Košické osobnosti o výhre Donalda Trumpa
O prezidentovi USA sa hovorí ako o najvplyvnejšom človeku na zemeguli. Jeho globálne rozhodnutia majú významný vplyv aj na život v našich končinách. Baracka Obamu na tomto horúcom poste v januári vystrieda Donald Trump. Republikánsky kandidát včera porazil prieskumami aj médiami favorizovanú Hillary Clintonovú. Košických osobností sme sa opýtali:
Komu a prečo ste v týchto voľbách držali palce? Čo očakávate od nového prezidenta USA, prípadne čoho sa obávate?
Ján Mazák, bývalý predseda Ústavného súdu SR, poradca prezidenta
V prezidentských voľbách som držal palce ľudu Spojených štátov, aby sa správne rozhodol. A či sa správne rozhodol, ukáže čas. Avšak už prvý prejav zvoleného prezidenta ukazuje, že kampaň a reálny život, zodpovednosť za riadny chod obrovskej krajiny a svetovej mocnosti, sú dve diametrálne odlišné veci. Spomenutý prejav ukazuje, podľa mňa, že nastupuje zodpovednosť a veci s ňou spojené. Od nového prezidenta očakávam len jediné. Unesenie tej nesmierne komplikovanej zodpovednosti.
Jana Mojžišová, rektorka Univerzity veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach
Mojou favoritkou bola pani Clintonová, aj vzhľadom na to, že mala odvahu ako prvá žena v histórii USA kandidovať na tento post. Jej skúsenosti so zahraničnou politikou by boli pre svet prínosom. Jej názory, ktoré prezentovala v rámci prezidentskej kampane, svedčia o jej vyzretosti, potrebnej dávke diplomacie a nadhľadu. Donalda Trumpa vnímam ako politika nepredvídateľného, jeho vyjadrenia sú príliš radikálne. Mám pocit, že politická situácia, ktorá je momentálne vo svete a v Európe, vyžaduje politika viac ústretového a diplomatickejšieho. Jeho zvolenie je ale prejavom celospoločenskej krízy hodnôt v USA.
Peter Kalmus, výtvarník
V práve skončených prezidentských voľbách v USA som nemal favorita. Prirodzene, svoj hlas by som odovzdal Hillary Clintonovej. No po opustení volebnej miestnosti by som si bol nútený v najbližšom bare dať pohárik whisky, pretože Hillary nebola vonkoncom dobrá prezidentská kandidátka a navyše som skôr priaznivec republikánskej strany. Som presvedčený, že momentálne na svete neexistuje politológ, ktorý by mohol racionálne odpovedať na druhú otázku, keďže Donald Trump je dokonale nepredvídateľný „politik“. Skonštatujem len, že o chvíľu začína advent, a tak si ho nekazme. Británia je stále v EÚ a Donald Trump nie je ešte prezident USA.
Ladislav Lörinc, občiansky aktivista a poslanec na KVP
Nemal som žiadneho favorita. Američanom túto voľbu vôbec nevyčítam. Sme svedkami zmeny politických nálad v spoločnosti. Ľudia znechutení zo stavu krajiny sú ochotní voliť i zdanlivo iracionálne. Majú dosť sľubov od tradičných politikov. Volia proti systému, proti establishmentu. Hillary Clinton bola síce zárukou kontinuity a mala prepracovanejší plán, zároveň však bola aj synonymom tradičného rigidného politika, ktorého kariéra sa spája s množstvom káuz a nejasností. Politickým presvedčením mám bližšie skôr k republikánom, ale „hate speech“ Donalda Trumpa, ktorý sa niesol celou kampaňou, považujem za neprijateľný a nebezpečný trend v politike. Nevedel som si vybrať a zmiešané pocity mám aj teraz, keď je rozhodnuté. Neviem si predstaviť, že by som si na Slovensku mal vybrať medzi Monikou Flašíkovou-Beňovou a Martinom Jakubcom. Očakávam, že v republikánskej strane obklopia Donalda Trumpa kvalitnými odborníkmi, ktorým sa bude dariť udržať jeho temperament na uzde. Očakávam, že silné výroky z kampane pošle do zabudnutia. Z geopolitického hľadiska sa naďalej obávam toho, že Slovensko sa stane trecou plochou medzi svetovými mocnosťami.
Ivan Hruška, riaditeľ GlobalLogic Slovakia
Férová odpoveď je, že som nedržal palce nikomu, lebo to naozaj bola „Sofiina voľba”. Ale asi vás prekvapím – trošku viac som bol na strane Donalda Trumpa. Veľmi mi vadí jeho niekedy arogantný prejav a nepremyslené reakcie, ale myslím si, že niečo v biznise dokázal a vie určite veci doťahovať do konca. A úprimne, podľa mňa USA potrebujú reštart a zmenu. Ostáva nám len veriť, že neostane iba pri plamenných predvolebných slovách. Asi najviac od neho očakávam, že pomôže upokojiť a narovnať vzťahy USA a Ruska, že spoločnými silami s ostatnými dotiahne do konca boj s terorizmom, pomôže zintenzívniť vzťahy USA a EÚ a napomôže potrebnému prerodu EÚ. No a to najdôležitejšie je, že reštartuje ekonomiku USA a vráti jej stratené pozície, čo v konečnom dôsledku bude znamenať lepší život pre bežných Američanov. A o to by dobrému prezidentovi malo ísť. Dúfam, že opať nie som naivný.
Richard Raši, primátor mesta Košice
Prezidentské voľby som vnímal z dvoch pohľadov. Jeden bol pohľad štandardných amerických médií, ktoré jednoznačne favorizovali Hillary Clinton. Prekvapilo ma, že veľmi otvorene pre Hillary a proti Trumpovi aj napriek tomu, že verejná mienka bola úplne iná. Druhý pohľad som si vytvoril na základe rozhovorov s Američanmi žijúcimi v Košiciach. Z nich jednoznačne vyplynulo, že mienka ľudu je v prospech Donalda Trumpa, jeho víťazstvo pre bežných ľudí prekvapením nie je. Nie som odborník na americkú politiku, aby som mal vybratého lídra. Na základe toho, čo som počul a čítal, sa prezidenta Trumpa obávať netreba. Zvolili ho v legitímnych voľbách a bude mať okolo seba množstvo odborníkov, kongres aj súdnictvo, takže z hľadiska vývoja vo svete napriek všetkým katastrofickým scenárom sa podľa môjho názoru neudeje nič. Ukážu to najbližšie mesiace a myslím si, že Spojené štáty budú stabilná ekonomika a demokracia ako doteraz.
Rudolf Schuster, exprezident SR
U mňa to bolo jasné, pretože Donalda Trumpa som nepoznal, ale pani Clintonovú ako prvú dámu som prijal ešte ako prezident. Dnes, keď je jasné, že vyhral Domald Trump, treba to zobrať ako realitu. Myslím si, že žiadna kaša sa neje taká horúca ako sa navarí. Predvolebná kampaň je niečo iné ako povolebná realita. Bolo to vidieť a počuť už aj z jeho prvého príhovoru po zverejnení výsledkov. Bol miernejší a pokojnejší, celkom iný ako počas kampane. Myslím si, že sa netreba obávať, že dôjde k radikálnym zmenám voči NATO či EÚ. Donald Trump je človek z biznisu, ktorý predvolebné sľuby dokáže zreálniť. Z môjho pohľadu je dôležitý aj vzťah USA a Ruska. Prezident Trump totiž naznačil, že chce dobrú spoluprácu s Ruskom a to je veľmi dôležité pre budúcnosť, lebo svet by sa nemal rozdeliť, ale naopak, mali by sa hľadať spoločné riešenia v rôznych krízových situáciách.
(RED)
Ilustračná foto: shutterstock