priestorov, ktoré by sme chceli sprístupniť na komunitné stretnutia alebo rozličné neziskové aktivity, ktoré vzídu z iniciatívy Košičanov,“ dodáva na záver J. Mazák.
Vízia Západu
Mestská časť Západ už jednu komunitnú záhradu mala. Pozemok však nevedeli majetkovo-právne vysporiadať. „Našli sme novú lokalitu, kde v jednej časti je Zariadenie opatrovateľskej starostlivosti a v druhej rodičovské centrum Terasáčik. Obe zariadenia sú v správe našej mestskej časti. Je tu aj priestor, ktorý bude slúžiť ako komunitná záhrada a detské ihrisko,“ predstavuje víziu Oliver Kováč z oddelenia rozvoja mestskej časti Košice – Západ.
V súčasnosti zabezpečujú vonkajší mobiliár – pribudne záhradná búdka, osadia kompostovisko, do budúcej komunitnej záhrady navozia hlinu.
[ad2][/ad2]„Očakávame, že ľudia, ktorí chodili do pôvodnej záhrady, si tu nájdu miesto. Plánujeme ju otvoriť v septembri alebo októbri. Režim bude poloverejný, každý, kto bude mať záujem, príde k nám na úrad, zaregistruje sa a dostane kľúčik, aby sme mali prehľad, kto tu chodí,“ vysvetľuje O. Kováč. Projekt bude v prvý rok financovať miestna samospráva. „V ďalších rokoch sa chceme zapojiť do rôznych výziev a mikrograntov. Určite sa spojíme s K13, ktorá má veľké skúsenosti s takýmito aktivitami, aby sme aj u nás mohli robiť rôzne workshopy, napríklad o bylinkách či pestovaní zeleniny.“
Úžasná Wuppertálska
Asi najkrajšia a najdlhšie fungujúca komunitná záhrada je pri Výmenníku Wuppertálska. Jej dušou je Zdenka Košová, kultúrna mediátorka pre tento výmenník.
„Naša záhrada vznikla v máji 2013. V prvom polroku sme ju postavili za pomoci obyvateľov, ale aj odborníkov či záhradného architekta. Pestujeme bylinky, ovocie i zeleninu. Ak tu nie som ja, naši členovia komunity poznajú kód a do záhrady sa vedia kedykoľvek dostať. Aktivity si postujú na sociálnej sieti s názvom Komunitná záhrada KVP a cez ňu sa môže ktokoľvek k nám pridať,“ vysvetľuje Z. Košová.
„Chodia k nám aj detičky, ktoré učíme, že zelenina nerastie v supermarkete, ale v zemi. Nič, čo sa týka výsadby, nekupujeme. Semienka dostávame z pestovateľskej banky zadarmo. Tohto roku sa výborne darí paradajkám,“ hovorí. Bežnú réžiu, ako je voda či energie, hradí mesto Košice a na ostatné aktivity si finančné zdroje zabezpečujú ľudia sami. „Je to o ochote obyvateľov.“
Zaujímavosťou je, že pred výmenníkom je ďalšia, tzv. predná záhrada. „Od mesta sme dostali pozemok a prenajali sme si kontajnery. Nie je to nijako ohradené a, vlastne, ktokoľvek má k záhonu prístup. Takto sa snažíme vychovávať aj obyvateľov, aby videli niečo krásne a snažili sa to chrániť. Ľudia, ktorí tu bývajú, to vnímajú pozitívne a v okolí už prestali venčiť psíky.“
Koniec na Jegorovovej?
Pár rokov dozadu boli pokusy o vytvorenie komunitnej záhrady v priľahlom parčíku Výmenníka Jegorovovo na Furči. V súčasnosti, žiaľ, nefunguje. „Pri tvorbe komunitných záhrad je najdôležitejším prvkom komunita – teda skupinka ľudí so spoločným záujmom a cieľom niečo dosiahnuť. Potreba vytvoriť a pracovať na spoločnej záhrade musí vychádzať od nich. Darmo niekto napíše projekt, zoženie financie, ak obyvatelia na sídlisku nemajú o to záujem, nebude to fungovať,“ konštatuje Ondrej Jakubčák, kultúrny mediátor Výmenníka Jegorovovo.
Parčík, ktorý slúži aj na iné aktivity, udržujú vďaka zamestnancom mesta a K13. So záhonmi pomáhajú dobrovoľníci z občianskeho združenia Eko ľudia a finančne pomáha aj starosta. „Nedávno sme presunuli levanduľu na vhodnejšie slnečné miesto do novovznikajúcej oddychovej zóny denného centra pre seniorov, ktoré susedí s výmenníkom. Možno v spolupráci s denným centrom spoločnú záhradu vytvoríme,“ myslí si O. Jakubčák.
Priestor na komunitnú záhradu na Furči je, ak by mal niekto z okolia chuť sa do toho pustiť, tak mu tento priestor, aj inú pomoc, radi poskytnú. „Mňa osobne by potešilo už aj to, keby k nám chodili ľudia zo sídliska napríklad čo i len grilovať. Parčík v kombinácii so zázemím poskytuje ideálne miesto na takéto susedské stretnutia. A máme aj gril.“
Koncept komunitných záhrad sa po prvýkrát objavil už okolo roku 1890 v mestách USA. Vtedy vznikli z potreby poskytnúť nezamestnaným robotníkom vo veľkých mestách možnosť dopestovať si nejaké potraviny. Zároveň chceli naučiť nezamestnanú mládež pracovným návykom. Záhrady boli podporované vládou USA počas I. aj II. svetovej vojny, aby dopĺňali a rozširovali jedálniček miestnych obyvateľov. Po skončení vojny ostalo fungovať iba zopár záhrad, ktoré dali základ na znovuzrodenie tohto konceptu v 70. rokoch.(Zdroj: zivica.sk)
[ad3][/ad3]