Kontajnery dajte pod zem, žiadajú petíciou mesto
Kontajnery bez neporiadku, zápachu, zdravotných rizík aj nájazdov bezdomovcov. V Košiciach vznikla iniciatíva, podľa ktorej sa to dá dosiahnuť modernými nádobami na komunálny odpad, ktoré budú celé alebo čiastočne pod zemou.
Zmeniť takto stanovištia na kontajnery navrhujú mestu miestni poslanci a aktivisti Ladislav Lörinc, Igor Petrovčík, Rastislav Trnka a Martin Bačo. Podľa nich má systém podzemných alebo polopodzemných smetných nádob viaceré výhody.
„Benefity pre obyvateľov sídlisk sú overiteľné a dokázateľné. Takéto kontajnery zabraňujú zápachu, šíreniu baktérií a výskytu hlodavcov. Okrem toho sú aj estetickejšie ako tie, ktoré sa používajú v súčasnosti. Zaberajú menej verejného priestoru a sú odolnejšie proti požiarom. V neposlednom rade zabraňujú aj nájazdom neprispôsobivých občanov,“ vymenúva L. Lörinc.
Menšie náklady
Podľa jeho slov moderné kontajneroviská prinesú so sebou zníženie nákladov na zber a odvoz odpadu. Nádoby sú totiž väčšie ako klasické kontajnery a netreba ich tak často vyprázdňovať, čím sa ušetria napríklad pohonné hmoty. Tie by mal ušetriť aj takzvaný „waste management“, teda inštalácia systému hlásenia naplnenosti kontajnera. Smetiarske autá tak chodia cielene len k plným smetiakom.
Priestory, ktoré zaberajú dnešné stanovištia kontajnerov s kovovými klietkami, by sa uvoľniliuvoľnili a mohli by ich využívať napríklad na parkovacie miesta. Nevýhodou riešenia sú vyššie obstarávacie náklady. Podľa iniciátorov zmeny sa to financovanie dá vyriešiť eurofondmi zameranými na ekologické projekty, prípadne spoluprácou mesta s inými subjektami. Nevýhodou je tiež to, že by si ľudia museli zvykať na to, že budú chodiť vynášať odpadky na iné miesto, ako predtým.
Moldava ako vzor
Podobný systém už existuje v neďalekej Moldave nad Bodvou. Na dvoch miestach, konkrétne na Námestí mieru a Severnej ulici, sú nádoby umiestnené v zemi. Majú veľkosť päť kubických metrov. Nad zem vyčnieva len malá časť, do ktorej obyvatelia vyprázdňujú svoje odpadkové koše.
Každý kontajner je označený druhom odpadu, pre ktorý je určený, napríklad komunálny odpad, papier či sklo. Na vyprázdňovanie je potrebné smetiarske auto s hydraulickou rukou. Celková suma na ich zriadenie sa vyšplhala na 76-tisíc eur. „Keď ide o zdravie občanov a poriadok, nie sú to pre mesto vyhodené peniaze,“ komentoval investíciu primátor Moldavy Slavomír Borovský.
Žiadajú primátora i poslancov
Keďže košický magistrát v novembri aktivistom odpísal, že takýto zámer nemá, zorganizovali petíciu. V nej žiadajú primátora a poslancov mesta, aby pripravili pilotný projekt na polopodzemné alebo podzemné kontajnery v spolupráci s firmou KOSIT a mestskými časťami.
Vo vybraných veľkých mestských častiach by to podľa nich malo byť už v priebehu budúceho roka. Zároveň požadujú, aby mesto pripravilo projektovú dokumentáciu a žiadosť o dotáciu z fondov Európskej únie na tento účel a vyčlenilo financie aj z rozpočtu mesta Košice.
Celý text petície je na internetovej stránke www.changenet. sk. „Podpisy budeme zbierať aj priamo na rokovaní mestského zastupiteľstva dvanásteho decembra na magistráte,“ povedal člen petičného výboru L. Lörinc.
—
Mesto otočilo. Tvrdí, že KOSIT príde s originálnym riešením
Za necelý mesiac zmenilo vedenie mesta Košice postoj k návrhu nahradiť klasické kontajnery podzemnými.
L. Lörinc, I. Petrovčík, R. Trnka a M. Bačo poslali na magistrát list ešte v októbri. Odpoveď podpísanú riaditeľom magistrátu Pavlom Lazúrom dostali 10. novembra.
„V súčasnosti mesto o prechode na podzemné smetné nádoby neuvažuje. Po komplexnom posúdení zavedenia systému podzemných kontajnerov sme dospeli k názoru, že ide o veľmi nákladné riešenie v porovnaní s jeho výhodami,“ píše sa v odpovedi.
Keď sa iniciatíva objavila vo viacerých médiach a rozbehla sa aj petičná akcia, zmenila samospráva rétoriku. Riešeniu teraz už nezavrhuje. „Mesto Košice intenzívne komunikuje pri hľadaní moderného riešenia umiestnenia a zabezpečenia kontajnerovísk na území mesta Košice so spoločnosťou KOSIT. Tá predstaví verejnosti začiatkom nového roka 2017 návrh originálneho riešenia,“ povedal včera denníku KOŠICE: DNES Jozef Marko z komunikačného referátu magistrátu. „Uvidíme, či sa tieto slová aj naplnia alebo ide len o upokojenie verejnej mienky, ako sme už niekoľkokrát zo strany súčasného vedenia mesta zažili. My sa však určite učičíkať nedáme a budeme trvať na tom, aby sa Košičania moderného spôsobu nakladania s odpadom dočkali,“ reagoval L. Lörinc.
Foto: ll