Košice pýtajú rady od čínskeho Wuhanu, hovorí sa o úplnom odstavení MHD
Na 105 narástol do stredy večera na Slovensku počet prípadov ochorenia Covid 19, ktoré spôsobuje nový koronavírus. Negatívnych vzoriek bolo 2033. Po rokovaní vlády a ústredného krízového štábu to oznámil dosluhujúci premiér Peter Pellegrini (Smer).
Ministerstvo zdravotníctva aj Úrad verejného zdravotníctva dopoludnia informovali o ôsmich nových pozitívnych vzorkách, ktoré boli potvrdené v stredu. Medzi nimi obidva orgány na svojej webstránke spomínali aj muža z Košíc s tým, že je hospitalizovaný.
Išlo však o už skôr zverejnený prípad, keďže infikovaní pacienti sú testovaní opakovane. Denníku KOŠICE:DNES to potvrdil Regionálny úrad verejného zdravotníctva
v Košiciach.
Košičania sú štyria
„Štyria nakazení majú trvalý pobyt v Košiciach, z toho jeden je hospitalizovaný,“ povedala vedúca oddelenia epidemiológie regionálneho úradu Jana Seligová.
Stále o jednom pacientovi s koronavírusom ležiacom v Univerzitnej nemocnici L. Pasteura vedela v stredu aj hovorkyňa Ivana Vaněková. Ide o zamestnaca U.S.Steel Košice, ktorý sa nakazil vo Francúzsku. „UNLP Košice zatiaľ eviduje tri prípady koronavírusu. Jeden pacient je hospitalizovaný u nás v nemocnici, dve pacientky sú v domácej izolácii. Stav všetkých pacientov je dobrý,“ povedala.
Vláda v stredu núdzový stav, ktorý od pondelka platil pre štátne nemocnice, rozšírila na celé zdravotníctvo. Od štvrtka tak bude v Košiciach tento režim platiť oficiálne aj pre súkromnú nemocnicu v Šaci, Železničnú nemocnicu Košice či košické pracovisko Nemocnice sv. Michala, niekdajšiu leteckú vojenskú nemocnicu.
Stopli operácie aj vyšetrenia
V poslednom menovanom zdravotníckom zariadení zostali po tejto transformácii len dve lôžkové oddelenia, mohla by teda v prípade potreby pripraviť uvoľnené prestory pre hospitalizáciu pacientov s Covid 19. Zdravotnícke zariadenie na Murgašovej ulici zatiaľ neodpovedalo, aké by to bolo náročné. Už od 13. marca ale zrušilo všetky plánované operácie, ambulantné zákroky aj vyšetrenia.
Skupina Agel, do ktorej patrí aj Nemocnica Košice-Šaca, uviedla, že všetky jej zariadenia už pracujú v mimoriadnom režime s cieľom zabrániť šíreniu vírusu. „Nemocnici Košice – Šaca, ale ani ďalším našich nemocniciam neboli adresované žiadne požiadavky štátu. Ak sa tak stane, budeme rešpektovať všetky zákonné nariadenia a rozhodnutia,“ povedala hovorkyňa Agel SK Martina Pavliková.
[ad2][/ad2]Partnerské mesto
V stredu znova zasadal na magistráte aj Krízový štáb mesta Košice. Riaditeľ magistrátu Marcel Čop informoval o tom, že Košice si od Wuhanu ako svojho partnerského mesta v Číne vyžiadalo 83-stranovú príručku o tom, aké opatrenia v boji proti koronavírusu zaviedli.
Deväťmiliónový Wuhan bol vo februári označený za epicentrum nákazy a čínska vláda v snahe zamedziť šíreniu koronavírusu ho prakticky odrezala od okolitého sveta. Jedným zo základných opatrení bolo úplné zastavenie hromadnej dopravy, zákaz pohybu dnu a von z mesta a viaceré ďalšie na slovenské pomery ťažko predstaviteľné opatrenia.
„Členovia krízového štábu sa zhodli, že podobné opatrenia môže na Slovensku vyhlásiť len vláda. Nevylúčili, že ak sa vývoj chorobnosti v meste rapídne zhorší, zrejme sa bude musieť pristúpiť aj k ďalšiemu obmedzeniu MHD, v krajnom prípade aj s možnosťou jej úplného odstavenia,“ povedal hovorca mesta Košice Vladimir Fabián.
O tomto variante chce primátor Jaroslav Polaček (nezávislý) hovoriť s dopravným riaditeľom Dopravného podniku mesta Košice Romanom Dankom. Mesto tiež tvrdí, že zvažuje dať vytvoriť aplikáciu, cez ktorú by obyvatelia mohli SMS-kou alebo cez internet uviesť, kedy presne potrebujú cestovať MHD.
Rokujú o donáške potravín
Referát civilnej ochrany magistrátu podľa jeho vedúceho Petra Ferjenčíka oslovilo ministerstvo vnútra. Chcelo vedieť, ktoré budovy v Košiciach v správe tohto rezortu by bolo možné využiť pre prípad, ak sa výrazne zvýši počet infikovaných ľudí.
Na krízovom štábe sa riešila aj pomoc najmä pre osamelých alebo zdravotne znevýhodnených seniorov, najmä čo sa týka donášky potravín a liekov. Samospráva rokuje s viacerými obchodnými reťazcami, ktoré ponúkajú tieto služby.
V tejto súvislosti sa oslovia aj predstavitelia združení seniorov v meste, zástupcovia ich klubov a denných centier, aby sa dohodlo čo najlepšie zabezpečenie tohto druhu pomoci.
Novými opatrením, ktoré Košičania pocítia už vo štvrtok, je úplne zatvorenie Verejného cintorína a Urnového hája v Krematóriu. „Správa mestskej zelene z dôvodu dôkladnej ochrany obyvateľov umožní počas smútočných obradov na oboch pietnych miestach v Košiciach prítomnosť maximálne 10 ľuďom. Tí ďalší môžu byť len vonku pred obradnými miestnosťami a musia mať na tvári rúško,“ informuje magistrát.
Veľký odpad neodvezú
Mesto tiež o krízovej situácii začína komunikovať s mestskými časťami cez telekonferencie. O opatrenia na území mesta by sa Košičania mali dozvedieť z SMS, ktoré onedlho začnú dostávať.
Obmedzenia ohlásila aj firma KOSIT. Zatiaľ do konca marca stiahla všetky veľkokapacitné kontajnery na objemný odpad. Týka sa to celoročného upratovania a taktiež zberu
z rekreačných, chatových a záhradkárskych lokalít. „ Naším cieľom je ochrániť našich zamestnancov tak, aby bol naďalej v meste Košice bez prerušenia zabezpečený zber zmesového komunálneho odpadu,” uviedla spoločnosť.