Košičania môžu doma platiť aj dukátmi
Košičania majú už takmer dva roky svoje platidlo – Košický dukát. Platné zákony ale okrem eurobankoviek a euromincí zakazujú vydávať iné bankovky a mince. Národná banka Slovenska, ako aj autor myšlienky Vladimír Gürtler však hovoria, že všetko je v poriadku.
V Občianskom združení KOŠICKÝ DUKÁT na výmenu tovarov a služieb (ďalej len o. z. Košický dukát) je zapojených približne tridsať košických prevádzok, ale aj súkromné osoby. Výmenný kurz k euru je 1:1, v obehu je niekoľko tisíc dukátov.
Podľa platného zákona Národná banka Slovenska (NBS) upozorňuje, že okrem vydávania eurobankoviek a euromincí podľa pravidiel platných v eurozóne žiadna právnická ani fyzická osoba v Slovenskej republike nesmie vydávať žiadne iné bankovky či mince, pričom neoprávnená výroba peňazí a ich uvádzanie do peňažného obehu je trestné.
Vyzvali na opravu
NBS ešte v auguste 2015 listom upozornila o. z. Košický dukát, že informácie uverejnené v tom čase na ich webovom sídle a aj na letáku k dukátu obsahujú na viacerých miestach slová „mena“ a „minca“ v príslušnom gramatickom tvare, čo je v rozpore so zákonom o Národnej banke Slovenska. V paragrafe 16a sa totiž píše, že nikto nesmie použiť slová „minca“, „bankovka“ alebo „mena“, ich cudzojazyčné preklady, ani slová, v ktorých základe sa tieto slová alebo ich cudzojazyčné preklady vyskytujú.
„Združenie následne vykonalo nápravu tak, aby informácie poskytované verejnosti boli korektné a zodpovedali skutočnosti,“ informovala Martina Solčányiová, hovorkyňa NBS.
Právne ošetrené
Súhlasí s tým aj zakladateľ Košického dukátu Vladimír Gürtler, podľa ktorého si s príslušnými inštitúciami všetko vyjasnili: „Všetko je v poriadku, máme to právne ošetrené, funguje to ako lokálne platidlo.“
Dukát podľa stanov slúži ako prostriedok výmeny a združuje fyzické a právnické osoby na dobrovoľnej báze.
„To znamená, že je určený len obmedzenému okruhu subjektov, ktoré sa vopred oboznámia s podmienkami jeho používania a jeho charakteristikou vo vzťahu k národnej mene euro.
Nejde o bankovky ani mince ako všeobecný a všetkými povinne akceptovaný prostriedok na úhradu pohľadávok a záväzkov, ale o určitú formu kupónov, ktoré sa rozhodli kupujúci a predávajúci navzájom akceptovať na vlastné riziko,“ podotkla M. Solčányiová.
Samosprávu nepresvedčil
Zakladateľ košického dukátu V. Gürtler by rád rozšíril počet prevádzok, ktoré by lokálne platidlo akceptovali. „Teraz je ich okolo tridsať, stále niekto príde a niekto iný odíde,“ uviedol. Pokúsil sa aj o spoluprácu so samosprávou či múzeami, čo by pomohlo dukát viac zatraktívniť. „Zo strany kompetentných som pre to nenašiel pochopenie,“ dodal V. Gürtler, ktorý chce najbližšie v septembri prezentovať nový 50-dukát. „Máme v pláne aj ďalšie emisie, všetko ale záleží od záujmu. Teší ma, že je veľký záujem o špeciálne vydania pre zberateľov,“ doplnil V. Gürtler.
Za dukáty dostanete aj lacnejšie jedálenské denné menu
Čistiareň, jazyková škola, starožitníctvo, no najmä kaviarne a reštaurácie sú členmi Občianskeho združenia Košický dukát. Zapojil sa aj Športový klub Hornets.
Vodnopólisti dostávali riadne platy, ale ako bonus aj dukáty. Tie potom minuli v prevádzkach, ktoré ich prijímajú. „Beriem tento projekt aj pre nás ako prijateľný. Naši hráči urobia tržbu v daných zariadeniach, tie nás zase podporia, aby sme mohli fungovať. Je to výhodné pre obe strany,“ konštatoval Jozef Karabáš, predseda ŠK Hornets.
Bonus v podobe platby dukátom majú návštevníci Gemma Cafe&Restaurant. Bežné menu stojí počas týždňa 4,20 eura, no iba 4 dukáty. „Spoluprácu sme začali v októbri. Chodia k nám ľudia na obedy, je to pre nich výhodné, vlastne aj ušetria. Vízia je to dobrá, len je potrebné dostať túto myšlienku viac do povedomia ľudí,“ uviedla majiteľka zariadenia Barbora Čapčaniová. S jej názorom súhlasí majiteľ Mestského informačného centra Ladislav Koran. „Pre obchodníkov by to mohol byť dobrý marketingový ťah na prilákanie zákazníkov,“ myslí si L. Koran.