Koronavírus mení naše každodenné životy
V nedeľu (8. 3.) pribudli dvaja pacienti s pozitívnym výsledkom testov na koronavírus. Jeden je z Bratislavy a druhý zo Senca. Na Slovensku do našej uzávierky celkovo testovali 496 pacientov. Piati sú pozitívni. Po 52-ročnom mužovi z obce Kostolište pri Malackách mali pozitívny odpoved aj jeho manželka a syn, ktorý zrejme priniesol nákazu na Slovensko z jeho výletu v polovici februára v talianskych Benátkach. Štyria pacienti sú hospitalizovaní v Bratislave. Piata osoba je v domácej karanténe. V sobotu sa na košickom magistráte zasadal Krízový štáb mesta, zvolal ho primátor Jaroslav Polaček (nezávislý).
Cieľom bolo vyhodnotiť už prijaté opatrenia na zvýšenie a zlepšenie hygienických podmienok u zamestnancov mesta a mestských podnikoch. Zároveň boli navrhnuté ďalšie opatrenia, ktoré majú zvýšiť ochranu obyvateľov mesta pred prípadným nakazením.
Mesto prijalo odporúčania
Primátor po telefonickej konzultácii s regionálnou hygieničkou Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Košiciach (RÚVZ) Zuzanou Dietzovou odobril jej odporúčanie, aby Košice s účinnosťou od pondelka (9. 3.) zakázali podujatia organizované mestom s vyššou koncentráciou ľudí.
Musia sa odložiť viaceré kultúrno-spoločenské akcie plánované na tento týždeň. Medzi tie, ktoré organizuje mesto patrí aj utorková oslava MDŽ. Na nej sa očakávala účasť zhruba 800 obyvateliek mesta. Seniori sú v prípade šírenia koronavírusu najzraniteľnejšou skupinou obyvateľov, a preto sa kvôli ich ochrane toto podujatie nateraz prekladá na neurčito. Primátor o tomto rozhodnutí informoval aj Radu seniorov v Košiciach.
Okrem toho im odporučil, aby zvážili aj organizovanie akýchkoľvek vlastných spoločenských aktivít. A tiež, aby pre zvýšenie svojej vlastnej bezpečnosti výrazne obmedzili stretávanie v Denných centrách a senior kluboch.
„Snažíme sa ochrániť všetkých obyvateľov mesta vrátane seniorov. Musíme urobiť všetko preto, aby sme v rámci prevencie čo najviac obmedzili možnosti šírenia vírusov. Mesto Košice sa už na to niekoľko týždňov pripravovalo a prijali sme aj viaceré preventívne opatrenia,“ povedal primátor.
[ad][/ad]Opatrenia pre školy
Mesto už skôr vydalo viaceré pokyny a odporúčania pre svoje školy a školské zariadenia – napríklad zabezpečenie dostatočného množstva umývacích a dezinfekčných prostriedkov a ich efektívne používanie. Jaroslav Polaček nariadil oddeleniu školstva na magistrátu, aby preverilo možnosť vzdelávať sa elektronicky v domácom prostredí, ak by došlo k dočasnému zatvoreniu škôl.
Zamestnanci mesta a školských zariadení, ktorí sa vrátili z rizikových oblastí, musia s ohľadom na vlastný zdravotný stav rešpektovať pokyny Úradu verejného zdravotníctva SR. Vedenie mesta je už niekoľko týždňov v nepretržitom kontakte s košickou pobočkou RÚVZ. Pre lepšie informovanie obyvateľov mesta sú pravidelne zverejňované informácie o koronavíruse na webstránke mesta Košice.
Rodičia sa boja
V Košickom kraji práve v pondelok (9. 3.) začalo vyučovanie po jarných prázdninách. Hoci viaceré školy vydali usmernenie, že v prípade návštevy rizikových krajín majú žiaci a študenti zostať doma 14 dní v karanténe, mnohým ľuďom sa to zdá nedostatočné. Podľa nich malo mesto zaviesť prísnejšie opatrenia. Veď aj na Slovensko priniesol koronavírus človek, ktorý nejavil známky ochorenia, ale bol v Benátkach a po príchode na Slovensko pravdepodobne nakazil svojich rodičov.
Pod statusom primátora na Facebooku, kde zverejnil vydané opatrenia, sa rozbehla debata práve na túto tému. Lucia Köverová tam konštatuje, že je kopec nezodpovedných rodičov, ktorí aj napriek hrozbe odišli lyžovať do Talianska/Rakúska… „Do školy sa tak v pondelok vrátia deti, ktoré boli priamo v miestach, kde už je epidémia! Prečo sa nenariadi preventívne predĺženie voľna na školách o predpokladanú inkubačnú dobu? Alebo aspoň odporúčanie zostať doma pre tých, ktorí boli v daných oblastiach, tak ako v ČR,“ pýta sa.
Primátor na tieto otázky pod jeho statusom nereagoval. A tak sme sa na magistráte pýtali: Prečo nie sú opatrenia zamerané aj na tých ľudí, ktorí prichádzajú z rizikových zón z jarných prázdnin? Spolieha sa mesto len na zodpovednosť rodičov, že nepošlú deti do školy, ak boli niekde v Taliansku či v Rakúsku? Hovorca mesta Vladimír Fabian uviedol, že zatiaľ na to mesto nevidí žiaden dôvod. „Situáciu však naďalej monitorujeme.“
[ad2][/ad2]Mestské podniky dezinfikujú
DPMK od utorka (3. 3.) zabezpečilo aj zvýšenú dezinfekciu prostriedkov MHD. Knižnica pre mládež musí obmedziť zhromažďovanie detí v priestoroch knižnice na maximálne jednu triedu. Vlastné protiepidemické opatrenia realizuje aj zoo, Stredisko sociálnej pomoci mesta Košice a Správa mestskej zelene.
Riaditelia BPMK a K13 – Košické kultúrne centrá dostali pokyn, aby usmernili všetkých prenajímateľov a usporiadateľov podujatí vo svojich priestoroch, aby obmedzili aktivity, pri ktorých sa koncentruje väčší počet ľudí a takisto vo vlastnej réžii zabezpečili potrebné preventívne opatrenia.
Vedenie mesta odporúča každému Košičanovi priebežne sledovať všetky informačné kanály mesta a webstránku Úradu verejného zdravotníctva.
„Z úrovne mesta môžeme prijímať len preventívne opatrenia do doby, kým príslušné úrady nevydajú pokyn na vyhlásenie mimoriadnej situácie na celom Slovensku. Mesto však môže obmedziť kultúrne a spoločenské akcie, na ktorých sa podieľa. Z tohto dôvodu som navrhol, aby sme v spolupráci s RÚVZ a Audiovizuálnym centrom K13 našli spôsob, ako čo najviac zmierniť riziká pre našich zamestnancov a zároveň distribuovať dôležité informácie širšiemu publiku,“ dodal primátor.
• platí zákaz organizovania verejných zhromaždení na území mesta
• platí zákaz organizovania kultúrno-spoločenských a športových aktivít, ktoré organizuje mesto Košice alebo organizácie v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta
• platí zákaz všetkých školských exkurzií, zájazdov, výletov a akcií s vyššou koncentráciou detí
• platí zákaz návštev v domovoch sociálnych služieb
Všetky tieto zákazy sú určené pre orgány a úrady samosprávy, organizácie zriadené mestom Košice a organizátorov akcií, ktoré organizuje mesto.
Premiér po piatkovom (6. 3.) zasadnutí Krízového štábu SR uviedol, že by sa ľudia mali vyhýbať masovým akciám.
Jednou z najmasovejších akcií sú aktuálne na Slovensku i v Košiciach zápasy hokejovej Tipsport ligy. „Za zápasovú organizáciu je zodpovedný klub HC Košice. Košická aréna bude, samozrejme, nápomocná a bude akceptovať rozhodnutie hokejového klubu,“ uviedol pre KOŠICE:DNES generálny riaditeľ Košickej arény Igor Havrila.
„Klub HC Košice sa riadi nariadením SZĽH, ktoré určilo, že si hráči, rozhodcovia a tréneri nebudú pred a po zápase podávať ruky,“ spresnila opatrenia Lucia Škrivánková zo sekretariátu klubu.
„Situáciu pozorne sledujeme. Usmernenia k tejto problematike vydávajú a o akýchkoľvek prípadných obmedzeniach rozhodujú riadiace organy extraligy, Slovenský zväz ľadového hokeja a ústredné organy štátnej správy. My ich budeme plne rešpektovať a sme pripravení na ich plnenie,“ informoval nás Vojtech Petty, organizačný a PR manažér HC Košice.
Najbližšie bude hrať HC Košice doma so Slovanom Bratislava v piatok 13.3. Ich vzájomné zápasy vždy naplnia Steel arénu…
Polícia rovnako prijíma vlastné opatrenia, ktorých cieľom je v maximálnej možnej miere eliminovať šírenie nového koronavírusu. Ide najmä o zisťovanie a prerokovávanie priestupkov v teréne.
Fyzická kontrola dokladov totožnosti vo výkone služby sa realizuje iba v nevyhnutných a odôvodnených prípadoch. Cieľom opatrení je v čo najväčšej možnej miere vyvarovať sa hotovostného styku. Denne sa na realizácii týchto opatrení podieľa okolo tisíc policajtov, zaradených na všetkých útvaroch a službách v rámci Policajného zboru.
Aj vláda prijala opatrenia
Na základe záverov zo zasadnutia Ústredného krízového štábu, ktoré bolo v piatok (6. 3.) sa rušia všetky zahraničné služobné cesty a prijatia zahraničných delegácií do odvolania v pôsobnosti všetkých rezortov.
„V súvislosti s potvrdením koronavírusu na Slovensku sa od pondelka (9. 3.) rušia všetky lety z a do Talianska z troch medzinárodných slovenských letísk. Teda z Bratislavy, Košíc a Popradu,“ povedal premiér Peter Pellegrini.
Od piatka (6. 3.) taktiež platí zákaz návštev v domovoch sociálnych služieb (domovy dôchodcov, detské domovy), väzniciach a nemocniciach. O súčinnosť boli požiadané aj cirkvi a náboženské spoločnosti registrované v SR, aby zvážili obmedzenie usporiadania a konania bohoslužieb, omší, náboženských stretnutí, pútí a slávností. Rovnako tak obmedziť používanie liturgických predmetov, spoločných modlitebných knižiek a predmetov, ktoré by mohli slúžiť na prenos vírusu a predísť vzájomnému fyzickému kontaktu.
V prípade podozrenia na nákazu novým koronavírusom treba kontaktovať nonstop infolinku 0917 222 682 alebo písať na e-mail: [email protected]. K dispozícii sú aj nasledujúce kontakty funkčné 24 hodín denne, 7 dní v týždni.
Obe tieto ochorenia majú podobné príznaky. Sú to horúčka, únava a väčšinou, na rozdiel od chrípky, suchý kašeľ. Môžu sa pridružiť aj bolesti svalov či hrdla, upchatý nos, prípadne hnačka. Nákazliví môžu byť aj ľudia, ktorí ešte nemajú príznaky choroby.
Čítajte aj:
- V Šaci hospitalizovali muža s podozrením na koronavírus
- Čo je domáca karanténa
- Lekárska fakulta zakázala praktické cvičenia
- Na Slovensku sú ďalšie dva potvrdené prípady koronavírusu
- Mesto Košice v rámci prevencie pred koronavírusom pozastavilo svoje podujatia
[ad3][/ad3]