Košičania bojujú proti developerom
S developerskými projektami v centre Košíc sa roztrhlo vrece. S viacerými z nich však obyvatelia lokalít, kde sú plánované, nesúhlasia a bojujú proti nim.
V panelákoch na uliciach Kpt. Nálepku a Československej armády v Starom Meste sa zdvihla vlna odporu proti projektu výstavby vežiaka, ktorý má stáť na mieste jediného zachovaného rodinného domu. Ľudia sa o chystanej výstavbe, ktorú plánuje developerská spoločnosť City Paradise DEVELOPMENT, dozvedeli až v máji, keď mali členovia komisie finančnej a výstavby Starého Mesta rokovať o stanovisku k chystanému projektu.
[ad][/ad]Nikto sa nič nepýtal
„Bol som prekvapený, keď som si v materiáloch na komisiu prečítal, že na mieste rodinného domu má stáť deväťposchodový panelák. Nikto o tom dovtedy nevedel a nikto sa ľudí z okolia nič neopýtal. Pokladal som za svoju povinnosť o tom občanov, ktorých by sa výstavba dotkla, informovať,“ hovorí staromestský poslanec Igor Petrovčík.
Developerský projekt ráta s výstavbou domu s 37 bytmi na siedmich podlažiach. Pod nimi majú byť dve nadzemné a jedno podzemné podlažie určené na parkovanie s kapacitou 49 státí. Prístup na parkoviská bude riešený autovýťahom.
Nerovnaký meter
Obyvatelia okolitých blokov sa proti chystanej stavbe postavili. Na rokovanie spomínanej komisie ich prišla asi štyridsiatka. Ich výhrady sa týkali najmä skutočnosti, že vysoký blok bude celý deň tieniť ich obydlia a okolie.
„Na magistráte som sa dozvedel, že ešte v roku 2015 sa mesto vyjadrovalo k jednému plánovanému projektu, že na spomínanom mieste je prípustné postaviť najviac štvorpodlažný objekt. Čuduj sa svete, vlani v júni magistrát súhlasil s tým, že tam teraz už iný developer chce postaviť deväťposchodový dom. Navyše je situovaný tak, že sa slnečné svetlo vôbec k susedným blokom priamo nedostane. A vtedy je podstatný rozdiel, či tieni štvorposchodový, alebo deväťposchodový dom,“ hovorí I. Petrovčík.
So znížením chystaného domu však investor podľa jeho zástupcov na rokovaní komisie nesúhlasí.
[ad2][/ad2]Problematická doprava a autovýťah
Ďalšie obavy ľudí sa týkajú zahustenia dopravy. „Už teraz je počas špičiek veľmi hustá a je problém vyjsť na ulicu Československej armády. Neviem si ani predstaviť, čo bude, keď tam pribudne ďalších minimálne 50 áut,“ rozhorčoval sa na rokovaní staromestskej komisie jeden z obyvateľov. Poukázal aj na riziká hroziace z doteraz v Košiciach nerealizovaného spôsobu prístupu do garáží pomocou autovýťahu. Najbližší servis takýchto autovýťahov je totiž až vo Viedni, čo je v prípade možnej poruchy príliš od ruky.
Obhajca Brixi
Na zastupiteľstve Starého Mesta sa viacerí poslanci vyjadrili, že so stavbou takého vysokého domu nesúhlasia a žiadali, aby mestská časť vyslovila nesúhlasné stanovisko. Poslanec Otto Brixi ich však upozornil na to, že developer už pozemok kúpil a je v jeho vlastníctve. „Keby sme obmedzili jeho vlastnícke práva, vystavili by sme sa prípadným súdnym sporom. Stavebný úrad totiž môže rozhodovať len v intenciách stavebného zákona a ten rešpektuje vlastnícke práva,“ vysvetlil kolegom.
Zastupiteľstvo nakoniec poverilo starostu, aby zvolal verejné zhromaždenie občanov, na ktorom by mohli za prítomnosti developera vzniesť svoje pripomienky a podnety.
[ad3][/ad3]Nové posudky
Developera City Paradise DEVELOPMENT zastupuje košická spoločnosť Investconsul. „So starostom sme sa už dohodli, termín stretnutia s obyvateľmi ešte upresníme. Verím, že keď ľuďom vysvetlíme a ukážeme, o čo nám ide, ich postoj sa zmení. Investor chce dokonca na vlastné náklady financovať zmeny, ktoré zlepšia ľuďom život aj na verejných priestranstvách v okolí stavby,“ povedal nám konateľ firmy Vladimír Rusňák.
Podľa jeho slov práve teraz prebieha vypracovanie dvoch nových svetlotechnických posudkov, ktoré dokážu, že argumenty o prílišnom tienení nie sú opodstatnené. Všetky doterajšie stanoviská, napríklad od mesta, hasičov alebo z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva, sú súhlasné. Územné konanie by sa malo začať do dvoch mesiacov.
Rodinný dom na Kpt. Nálepku je jediný medzi panelákmi v tejto lokalite. Nepadol ani v časoch socializmu, keď sa tvrdo presadzovala výstavba bytových panelových domov. Hovorí sa, že ho vtedajší mocní ušetrili preto, lebo v ňom kedysi prespal vodca československých komunistov Klement Gottwald. Dnes to však už nikto nevie potvrdiť. Ako posledný v dome býval košický fotograf Ladislav Rozman. Po jeho smrti ho zdedil príbuzný, ktorý žije v Austrálii, a ten ho predal terajšiemu investorovi.
Ako sa starousadlíci bránia novým stavbám
Lokalít, kde sa starousadlíci bránia novým stavbám, je v Košiciach viac. Najčastejšie spisujú petície.
Na Braniskovej ulici, hneď vedľa kostola, mal vyrásť objekt, v ktorom by bol na prízemí obchod s potravinami a na poschodí pastoračné centrum pravoslávnej cirkvi. Spoločnosť A.Z. Košice, ktorá mala v pláne objekt stavať, preto požiadala mesto o výmenu pozemkov v ich vlastníctve pod Americkou triedou na Sídlisku Ťahanovce za pozemky vedľa pravoslávneho kostola na Braniskovej ulici.
Obyvateľom okolitých blokov, ktorých o zámere informoval poslanec Michal Djordjevič, sa tento projekt nepozdával. Prišli by totiž o časť zelene a výbeh pre psov. Po zverejnení ich nesúhlasného stanoviska o projekte na miestnom zastupiteľstve ani rokovať nemuseli. Na rokovaní odznela len informácia, že firma A.Z. Košice stiahla žiadosť o zámenu pozemkov. V tomto prípade svoj boj domáci vyhrali.
[ad3][/ad3]S nesúhlasom domácich obyvateľov z Moskovskej triedy Sídliska KVP sa stretol aj projekt obytného komplexu Paseo park. Ľudia sa sťažovali, že prídu o parkovacie miesta a pre tienenie nových domov ich byty stratia na hodnote. Spustili aj petíciu, ktorou sa zaoberalo mestské zastupiteľstvo. Mestskí poslanci navrhli zmenu územného plánu. Z polyfunkčného územia sa má stať plocha určená na zeleň. Projekt je zatiaľ pozastavený.
Petíciu spustili aj odporcovia projektu veľkého bytového domu plánovaného na rohu Bernolákovej a Narcisovej ulice na sídlisku Terasa. S novou výstavbou nesúhlasia pre prílišné zahustenie územia, deficit parkovacích miest a pre to, že by prišli o časť zelene. Ich pohľad si osvojili aj mestskí poslanci. Na poslednom zastupiteľstve sa uzniesli, že developerovi nepredajú mestské pozemky, bez ktorých stavba nie je možná.
Predstavte si, že celé roky vás ráno po zobudení čaká pri pohľade z okna výhľad na stromy, park a psíky preháňajúce sa po výbehu. A jedného dňa zistíte, že o to všetko prídete, lebo…
Lebo sa niekto rozhodol, že namiesto parku tam vybuduje ďalší bytový dom, prípadne celý komplex s bytmi, obchodmi, parkoviskami. Dlhé mesiace vám budú pod oknami rachotiť stroje a nákladiaky. Keď prestanú, nahrnú sa na ich miesto vozidlá nových susedov a vy budete musieť ešte dlhšie hľadať voľné parkovacie miesto.
Nie, s takouto predstavou sa akosi neviete a nechcete zmieriť. Kto a kedy rozhodol, že prídete o to, čo robí vaše bývanie príjemným? Ako je možné, že ste o tom doteraz ani len netušili?
Ak máte šťastie, niektorý z vašich volených zástupcov sa do veci včas zastarie. Informuje vás, potom sa spíše petícia. Pri naozaj veľkom šťastí (ak je práve pred voľbami a volení zástupcovia vám potrebujú ukázať, ako im na vás záleží) sa nájde spôsob, ako znehodnoteniu vášho bývania zabrániť.
Nedá mi spať otázka, prečo nemajú kompetentné úrady exaktne stanovenú povinnosť včas sa pýtať obyvateľov na všetko, čo môže ovplyvniť kvalitu ich života? Nie je predsa mysliteľné, aby sa obyčajný človek dennodenne hrabal na internete alebo chodil na každé rokovanie komisie miestneho či mestského zastupiteľstva, aby sa dozvedel, či mu náhodou za oknom nevyrastie ďalšia betónová opacha.
Naozaj chcem tak veľa?
[ad3][/ad3]