22.11.18

Košickí hasiči zažívajú horúci rok

foto: Veronika Janušková

Pre košických hasičov bol rok 2018 doteraz poriadne horúci. Štatistiky hovoria, že vzrástol počet požiarov a aj škody, ktoré oheň spôsobil. Potešujúce je len to, že poklesol počet ľudí, ktorých plamene usmrtili.

Podľa informácií z Prezídia Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) likvidovali hasiči na celom Slovensku za tri štvrte roka 6 908 požiarov, pri ktorých vznikla celková škoda v hodnote vyše 31,7 milióna eur. Lídrom zo všetkých krajov v požiarovosti bol práve Košický kraj, v ktorom zasahovali až 1 443-krát. Väčšinu zásahov zaevidovali v krajskom meste.

Priamo v pôsobnosti Okresného riaditeľstva HaZZ Košice evidujú za prvých 10 mesiacov tohto roku 852 požiarov, čo je o 12 viac ako v rovnakom období vlani. Alarmujúci počet nešťastných udalostí hasiči vysvetľujú vysokou hustotou obyvateľstva a vysokou zastavanosťou krajskej metropoly. 

reklamná správa

Najväčšie požiare

V Košiciach oproti minulému roku vzrástla aj výška škody, ktorá pri požiaroch v spomínanom časovom období vznikla. Kým vlani nepresiahla hodnotu dvoch miliónov eur, v tomto roku sa vyšplhala na takmer dva a pol milióna eur, čo je nárast o 500-tisíc eur. 

Bezmála polovica celkovej sumy však ide na vrub dvoch najväčších prípadov za posledné roky – februárového požiaru strechy budovy na Železničnej ulici, v ktorej sídli Daňový úrad Košice, a aprílového požiaru po výbuchu plynu v bytovom dome na Obchodnej ulici. Pri prvom z nich vyčíslili škodu na 730-tisíc eur, pri druhom na 500-tisíc eur. 

Foto: Veronika Janušková
Foto: Veronika Janušková

Menej mŕtvych a zranených

Kým počet požiarov a výška pri nich tohto roku v porovnaní s tým minulým vzrástla, ďalšie číslo zo štatistiky kleslo. Ide o počet obetí na životoch. Kým za spomínané obdobie v roku 2017 zaevidovali hasiči štyri usmrtené osoby, v roku 2018 zahynuli v plameňoch traja ľudia. Jedným z nich bol 92-ročný muž, ktorý zomrel pri výbuchu na Obchodnej ulici. 

Výrazne sa znížil počet ľudí, ktorí v Košiciach utrpeli pri požiaroch zranenia. Kým v minulom roku hovoria štatistiky o jedenástich zranených, tohtoročné sa zastavili na čísle šesť. 
Pre hasičov je potešiteľné najmä číslo, ktoré hovorí o uchránených hodnotách, teda o tom, čo sa im podarilo rýchlou likvidáciou plameňov zachrániť. Kým za minulý rok udávala táto štatistika číslo 10,89 milióna, tohto roku zaznamenali zatiaľ 30,69 milióna eur. 

reklamná správa

Hrozivé následky nedbalosti

Tradične vysoké percento najmä počas jarných mesiacov tvoria požiare suchej trávy a porastu, pri ktorých sa o škodách v drvivej väčšine nedá hovoriť. V Košiciach však hasičov zamestnávajú často aj horiace kontajnery a nádoby na odpad. Za 10 mesiacov tohto roku ich hasili 141 s celkovou škodou 57 710 eur. Vlani ich horelo 129 a priama škoda bola o vyše 23-tisíc eur nižšia. 
Zaujímavo vyznieva medziročné porovnanie požiarov áut. Pri osobných vozidlách vzrástol ich počet oproti minulému roku z 37 na 43, škoda pri nich však bola o 53-tisíc eur nižšia. Horeli aj tri nákladné autá, v minulom roku len dva nákladiaky.

Foto: Veronika Janušková
Foto: Veronika Janušková

Podľa údajov od hasičov bolo najčastejšou príčinou vzniku požiarov nedbalostné konanie dospelých osôb. Ako príčinu ho evidujú až v 65 percentách všetkých požiarov, ktoré hasili na území Košíc.


Výbuch na Obchodnej zničil celý vchod

Košice zažili tohto roku dva mimoriadne veľké požiare. Škody sa pri nich vyšplhali do státisícov eur a zahynul aj jeden človek.

Bytovým domom na Obchodnej ulici otriasol v nedeľu 8. apríla 2018 večer obrovský výbuch. Následne sa z okien bytu na štvrtom poschodí vo vchode s číslom 16 vyvalil dym a obrovské plamene. Hasiči s nimi bojovali takmer celú noc. V byte našli bezduché telo 92-ročného majiteľa Ľudovíta Delemana.

Foto: Veronika Janušková
Foto: Veronika Janušková

Ľudí z bytov evakuovali

Podľa výsledkov vyšetrovania explodoval nahromadený plyn, ktorý v byte unikal. Vchod bol po výbuchu úplne zničený, rovnako ako všetky byty. Konateľka správcovskej spoločnosti Spravis Silvia Bačová, ktorá sa o vchod starala, odhadla výšku škody na približne pol milióna eur. „Bol úplne zničený interiér, všetky dvere do bytov, výťah, všetky rozvody,“ upresnila S. Bačová. 
Drvivá väčšina obyvateľov jednotlivých bytov bývala niekoľko mesiacov u príbuzných. Svoje obydlia si dávali do poriadku svojpomocne. Dnes sa už viaceré rodiny do svojho bytu vrátili.  

Medená strecha

Druhým najväčším bol požiar strechy budovy na Železničnej ulici, v ktorej sídli Daňový úrad. Plamene na nej vzplanuli 27. februára 2018. Zničili veľkú časť strechy a podkrovných priestorov. Hasiči sa s plameňmi borili 12 hodín. Situáciu im komplikoval silný vietor a mráz.

Škodu na historickej budove niekdajšieho železničného riaditeľstva vyčíslili na 730-tisíc eur. Vyšetrovanie príčiny požiaru trvalo vyše päť mesiacov. Odborníci ju stanovili na náhodnú iskru, ktorá pri rezaní či zváraní kovu dopadla na horľavý materiál. Budovu totiž v tom čase práve rekonštruovala firma Rail Group.

Dnes už je strecha domu takmer zrekonštruovaná. „Keďže ide o historickú budovu, museli sme na zakrytie použiť rovnaký materiál, ako bol pôvodný, teda medený plech,“ povedala nám Helena Hrobáková z firmy Rail Group.


Podpaľovali autá i kontajnery na sídliskách

Verejnosťou sú ostro sledované najmä požiare, ktoré majú na svedomí podpaľači. V Košiciach sa to týka najmä podpálených áut a kontajnerov.

Podľa hasičskej štatistiky má v meste úmyselné zapaľovanie áut klesajúcu tendenciu. V roku 2017 evidovali za prvých 10 mesiacov 19 zapálených vozidiel s priamou škodou vyše 203-tisíc eur. V tomto roku ich v rovnakom období bolo 12 a výška škody klesla na takmer 140-tisíc eur. 

Takto doriadil úmyselný požiar Audi A6 na Kysuckej v septembri. Foto: Veronika Janušková
Takto doriadil úmyselný požiar Audi A6 na Kysuckej v septembri. Foto: Veronika Janušková

Osobitnou kapitolou boli pre hasičov v tomto roku úmyselne zapaľované kontajnery na odpad. Spolu ich zaevidovali 35. Séria takýchto požiarov sa začala koncom januára. Podľa spôsobu konania bolo hasičom a policajtom jasné, že ide o toho istého páchateľa.

Podarilo sa ho chytiť v polovici apríla priamo pri čine, keď sa chystal zapáliť kontajner na Terase. Podpaľačom bol 24-ročný mladík z okresu Košice – okolie. Polícia potvrdila, že založil oheň v 23 plastových smetných nádobách. Pri viacerých požiaroch boli poškodené aj blízko zaparkované autá. Celkovú škodu, ktorú spôsobil, vyčíslili na 10-tisíc eur.

reklamná správa

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím