Košičania skandovali: Chceme slušné Slovensko!
Tisícky ľudí sa po štvrtýkrát stretli pri Dolnej bráne, aby tentoraz spoločne vyjadrili nesúhlas s kozmetickými úpravami vlády. Košičania naďalej požadujú predčasné voľby a výmenu vrcholných predstaviteľov polície, ktorí by zaručili objektívne vyšetrenie vraždy investigatívneho novinára a jeho snúbenice.
Protestné zhromaždenia Za slušné Slovensko na východe pokračovali aj po tom, ako ich organizátori v Bratislave zrušili. Štafetu v hlavnom meste prevzali vysokoškoláci z iniciatívy Nie je nám to jedno. V centre Košíc sa v piatok zhromaždilo podľa odhadu vyše 10-tisíc ľudí.
[ad][/ad]Rašiho vyprevádzal mohutný piskot
Vystúpenia rečníkov otvoril známy komik Ján Gordulič. Povedal, že vláda nedokáže držať krok s požiadavkami ľudí, ktorým už výmeny pozícií s ich kamarátmi nestačia.
„Sú tam desať rokov zabetónovaní a zrazu prídu ľudia a vyhodia ich. Takže nepodceňujme, čo títo dvaja chlapci prežívali počas posledných dní,“ uviedol na adresu slovenského expremiéra a exministra vnútra.
Pred Košičanov predstúpil aj Pavel Sibyla, riaditeľ nadácie Zastavme korupciu. Podľa neho by sa Slováci mali tešiť, pretože sa im podarilo odprevadiť do postupného zabudnutia dvoch Robertov.
„Vy, Košičania, by ste sa mali tešiť dvojnásobne, okrem premiéra a ministra vnútra ste sa zbavili aj primátora… Verím, že manažovaniu IT projektov sa nebude venovať rovnako kvalitne ako budovaniu električkových tratí v Košiciach.“ Jeho poznámka vyvolala búrlivý piskot. Doplnil, že pamiatka na zavraždeného Jána a Martinu nech je prameňom k odvahe a odhodlaniu zaujímať sa o dianie okolo nás.
Presvedčenie ako najsilnejšia zbraň
Na pódium vystúpil aj Štefan Lazorišák, publicista a spoluzakladateľ košického Občianskeho fóra Košice v roku 1989. Za najsilnejšiu zbraň voči vtedajšej komunistickej moci označil presvedčenie ľudí. Prítomným pripomenul najvyšší zákon štátu, Ústavu Slovenskej republiky, ktorá je záväzná pre všetky vlády a parlament SR.
„Náš hlas na ulici je plnohodnotný rozhodnutiam parlamentu a akejkoľvek vlády, ktorá nie je schopná riešiť požiadavky občanov. Štát sme my, a nie nástupnícke bábkové vlády, ktoré sa posúvajú na šachovnici moci!“
Výmeny vo vláde nestačia
Juraj Čokyna, učiteľ a bloger, sa zameral hlavne na svoju generáciu narodenú tesne pred a po novembrovom prevrate.
„Je nás spolu viac ako milión a pridávajú sa ďalší. Teraz sme zistili, že v tejto krajine nás nemajú problém zabiť, keď sa nám veci nepáčia. Neváhajú nás bez akýchkoľvek výčitiek vyhodiť, ak sa ozveme, že niektoré veci tolerovať nebudeme,“ povedal. Učiteľ je presvedčený, že výmena pár ľudí vo vláde nestačí.
Podpora slušných policajtov
Bývalý policajt, ktorý sa rozhodol ostať v anonymite, sa cez odkaz prihovoril za všetkých slušných policajtov a policajtky.
„Nemyslite si, že takí nie sú. Je ich viac, ako si viete predstaviť. Ani im nie je jedno, kam smeruje táto krajina a čo sa v nej deje,“ napísal vo svojom liste.
Opisuje, že aj bežní radoví policajti si želajú, aby mohli nezávisle a zodpovedne robiť svoju prácu. „Aj napriek hanbe, ktorú cítia mnohí z nich, neprestanú nikdy robiť všetko pre to, aby dôstojne plnili svoju prísahu,“ zakončil. Organizátori prečítali aj list, v ktorom podporu ľuďom v uliciach vyjadrili herečky Štátneho divadla. Na záver si prítomní spoločne zaspievali štátnu hymnu. Zhromaždenie sa po vyše dvoch hodinách skončilo bez najmenšieho incidentu.
foto: Veronika Janušková
Anketa: Čo hovoríte na zrušenie protestu v Bratislave?
foto k ankete: ps
[article slug=”televizny-zaznam-zo-zhromazdenia-za-slusne-slovensko-v-kosiciach-23-3-2018″][/article]Čítajte aj:
- Ján Gordulič: Ľudia získali sebadôveru, že môžu niečo zmeniť
- Poznámka Mikuláša Jesenského: Štvrtý piatok
- Na protestoch v slovenských mestách opäť tisíce ľudí
- Igor Kupec: Chceme žiť v slušnom štáte
- Zlatica Kušnírová: Martinka a Janko by určite tiež bojovali