Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislatívy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačidlo “odhlásiť sa z newslettra” v každom e-maile.
Ich tváre vidieť na obrazovkách, ich hlasy počuť v rádiách, ich mená sa objavujú v novinách a na spravodajských serveroch.
Ich tváre vidieť na obrazovkách, ich hlasy počuť v rádiách, ich mená sa objavujú v novinách a na spravodajských serveroch. Vyjadrujú sa za organizácie či úrady a ľudia si často podľa nich vytvárajú názor na toho, koho reprezentujú. Oslovili sme košických hovorcov, ktorí, mimochodom, kedysi všetci boli na opačnej strane, teda vyšli z novinárskeho prostredia. S akými problémami sa stretávajú a aká je ich práca? Položili sme im tieto otázky:
Ako dlho už robíte prácu hovorcu a v akých organizáciách?
Ktorá časť vašej práce vám najmenej vyhovuje?
Aké máte najväčšie výhrady voči súčasným novinárom?
Keby ste si teraz mohli bez zábran vybrať, kde alebo komu by ste chceli robiť hovorcu?
[ad][/ad] [ad2][/ad2]
Médiá: Najlepší je Filičko
Komunikácia s hovorcami je dennodennou súčasťou práce košických novinárov.
„Nemajú to jednoduché, pretože vždy musia prezentovať názor svojho zamestnávateľa, aj keď s ním niekedy nesúhlasia. Ale to už je ich údel,“ hovorí jeden z tých služobne najstarších, Marián Angelovič z agentúry SITA.
Ako sa im s hovorcami práve v Košiciach spolupracuje, sme sa opýtali novinárov priamo v redakciách. Podľa odpovedí pokladajú žurnalisti spoluprácu v najväčšej miere za štandardnú.
V redakcii denníka Korzár sú redaktori vcelku spokojní. Vyzdvihli prístup hovorkyne UPJŠ Lindy Babušík Adamčíkovej či Milana Filička z košickej prokuratúry. Ich kolegovia z celoštátnych novín majú tiež dobré skúsenosti na prokuratúre.
Vo verejnoprávnom rozhlase a televízii, rovnako ako v tlačových agentúrach, si chválili spoluprácu s hovorcami mesta či v nedávnej minulosti na úrade KSK. Redaktori súkromných televízií Markíza a JOJ síce majú svoje výhrady k prístupu niektorých hovorcov najmä počas víkendov, vcelku však hodnotia spoluprácu ako štandardnú. Aj oni vyzdvihli najmä prístup hovorcu prokuratúry.
[ad3][/ad3]
Profesionáli, čo komunikujú s médiami
Vo viacerých najmä represívnych rezortoch je nevyhnutné, aby ich reprezentovali takpovediac ľudia zvnútra.
To je dôvod, prečo napríklad za políciu alebo prokuratúru komunikovali priamo policajti alebo prokurátori. Musia vedieť, čo si môžu dovoliť povedať verejne a čo sa z najrôznejších dôvodov verejnosť dozvedieť nesmie.
Informácie z prostredia polície v Košiciach aktuálne podávajú dve hovorkyne, Jana Mésarová a Lenka Ivanová. Okrem hovorcovských povinností majú obidve v náplni práce aj ďalšie úlohy najmä z oblasti prevencie kriminality.
Na košických prokuratúrach je dlhoročným hovorcom Milan Filičko. Jeho úlohou je sprostredkovať informácie pre novinárov, a teda aj verejnosť, z troch okresných a aj z krajskej prokuratúry. To všetko musí stihnúť popri inej práci na prokuratúre.
Ďalšou profesionálkou vo svojej oblasti, ktorá prináša verejnosti informácie z finančnej správy, je hovorkyňa Colného úradu Košice Ľudmila Šusterová. Aj ona musí plniť okrem hovorcovania aj iné úlohy, ktoré jej ako colníčke vyplývajú z jej pracovného zaradenia.
Fotografie k článku: archív KD, Veronika Janušková