Košice držia absolútny rekord v evakuovaní súdov
Pripomína to úsmevné cvičenia civilnej ochrany za socíku. Po vyhlásení chemického či požiarneho poplachu sme museli všetci „organizovane“ opustiť budovu. A išlo sa na pivo… Teraz však ide o vážnu vec. Hlásenie bomby na súdoch sa už stalo v Košiciach, žiaľ, bežnou záležitosťou.
V pondelok prijali už dvanáste oznámenie v tomto roku, tretie za sebou, a tak boli pracovníci okamžite evakuovaní. Pretože čert nikdy nespí… Anonym telefonicky oznámil na linku 112 ráno o 8. hodine, že na Krajskom súde v Košiciach je bomba.
Budovy prehľadávali psy
„Na miesto boli ihneď vyslané policajné hliadky aj psovod so služobným psom na vyhľadávanie výbušnín. Z objektov súdov boli evakuovaní pracovníci i prítomné osoby,“ informovala policajná hovorkyňa Jana Mésarová.
Polícii trvala kontrola objektu súdov viac ako dve hodiny, výbušninu nenašli. Rovnaká situácia sa zopakovala minulý týždeň vo štvrtok a v piatok.
Rekordný počet oznámení
Ide doteraz o rekordný počet prípadov šírenia poplašnej správy, a to je ešte len začiatok apríla. Vlani riešili policajti 11 oznámení, ani jedno z nich nebolo doposiaľ objasnené. V roku 2015 riešili rovnaký počet (11) takýchto prípadov, pričom tri sú objasnené.
„Krajské riaditeľstvo Policajného zboru Košice využije všetky zákonné možnosti na zistenie páchateľa. Za tým účelom boli zo strany služby kriminálnej polície prijaté opatrenia na odhalenie týchto trestných činov, ktoré bližšie špecifikovať nebudeme. Môžeme verejnosť ubezpečiť, že na objasnení týchto prípadov intenzívne pracujeme, všetky prípady analyzujeme aj v nadväznosti na prebiehajúce konania na súdoch,“ poznamenala J. Mésarová. Doplnila, že opatrenia, ktoré polícia vykonáva na košických súdoch, sa v danom prípade týkajú činnosti celkom štyroch súdov – Okresného súdu Košice I, Okresného súdu Košice II, Okresného súdu Košice – okolie a takisto Krajského súdu Košice.
Začali stíhanie
„Vyšetrovateľ odboru kriminálnej polície začal trestné stíhanie pre zločin šírenia poplašnej správy,“ dodala Jana Mésarová. V prípade, že sa podarí páchateľa nájsť, hrozí mu trest tri až osem rokov.
„Objasňovanie týchto prípadov je náročné. Ako sme už avizovali, kriminálna polícia disponuje určitými informáciami, ktoré by v blízkej dobe mohli smerovať k vzneseniu obvinenia, avšak bližšie sa k týmto skutočnostiam vyjadriť nemôžeme,“ uviedla J. Mésarová.
Obrovské finančné straty
Vyprázdnenie budovy súdov a následná prehliadka objektu nie je lacná záležitosť. Pri každej evakuácii musia okrem klientov odísť z budov súdu aj zamestnanci a sudcovia, čo je približne 400 ľudí. Prehliadku budov vykonáva okolo 30 policajtov, príslušníkov justičnej stráže a v pohotovosti sú aj hasiči.
„V dôsledku evakuácie zamestnancov a sudcov dochádza k finančným stratám, ktoré sa pohybujú v tisícoch eur. Napríklad, pri evakuácii, ktorá trvá dve až tri hodiny, je priemerná finančná strata 10-tisíc až 11-tisíc eur. Ide o náhradu škody, to znamená ušlé mzdy zamestnancov a sudcov, a tiež odvody do poistných fondov,“ uviedla Marcela Gálová, hovorkyňa Krajského súdu v Košiciach. Ďalšie finančné nároky si môžu uplatniť ľudia, ktorí prišli na súdy z iného mesta a požadujú vyplatenie nákladov, ako je napríklad cestovné.
Sprísnené opatrenia
Pri vstupe do budovy sa musia ľudia preukázať občianskym preukazom, pričom justiční policajti kontrolujú aj obsah tašiek, kabeliek či kufríkov. Výnimku majú iba sudcovia a pracovníci inštitúcie. Súd o sprísnených opatreniach odmieta zverejniť podrobnosti.
„Vzhľadom na povahu a charakter mimoriadnej udalosti nie je vhodné informovať verejnosť o prijímaných opatreniach, ktoré Krajský súd v Košiciach priebežne prijíma a vyhodnocuje,“ konštatovala M. Gálová.
—
Anonym paralyzoval osem súdov na Slovensku
Paralýzu všetkých Krajských súdov spôsobil začiatkom roka neznámy muž, ktorý volal do Košíc.
Anonym prvýkrát zavolal na košickú políciu v januári. Stručne oznámil, že na krajskom súde je bomba. Koncom marca zase dostali oznámenie na Okresnom súde v Pezinku.
Neznámy muž nekonkretizoval, na ktorom krajskom súde je bomba, a tak policajti, hasiči a záchranári museli zasahovať na všetkých ôsmich krajských súdoch na Slovensku. Akcia sa skončila po troch hodinách s negatívnym výsledkom.
Špeciálne vycvičené psy tak prehľadali budovy všetkých ôsmich krajských súdov, no keďže v budove košických sú aj ďalšie tri – Okresný I a II ako aj okolie, ľudí museli evakuovať aj odtiaľ.
Na podateľňu Okresného súdu v Pezinku bol zasa doručený koncom marca anonym, že na okresných súdoch, ktoré sídlia v budovách krajských súdov, je bomba. Týkalo sa to Bratislavy a Košíc, kde boli okamžite prijaté opatrenia.
Náhradu škody vyše 14-tisíc eur a 12 mesiacov väzenia vymeral vo februári krajský súd Ladislavovi Š. z Moldavy nad Bodvou. Ten ešte v júli 2015 dvakrát za sebou zavolal na Krajský súd v Košiciach s vyhrážkou, že je v ňom bomba. Ide o ojedinelý prípad, keď sa páchateľa podarilo vypátrať. Muž telefonoval z maďarskej obce Szemere, kde žili jeho príbuzní. Navyše si zvolil sieť maďarského operátora. „Zavolal na linku telefónnej ústredne súdu, a to dvakrát po sebe, že je tam bomba,“ informovala vtedy hovorkyňa policajného zboru Jana Mésarová. Policajtom sa podarilo zistiť číslo. Okresný súd Košice-okolie mužovi uložil dvojročný trest, voči ktorému sa odvolal. Napokon Krajský súd rozhodol o ročnom treste a náhrade škody, ktorá vznikla krajskému súdu vo výške viac ako 14-tisíc eur.
Foto: Veronika Janušková