13.03.20

Košické osobnosti o povolebnom vývoji

foto: tasr

Po zmene volala väčšina obyvateľov Slovenska. Samozrejme, každý si zmenu predstavuje po svojom. Niekto radikálnu, niekto zodpovednú... Voľby napokon významnú zmenu priniesli - skočila sa dlhoročná éra dominancie strany Smer-SD, ktorá priniesla mnohé korupčné kauzy siahajúce do najvyšších poschodí štruktúr štátu. Mnohé z nich odhalila a stále odhaľuje Kočnerova Threema... 

Lenže aj voliči, ktorí zmenu kvitujú, majú po voľbách zmiešané pocity. Jednak preto, že sa obávajú prílišnej dominancie Igora Matoviča a jeho hnutia OĽaNO, ale tiež preto, že komunikácia lídrov strán, ktoré rokujú o novej vládnej koalícii, v nich vyvolávala rozpaky.  A obavy spôsobili aj niektoré personálne návrhy. Napríklad Jána Mizeráka zo Sme rodina na čelo rezortu životného prostredia. 

Košických osobností sme sa opýtali: Vzhľadom aj na aktuálne diskusie o zložení novej koalície, považujete výsledok volieb za pozitívny, alebo máte skôr obavy, čo nás v najbližšom období čaká? 

Milan Kolcun

spisovateľ, turistický sprievodca

Našiel som si pozitíva i negatíva vo výsledkoch volieb. Často spomínam na odpoveď mojej obľúbenej političky na otázku, či sa vráti do politiky: „Také vysoké gumáky nemám.“

Milan Kolcun
Milan Kolcun

Rudolf Schuster

exprezident

Výsledky volieb vnímam pozitívne, lebo došlo k zmene, po ktorej ľudia volali. Teraz treba čakať na to, či budú zvolené strany schopné predvolebné sľuby naplniť. Ešte je priskoro hodnotiť, treba im dať čas, pretože z vlastnej skúsenosti viem, že rokovania o zložení vlády a jej výslednom programe sú veľmi zložité. Určite nie je možné, aby sa do vládneho programu dostalo všetko, čo všetky strany chcú, takže bude záležať na každej, ako bude schopná pristúpiť ku kompromisu. Nič konkrétne ešte nemohli stihnúť urobiť. Ten čas potrebujú tým skôr, že väčšinou ide o menej skúsených politikov, ktorí sa sami ešte majú čo učiť.

Rudolf Schuster
Rudolf Schuster

Ján Marušin

podnikateľ

Výsledok volieb rešpektujem a dúfam, že sa víťazné strany pokúsia zrealizovať zmeny, ktoré prezentujú. Mám však zmiešané pocity, lebo minimálne troch zo štyroch lídrov týchto strán nevnímam ako práve ideál čestnosti, slušnosti a dobra, keďže v minulosti mali rovnaké prešľapy, aké kritizovali. Môžem len veriť, že si vstúpia do svedomia, vyberú si správnych ľudí, dohodnú sa a budú poctivo pracovať.

Ján Maruši
Ján Marušin

reklamná správa

V Košiciach teraz s bonusom až do 27%!

Pozrite si špeciálnu ponuku skladových vozidiel Audi v Moris Slovakia.

Zistite viac

Ján Gálik

aktivista

Vo voľbách opäť zvíťazil populizmus. Tradičné hodnoty budú v parlamente reprezentovať strany s kriminálnou minulosťou a promiskuitnými lídrami. Je mi ľúto, že to mnoho voličov nevidí. Je potešujúce, že SNS je mimo parlamentu, je to obdivuhodný výkon kapitána Danka položiť na lopatky stranu so silnou tradíciou a lojálnou voličskou základňou. Smer držia nad hladinou už len stranícke štruktúry, ktoré sú v regiónoch stále veľmi silné. Pevne verím, že víťaz volieb Matovič sa k svojej novej role postaví zodpovedne, no mám veľké pochybnosti o mnohých ľuďoch, ktorých do parlamentu dostal. Takisto sľúbil ľuďom nesplniteľné veci, populizmus víťazí aj v tomto prípade. „Štvorlístkovú“ vládu vnímam ako mimoriadne nestabilnú, no držím palce všetkým príčetným. Slovensko zmenu potrebuje, snáď to bude zmena k lepšiemu. 

Ján Gálik
Ján Gálik

Tomi Okres 

hudobník

Zmena po voľbách nám dáva nádej na lepšie fungovanie všetkých zložiek štátu, hlavne justície a polície. Nová vládna garnitúra ma jedinečnú šancu „opraviť“ štát. Ak sa jej to do slušnej miery podarí, ľudia prestanú v takom množstve vyhľadávať extrémistov a takzvaných antisystémistov.

Tomi Okres
Tomi Okres

Henrich Burdiga

exposlanec, podnikateľ

Veľmi dúfam v pozitívnu zmenu, na druhej strane sa však aj obávam, ako dokáže pán Matovič viesť vládu a ukočírovať koalíciu, keďže mi, žiaľ, veľmi pripomína primátora Košíc. Dúfam, že toto zdanie podobnosti sa nenaplní, lebo ako vidíme v Košiciach, funkcia a moc v rukách nesprávneho človeka je to, čo nik nechcel. Veľmi si prajem, aby sa nestalo niečo podobné aj Matovičovi a spol. Práve na to totiž čaká Smer-SD, a keď sa ľuďom okolo Pellegriniho podarí zbaviť sa Fica a niekoľkých ďalších toxických ľudí, určite urobia všetko pre to, aby sa vrátili k moci. Pravdepodobne však budú silnejší a určite nepomerne sofistikovanejší. 

Henrich Burdiga
Henrich Burdiga

Ľuba Blaškovičová

herečka

Koho sme zvolili, toho máme. Verím, že napriek tomu, že každý z tých štyroch pánov je nadmieru ješitný, uvedomia si, že bojom o pozície dôveru občanov neprehĺbia. Aj keď majú k tomu jedinečnú príležitosť. Záleží na ľuďoch, ktorých nominujú do ministerských kresiel, snáď to naozaj budú odborníci. Som zvedavá, ktorej zo strán sa ujde ministerstvo kultúry. Mám vždy dojem, že toto majú za trest. Aj oni, aj umelci. 

Ľuba Blaškovičová
Ľuba Blaškovičová

Karol Voleman

spolumajiteľ kníhkupectva Artforum

Výsledok volieb ma nepotešil. Som síce spokojný, že končí parlamentná vláda oligarchiou dosadeného Smeru a že ani nemôžu uvažovať o spoločnom vládnutí s fašistami z ĽSNS. Neteší ma však príklon slovenského obyvateľstva k populistickým zoskupeniam OĽaNO a Sme rodina. Stav slovenskej spoločnosti, našej civilizácie, alebo prírody a krajiny sú problémy roky neriešené a ani v súčasnej koalícii nevidím potenciál sa nimi vážne zaoberať. V parlamente a vo vláde mi bude chýbať koalícia PS/Spolu, ale aj KDH. V spojení týchto dvoch strán so SaS a Za ľudí by som videl aspoň nejaké svetlo na konci slovenského tunela. 

Karol Voleman
Karol Voleman

Peter Krcho

lekár a pedagóg

Voľby dopadli, ako dopadli, a sú a budú garanciou zmeny, ktorá je potrebná vo všetkých oblastiach spoločnosti. Mňa sa týka predovšetkým školstvo a zdravotníctvo, kde je veľa vecí, ktoré si vieme predstaviť inak. Vieme presne, kde rýchlo a ľahko dosiahnuť to, čo potrebujú ľudia. Zmeny v zdravotníctve a v školstve by sa mali robiť v týchto oblastiach koordinovane a koncepčne, pretože jedine koordinované a koncepčné riešenia donesú rýchle a efektívne výsledky. Mrzí ma, že posledných osem rokov sa zväčša nebral potrebný ohľad na názory odborníkov, nebral sa ohľad na príklady a smerovanie zo zahraničia a, žiaľ, často sa odbornosť odsúvala na vedľajšiu koľaj. Nová vládna koalícia to nebude mať ľahké. Budeme sa však musieť zmeniť k lepšiemu všetci.

Peter Krcho
Peter Krcho

foto: Veronika Janušková

reklamná správa

Absolventi v praxi

Prví úspešní absolventi odboru technik vodár vodohospodár doplnili rady vodárov.

Zistite viac

Čítajte viac: volby 2020

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím