Košiciam chýba cintorín pre zvieratá
Košickým majiteľom domácich miláčikov chýba miesto, kde by sa s nimi mohli dôstojne rozlúčiť. Zatiaľ majú len dve legálne možnosti. Tou prvou je odniesť zviera k veterinárovi, odkiaľ poputuje do kafilérie. Komu sa to zdá necitlivé, môže svojho maznáčika pochovať na vlastnom pozemku. Pravda, len pri splnení zákonných podmienok.
Miesto nesmie byť v dosahu podzemnej vody a zviera musí byť zabalené v obale z materiálu, ktorý sa dokáže v prírode rozložiť. Nájdu sa, žiaľ, ľudia, ktorí sa priklonia k nelegálnej možnosti naloženia s uhynutým zvieratkom – pochovajú ho v lese, v záhradke, prípadne ho vyhodia do kontajnera na komunálny odpad. Neuvedomujú si, že svojím konaním negatívne vplývajú na životné prostredie, pretože zárodky niektorých baktérií sa môžu dostať do spodných vôd a spôsobiť tak šírenie nákazy.
Magistrát sa myšlienke nebráni
Mesto Košice sa v minulosti zaoberalo požiadavkami chovateľov o zvierací cintorín, ibaže nedisponuje finančnými prostriedkami na jeho zriadenie. „Stále ale platí, že privítame aj súkromnú a podnikateľskú iniciatívu, ktorá by po splnení legislatívnych predpisov pomohla takýto projekt zrealizovať,“ informovala hovorkyňa mesta Šnajdárová.
Pre útulok nereálne
Výstavbu zvieracieho cintorína by privítala aj Romana Šerfelová, vedúca útulku Únie vzájomnej pomoci ľudí a psov: „Bola by som rada, keby sa našla odvážna osoba, ktorá bude mať čas, financie, a pustí sa do projektu. Pre náš útulok je to nereálne. Čas venujeme každodenným problémom, chodu útulku a finančné prostriedky, ktoré máme, nám nepostačia ani na celoročné pokrytie nákladov,“ vysvetlila Šerfelová.
Kremácia v Maďarsku
Košičanka Ingrid Komendová je majiteľkou troch psíkov, ktorí sú pre ňu životnými spoločníkmi. Vie, čo znamená strata domáceho miláčika. Podľa jej slov každé väčšie mesto by malo poskytovať služby pre pochovanie spoločenských zvierat. Kafiléria sa jej zdá nehumánna a rozhodla sa pre kremáciu. „Bola som v Maďarsku. Funguje tam pojazdné krematórium. Ide o auto, ktoré je vybavené mobilnou kremačnou pecou. Celkové náklady boli v sume 100 eur aj s urnou. Všetko záleží od veľkosti zvieraťa. Žiaľ, nebola som z tejto služby nadšená,“ dodala Komendová.
[article slug=”anketa-privitali-ste-v-meste-zvieraci-cintorin”][/article]Úcta a ohľaduplnosť
Službu pochovania svojich domácich miláčikov môžu ľudia využiť na zvieracom cintoríne v lokalite Ľadovo pri Lučenci. Vzniklo tam pekné miesto, ktoré dýcha úctou a ohľaduplnosťou voči zvieracím priateľom. Zvierací cintorín disponuje rozlohou 1 hektára, funguje od roku 2013 a momentálne má už 128 hrobových miest. Jeho prevádzkovateľ, veterinár Jaroslav Čermák, nám prezradil, že okrem psov a mačiek tam majú svoj hrob aj zajace, papagáje či sliepky.
Veterinára k rozhodnutiu zriadiť mestský cintorín spoločenských zvierat priviedlo povolanie. Vždy ho dojímalo, keď majiteľ ťažko znášal smrť svojho zvieracieho priateľa a o kafilérii nechcel ani počuť. „Ako veterinár chcem a aj musím chápať pocity majiteľov našich pacientov. My, veterinári, máme dva druhy pacientov – niektorí živia naše bruchá a ostatní zušľachťujú nášho ducha. Tak sa k ním správajme slušne a zodpovedne,“ uviedol Čermák.
Nechápali, čo od nich chcel
Mesto Lučenec projekt podporilo. Prenajalo pozemok na 50 rokov za symbolickú cenu. Na zriadenie drobnej stavby, oplotenia, zemných prác, výsadby stromčekov a zelene musel vynaložiť vlastné snaženie a úspory. Celá administratíva trvala približne dva roky.
Až keď poukázal na vyhlášku Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka, ľady sa pohli. Vyhláška 148 z 9. mája 2012 ustanovuje podrobnosti o výnimkách pri zbere, preprave a odstraňovaní vedľajších živočíšnych produktov a o použití vedľajších živočíšnych produktov na osobitné kŕmne účely. „Lietal som medzi Mestským úradom, Štátnou veterinárnou a potravinovou správou, Regionálnym úradom verejného zdravotníctva. Takmer nikto nechápal, čo od nich chcem,“ povedal veterinár.
Cintorín poskytuje prenájom hrobového miesta na päť rokov a poplatky závisia od veľkosti zvieraťa a ročného obdobia. „Teším sa pozitívnej reakcii okolia. Prichádzajú tu chovatelia z Bratislavy, Rimavskej Soboty, ale aj z Košíc,“ uzatvoril Čermák.
Jana Hrabčáková
Foto: shutterstock, vj