Koniec EEI, reforma mestskej polície a vysporiadanie sa s EYOF, bilancoval pozitíva Jaroslav Polaček
Mojím najväčším nepriateľom je čas, som zavalený administratívou, čo mi bráni viac sa venovať tvorbe dlhodobejších vízií rozvoja mesta. Aj takto pred novinármi a neskôr aj verejnosťou bilancoval prvých sto dní vo funkcii primátor Košíc Jaroslav Polaček ( nezávislý s podporou SaS, KDH, SMK, Nova, OKS, Spolu, PS).
Ako svoje úspechy vyzdvihol odštartovanie reformy mestskej polície, odchod firmy EEI spojený s obnovou vyberania parkovného mestom, ale aj rozhodnutie o odstúpení mesta od organizovania Európskych olympijských hier (EYOF).
O „kontaktnej polícii“, ktorá nebude len vyberať pokuty a dávať papuče, ale pohybovať sa bez áut, teda pešo a na bicykloch medzi ľuďmi, riešiť drobnú kriminalitu, bezpečnosť a čistotu verejných priestranstiev, hovoril Polaček vo svojom verejnom odpočte na prvom mieste.
[ad][/ad]Stavby a odpad
Podľa neho sa práve realizuje školenie dvadsiatky príslušníkov, ktorí sa budú špecializovať na dokumentovanie deliktov pri stavebnej činnosti a nakladaní s odpadmi. Táto environmentálna a stavebná mestská polícia by mala začať fungovať od apríla.
„Cieľom je presunúť viac policajtov od klávesníc počítačov do terénu, na sídliska aj do centra mesta, kde sa pohybujú neprispôsobiví občania a je na to zlý ohlas spoločnosti,“ povedal.
Parkovacie automaty EEI obalené čiernymi fóliami sú podľa Polačeka hmatateľným dôkazom, že mesto parkovaciu kauzu zvládlo, aj keď tá ešte nie je na konci. Parkovací systém prevzala začiatkom roka. Súd tento mesiac zrušil neodkladné opatrenie, podľa ktorého mala samospráva nechať firmu ďalej prevádzkovať mestské parkoviská.
„Peniaze, ktoré v minulosti odchádzali podľa môjho názoru do rúk politikom, ktorí sa skrývali za súkromnou spoločnosti, dnes zostávajú mestu Košice. Vec, ktorú sme pred voľbami sľúbili ako prvú, sme splnili,“ povedal.
Polaček: Ozajstné mesto športu
Prínosy, napriek kritike časti poslaneckého zboru a podpredsedu vlády Richarda Rašiho (Smer), vidí Polaček aj vo vzdaní sa kandidatúry letnej juniorskej športovej olympiády. Košice ju mali usporiadať v roku 2021 a vláda na ňu prisľúbila 12 miliónov eur. Primátor zopakoval, že podľa neho sa mesto vyhne riziku zadĺženia, ktoré so sebou priniesli náklady na toto podujatie.
„Poslanci svojím rozhodnutím vytvorili priestor na to, aby sa Košice stali naozaj mestom športu,“ hovoril. Narážal na to, že spolu so zrušením organizácie EYOF zastupiteľstvo schválilo, že sa pripraví akčný plán rozvoja športu, podľa ktorej mesto minie na výstavbu nových a rekonštrukciu starých športovísk desať miliónov eur.
Dodal, že sa oplatí investovať do multifunkčnej haly, ktorá bude slúžiť aj rekreantom a mládeži, aj to, že prioritou zostáva vybudovanie nového futbalového štadióna, ale aj Národného tenisového centra. „Všetko sa však musí uskutočniť bez predražených riešení, a hlavne bez provízií,“ tvrdí.
[ad2][/ad2]Sklamaný z mestských podnikov
Polaček na výzvy novinárov, aby povedal, čo sa mu za úvodné tri mesiace vo funkcii nepodarilo, priamo žiadne neúspechy nemenoval. Priznal len, že zatiaľ nedokázal napraviť nezdravé pomery v niektorých mestských podnikoch. Prirovnal to k tomu, že fungujú v ére guľôčkových počítadiel prípadne obyčajných kalkulačiek.
„Vedel som, že nefungujú správne, ale zistil som, že sú také zanedbané, že nám bude trvať veľmi dlho, aby sme ich dostali do takej kondície ako chcem, Ich stav je pre mňa veľkým sklamaním,“ povedal.
Priamo menoval len Dopravný podnik mesta Košice, ktorý bude mať podľa podľa neho veľký problém zabezpečiť obnovu vozového parku po skončení živostnosti súčasných autobusov. Upozornil, že časť vozidiel bude v roku 2022 technicky zastaraných, ale podnik bude ďalej uhrádzať splátky za ich nákup.
Aj preto sa podľa Polačeka pripravuje v mestských firmách komplexný audit verejného obstarávania. Na nakladanie s verejnými prostriedkami v nich má dohliadať aj novozriadené oddelenie kontroly a auditu magistrátu.
Roman Rokytka
Primátor pri prvom verejnom odpočte takmer nemal kritikov
Konfrontácia politikov a verejnosti nie je na Slovensku bežná. Košický primátor J. Polaček sa s odpočtom svojej činnosti pred obyvateľov mesta postavil.
Stretnutie s nimi magistrát zorganizoval v priestoroch Historickej radnice v utorok večer. Hostí pompézne vítali tóny huslí, pred oficiálnym začiatkom v prítmí veľkej sály prijíma primátor kytice ruží od svojich podporovateliek.
Miesta na sedenie sa postupne takmer všetky zapĺňajú, prišlo okolo dvesto ľudí. Nechýbajú viacerí starostovia, poslanci, zamestnanci mestských podnikov, ale aj politickí oponenti z poslaneckej opozície. Pripravené je drobné občerstvenie a voda.
Na rozdiel od pomerne búrlivých polemík na zasadnutí zastupiteľstva, odbilancoval primátor svojich sto dní vo vedení mesta bez väčšej kritiky zo strany verejnosti.
Druhý na Slovensku?
Verejný odpočet pôsobenia v politickej funkcii na Slovensku nie je štandardom. Polaček sám tvrdí, že tak urobil ako druhý na celom Slovensku. Vraj potrebuje, aby mu verejnosť nastavila zrkadlo.
„V stretnutiach budeme pokračovať,“ prisľúbil.
Desiatky divákov si vypočuli aj to, ako je primátor pracovne extrémne vyťažený. Zhliadli aj video o rannej ceste na magistrát mestskou hromadnou dopravou už pred siedmou ráno.
V debate Polačeka s moderátorom neskôr pokračovali aj jeho námestníci Lucia Gurbáľová a Marcel Gibóda.
Priestor na prvú divácku otázku prišiel po hodine a pol prednesov troch predstaviteľov mesta. Pomoc s daňovými úľavami pre prevádzkovateľa športoviska, blchy v MHD, platenie parkovného hotovosťou, klimatické zmeny, na to všetko sa ľudia pýtali v úvode. Nechýbala ani otázka na v predvolebnej kampani sľúbený akvapark. „Akvapark v Košiciach bude,“ vyhlásil bez ďalších detailov pred zrakmi občanov Polaček.
Výhradu si vypočul len za zrušenie súťaže na spracovanie projektovej dokumentácie rekonštrukcie električkových tratí na sídlisko Nad jazerom. Polaček tvrdí, že zákazku mesto rozdelí
a tým ušetrí.
Potlesk a poďakovanie
Prišiel aj prvý veľký potlesk. Za porážku EEI. „Sľúbil som, že vrátime parkovanie Košičanom a od prvého dňa na tom intenzívne pracujeme,“ povedal.
Otázok bolo veľa, času málo. Na rozdiel od posledného rokovania zastupiteľstva o EYOF sa v utorok primátora nikto z verejnosti nesnažil okrikovať ani kritizovať. Na záver si vyslúžil poďakovanie od pani v strednom veku.
Foto: Veronika Janušková(SUL)
[ad3][/ad3]