Košické školy a škôlky sa pripravujú na deti
Od 1. júna sa po vyše dvoch mesiacoch otvoria brány základných a materských škôl. Dezinfikujú sa priestory, triedia hračky, pripravujú triedy. Účasť na vyučovaní v školách bude dobrovoľná, no už teraz mesto hovorí o viac než polovičnom záujme.
Mesto obnoví prevádzku vo všetkých MŠ a ZŠ vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti. Do ZŠ nastúpia všetci žiaci (v 1. až 5. ročníku), ktorých rodičia o to prejavili záujem.
Obmedzenia v škôlkach
Pred prerušením prevádzky výchovno-vzdelávacích zariadení navštevovalo materské školy (MŠ) 5540 detí, prvý stupeň základných škôl (ZŠ) 7791 žiakov a 5. ročník 1948 žiakov. Mesto Košice, ako ich zriaďovateľ, eviduje zo strany rodičov nadpolovičný záujem o júnový návrat detí. „Záujem potvrdilo zhruba 65 % rodičov o umiestnenie detí do škôlok. V prípade žiakov 1. až 5. ročníka ZŠ je to cca 71 %,“ uviedla vedúca oddelenia školstva Beáta Lopušniaková.
Obmedzené možnosti sú v MŠ, kde je rozhodnutím ministerstva školstva stanovený maximálny počet 15 detí v triede. „Zároveň zamestnanci, ktorí patria do rizikovej skupiny, nie sú povinní vykonávať prácu na pracovisku. Z toho dôvodu je obmedzené personálne zabezpečenie v MŠ. Do škôlok budú určite umiestnené deti zamestnancov v prvej línii a rodičov, ktorí sú zamestnaní,“ dodáva Lopušniaková.
[ad][/ad]Väčšinu času strávia vo dvore
V MŠ Boženy Němcovej štyri učiteľky, ale aj nepedagogickí zamestnanci, plne pracujú na posledných úpravách tried aj exteriéru. Škôlka otvorí všetky štyri triedy, teda skupiny, v ktorej bude od 11 do 15 detí. Pri vstupe je pripravená dezinfekcia, v rámci každodenného ranného zdravotného filtra bude prebiehať aj meranie teploty. Deti ani učiteľky nemusia nosiť rúška.
Výhodou a dominantou škôlky je veľký dvor, tam v prípade pekného počasia budú deti tráviť väčšinu času. Rozdelený je na pomyselné stanovištia, v ktorých sa skupiny budú hrať v bezpečných odstupoch. „Tešíme sa, že začína letné obdobie a budeme môcť podstatnú časť dňa tráviť práve na dvore. Dôraz bude kladený na hru, aktivitu a zážitkové učenie,“ uviedla riaditeľka škôlky Marianna Jamborová.
Dezinfikujú a triedia hračky
V uplynulých dňoch zamestnanci pokosili trávu, ktorú včera pohrabali, sadia kvety, dezinfikujú a triedili nevhodné hračky. „Išlo o hračky, ktoré sú náročnejšie na údržbu, ako napríklad plyšáky alebo puzzle. Platí taktiež zákaz nosenia hračiek z domu. Čaká nás ešte preoranie pieskovísk,“ vysvetľuje riaditeľka.
Stravovanie detí bude zabezpečené v klasickom režime v triedach – desiata, obed a olovrant, vrátane pitného režimu. Deti si nemusia pred spaním umývať zuby a medzi postieľkami bude väčšia vzdialenosť. Sprísnené budú podmienky upratovania priestorov, hygienických zariadení, hravých prvkov v exteriéri či dezinfekcie rôznych dotykových plôch.
Bloky namiesto hodín
Posledný mesiac pre 1. až 5. ročník v ZŠ bude mať voľnejší charakter v porovnaní s bežnými dňami školského roka. Prioritami bude socializácia žiakov a opakovanie učiva, než výklad novej učebnej látky. Riaditeľ ZŠ Gemerská 2 preferuje výraz výchovno-vzdelávacia činnosť pred pojmom vyučovanie.
„Nebude prebiehať v klasických 45-minútových hodinách, ale blokovo. Pani učiteľky si pripravia vzdelávací cieľ aktivity, ktorú môžu vykonávať aj vonku. Počas dňa by sa mali prebrať dve vzdelávacie oblasti, ktoré, ak sa bude dať, tak budú prepojené,“ opisuje riaditeľ Štefan Koľ. Pre predstavu: deti na dvore budú spoznávať v rámci prírodovedy druhy stromov a v rámci matematiky ich môžu spočítavať.
Cez webku sa nepozdravia
V škole budú mať 10 skupín od 11 do 18 žiakov. Ministerstvo povoľuje maximálny počet 20. „Podarilo sa nám to zorganizovať tak, že skupiny budú učiť triedne učiteľky. Súbežne bude prebiehať dištančné vzdelávanie.“
Do 11. hod. bude skupinu vzdelávať triedna učiteľka, potom nastupuje vychovávateľka v rámci školského klubu detí do 16. hod. Piaty ročník tvoria dve skupiny, v ktorých sa bude vyučovať od 8. do 12. hod. Deti doma však spolužiakov cez webkameru nepozdravia. Škola nemá na vytvorenie telemostu technické podmienky.
Stravovanie je zabezpečené len pre deti, ktoré sa vzdelávajú v škole. Vytvorili rozpis, podľa ktorého sa v jedálni budú striedať skupiny. Pri vstupe do školy je pripravená dezinfekcia, merať budú aj telesnú teplotu. Skupiny nemusia nosiť rúška, nasadiť si ich majú mimo triedy. V nasledujúcich dňoch školu čaká ešte komplexná dezinfekcia tried a spoločných priestorov.
Nie každá škola má podmienky na telemost
Možnosti jedálne môžu individuálne využiť aj rodičia detí, ktoré do školy nepôjdu. Telemost bude umožnený podľa technických možností školy.
Stravovanie v jedálňach bude prebiehať za prísnych hygienických opatrení. V prípade jedálni ZŠ sa odporúča, aby sa skupiny žiakov nepremiešavali. Stravu vydáva personál spolu s čistým príborom. Mesto vie zabezpečiť aj stravovanie žiakov, ktorí ostávajú doma, ale ich rodičia si budú chcieť prevziať obed. Podávať sa bude v jednorázových obaloch.
„Diétna strava sa však nepripravuje. Stravu musia zabezpečiť rodičia donáškou diétneho jedla do školského zariadenia, pokiaľ majú na to vytvorené podmienky, prípadne preplatením z dotácie sumy 1,20 eura/obed,“ hovorí vedúca oddelenia školstva Beáta Lopušniaková. V MŠ prebieha stravovanie v triedach ako za bežného režimu.
Telemost pre „vyvolených“
Niektoré školy budú umožňovať aj tzv. telemost, ak to technické možnosti škôl (rýchlosť pripojenia internetu) dovolia.
„Deti sa budú môcť zúčastniť vyučovania alebo aspoň niektorých predmetov on-line zo svojho domova. Bude to závisieť od individuálneho rozhodnutia učiteľov a riaditeľov. Vo väčšine prípadov však predpokladáme, že ich výučba bude prebiehať rovnako ako doteraz. Učitelia pošlú učivo, ktoré sa v ten deň preberalo, a takisto im zadajú aj domáce úlohy,“ dodáva Lopušniaková.
Rodičia tých detí, ktoré v júni nenastupujú do výchovno-vzdelávacích zariadení, môžu ošetrovné (OČR) poberať naďalej. Nepodávajú však novú žiadosť, vyplnia len upravený formulár čestného vyhlásenia, v ktorom vyznačia dni starostlivosti o dieťa.Upozornila na to Sociálna poisťovňa (SP), ktorá v súvislosti s poslednou novelou zákona o sociálnom poistení uskutočnila zmeny v tlačivách.
Nový formulár žiadosti o ošetrovné je určený iba tým poistencom, ktorí doteraz počas koronakrízy o dávku pandemické ošetrovné ešte nežiadali a nepoberajú ju.
(TASR)
Foto: Veronika Janušková
[ad2][/ad2]