Koronakríza môže zložiť aj košickú ikonu MMM
Celosvetová pandémia zavinená vyčíňaním nového koronavírusu nivočí nielen ľudské životy, zdravie a ekonomiku. Za obeť jej padli aj najvýznamnejšie kultúrne či športové udalosti.
Medzi najväčšie a najprestížnejšie podujatia svojho druhu na svete patril dlhé roky maratón v Berlíne. V poslednom období sa ho zúčastňovalo 40 až 50-tisíc bežcov. Patrí k najrýchlejším na svete a padlo na ňom niekoľko svetových rekordov vrátane aktuálneho.
Organizátori však v stredu oznámili zrušenie maratónu, ktorý bol v pláne 27. septembra. Dôvodom je zákaz masových podujatí s účasťou vyššou ako 5-tisíc osôb, ktorý prijali tamojšie krajinské orgány. Zákaz platí až do 24. októbra, takže zastihne aj plánovaný termín berlínskeho behu.
[ad][/ad]Vonku je bezpečnejšie
Košický maratón je naplánovaný týždeň po berlínskom. Hrozí teda, že môže byť tiež zrušený?
„V dnešnej situácii je možné všetko. Podujatia, ako sú spomínané veľké maratóny, doslova doplácajú na svoju masovosť. Jarná sezóna bežcov sa dnes pre pandémiu presunula na jeseň, teda na september, október a november. Termíny sú však nabité, veľa možností na nájdenie nejakej medzery niet,“ tvrdí riaditeľ košických pretekov Branislav Koniar.
Podľa jeho slov sú organizátori pripravení riešiť všetky problémy, ktoré im situácia prinesie. Uvidia, kedy a akým spôsobom sa budú uvoľňovať prísne opatrenia brániace masovým podujatiam.
„Z môjho pohľadu je pohyb v otvorenom priestranstve menej rizikový ako zhromažďovanie ľudí napríklad v nákupných centrách, teda v uzatvorenom priestore. Existujú možnosti, ako v spolupráci s mestskými a štátnymi orgánmi regulovať nielen počet zúčastnených bežcov, ale i divákov pri trati,“ hovorí B. Koniar, špecifikovať ich však nechce.
Ešte môžu čakať
Riaditeľ pretekov si myslí, že v dnešnej situácii by pri zrušení podujatia nikto nehľadel na to, či by utrpela jeho prestíž. Skôr by išlo o to, že Košičanom by bolo ľúto za podujatím, ktoré prežilo takmer storočie.
„Maratón nezastavila ani vojna, ktorá bola podľa mňa horšou katastrofou ako súčasná pandémia. V každom prípade zatiaľ máme na konečné rozhodnutie ešte dosť času. Všetko bude záležať od dynamiky uvoľňovania opatrení štátom. Reálne môžeme počkať s definitívnym verdiktom do prelomu júla a augusta. Ešte raz však musím povedať, že prvoradé je zdravie ako bežcov, tak aj divákov a organizátorov,“ tvrdí B. Koniar.
[ad2][/ad2]Vlastná kapitola v rozpočte
Prípadné zrušenie prestížneho podujatia by bolo veľkou škodou pre mesto aj podľa primátora Jaroslava Polačeka: „Medzinárodný maratón mieru je jednou z najdôležitejších akcií, ktoré sa majú v Košiciach v roku 2020 uskutočniť. Dôležitosť maratónu z nášho pohľadu ešte podčiarkuje skutočnosť, že vôbec prvýkrát má v rozpočte mesta vytvorenú svoju vlastnú kapitolu. Bola by to obrovská škoda pre celé mesto, ak by tento rok nebolo možné maratón zorganizovať.“
J. Polaček dodal, že magistrát je v pravidelnom kontakte s organizátormi, diskutujú o rôznych možnostiach, ako by sa maratón mohol uskutočniť pri dodržaní všetkých bezpečnostných a zdravotných kritérií. „Zo svojej pozície urobím všetko preto, aby, ak to podmienky u nás dovolia, zaznel 4. októbra o 9.15 hod. štartový výstrel,“ sľubuje primátor.
Košický maratón sa prvýkrát v metropole východného Slovenska uskutočnil v roku 1924. Je najstarším maratónskym behom v Európe a druhým najstarším na svete. Najprv bol nazvaný Košickým maratónom, potom ho oficiálne volali Slovenský maratón, Kassai maratón, Maratón slobody, Medzinárodný maratón slobody či Maratón mieru. Od roku 1954 až dodnes nesie názov Medzinárodný maratón mieru.
Podľa slov riaditeľa pretekov Branislava Koniara sa od začiatku neuskutočnil len jeden ročník: „Stalo sa to v roku 1938 po Mníchovskej dohode. Bežci tomu neverili a mnohí do Košíc prišli, aby sa presvedčili, že je maratón naozaj zrušený.“.
Bežalo sa aj počas vojnových rokov. Košice boli vtedy súčasťou Maďarska a zúčastňovali sa len pretekári z horthyovského štátu. V roku 1940 bol dokonca pokus presunúť podujatie do Budapešti, keďže ho však organizovali rovnakí ľudia a prišli aj rovnakí pretekári, pokladá sa vtedajší beh za košický maratón. V nasledujúcom roku sa do mesta opäť vrátil a bežci absolvovali tradičnú trasu Košice – Seňa – Košice.
Anketa
Čo by podľa vás pre Košičanov znamenalo zrušenie tohtoročného Medzinárodného maratónu mieru?
Igor Timko, frontman kapely No name:
„Pod ťarchou súčasnej situácie mi to príde celkom logické. V prvom rade treba myslieť na ochranu životov a zdravia nielen športovcov a divákov, ale aj následne zdravotníkov, ktorí sa o infikovaných ľudí musia starať. Kým nebude jasná stratégia uvoľňovania prísnych opatrení, tak sú podľa mňa športové a kultúre podujatia zbytočným hazardovaním so životom a zdravím.“
Ladislav Lörinc, starosta Sídliska KVP:
„Po tom, čo prežívame v posledných týždňoch, si viem predstaviť úplne všetko. Bola by však veľká škoda unáhlene zrušiť podujatie s takou dlhou tradíciou a svetovou prestížou. Zdravie však musí byť na prvom mieste. Myslím si, že organizátori robia dobre, keď s definitívnym rozhodnutím čakajú na ďalší vývin situácie v súvislosti s pandémiou.“
Danka Velďáková, športovkyňa:
„Medzinárodný maratón mieru ku Košiciach neoddiskutovateľne patrí. Bolo by veľmi smutné, keby tohto roku nemohol byť, keby ho museli zrušiť, ale musíme sa všetci prispôsobiť aktuálnej situácii. Verím však, že do začiatku októbra sa všetko upokojí a obmedzujúce opatrenia uvoľnia natoľko, aby toto krásne podujatie mohlo prebehnúť.“
Pavol Mirossay, výkonný riaditeľ IT Valley:
„Maratónsky víkend neodmysliteľne patrí k jeseni. Ostatné roky som mal tú možnosť zúčastňovať sa ho ako bežec. Fantastická atmosféra, ktorá v uliciach vtedy vládne, by všetkým Košičanom veľmi chýbala. Verím, že sa do prvej októbrovej nedele situácia upokojí a my tak budeme môcť aj vďaka zrušenému berlínskému maratónu prilákať zaujímavé bežecké mená. Organizátorom držím palce.”