Košickí krajskí šéfovia polície a prokuratúry v kritike Čižnára svoje zlyhanie nevidia
Predčasné alebo nezákonné odmietnutie trestných oznámení alebo vybavenie len ich časti, nezákonné zastavenie trestného stíhania alebo jeho vedenie bez obvinenia konkrétnej osoby, hoci na to už existovali dôvody. Ale aj neprimeraná dĺžka vyšetrovania či nedoručenie rozhodnutí poškodeným zákonným spôsobom.
K takýmto pochybeniam došlo podľa Generálnej prokuratúry vo vyšetrovaní trestných vecí, v ktorých boli oznamovateľmi alebo poškodenými samostatne hospodáriaci roľníci na východe Slovenska. Išlo podozrenia z násilných trestných činov, najmä nebezpečného vyhrážania, z poškodzovania cudzej veci, ale aj z neoprávneného zásahu do práv k nehnuteľnostiam či z neoprávneného nakladania s odpadmi.
Generálna prokuratára preskúmala 36 trestných spisov na okresných prokuratúrach Michalovce, Košice I a Košice – okolie. Chyby našla v desiatich skončených prípadoch a v deviatich z nich dala hneď pokyn na obnovenie vyšetrovania. O výsledkoch kontroly informoval minulý týždeň generálny prokurátor Jaromír Čižnár (na snímke) a jeho prvý námestník Peter Šuliarsky.
Podľa nich v inkriminovaných trestných veciach nezákonne postupovali „primárne“ policajti, ktorí vydávali rozhodnutia niekedy na základe „nepochopiteľných“ dôvodov. Následne ale zlyhali aj prokurátori, ktorí pochybenie policajta neodstránili, a to ani po sťažnosti poškodeného.
[ad][/ad]Čižnár: Biedny dozor
„Všetky spisy videl aj prokurátor. Prokurátor vykonáva dozor a keď si nevšimne pochybnie policajta, potom je dozor vykonávaný asi dosť biedne. Poniektorí prokurátori na východe sa riadia vlastným názorom a nie platnou právnou úpravou,“ povedal Čižnár.
V rozpore so zákonom mali podľa kontroly generálnej prokuratúry rozhodovať policajti zaradení pod okresné riaditeľstvo v Michalovciach a prokurátori z Okresnej prokuratúry v Michalovciach.
Okresné polície v kraji riadi po odbornej stránke a kontroluje krajské riaditeľstvo v Košiciach, ktorému šéfuje Juraj Leško. Nadriadeným orgánom okresných prokuratúr je Krajská prokuratúra v Košiciach na čele s Petrom Koromházom.
Obidvom funkcionárom denník KOŠICE:DNES položil podobné otázky. V odpovediach obaja odmietli, že by zistené pochybenia mohli byť sčasti aj dôsledkom ich nedostatočnej riadiacej, organizačnej, kontrolnej alebo inej právomoci voči podriadeným.
Leško: Nečakal som
Košický krajský riaditeľ polície tvrdí, že nečakal, ako dopadne preverovanie trestných vecí Generálnou prokuratúrou. „Ihneď po tom, ako dotknuté osoby poukazovali na činnosť polície, som nariadil, aby sa v rámci všetkých okresných riaditeľstiev v územnej pôsobnosti krajského riaditeľstva v Košiciach identifikovali za obdobie rokov 2014 až 2018 vyšetrovacie spisy týkajúce sa problémov farmárov,“ povedal Leško.
Okresní riaditelia mali potom v týchto prípadoch na jeho pokyn urobiť kontrolu a ak nájdu nedostatky, prijať personálne opatrenia. Krajský policajný šéf ale nepripúšťa, že by bol za nezákonné vyšetrovania spoluzodpovedný. Vysvetľuje to hierarchiou v polícii.
Opisuje, že vyšetrovateľ alebo poverený príslušník polície je pri vyšetrovaní podľa zákona samostatný a nezávislý a teda v plnom rozsahu zodpovedá za všetky úkony, ktoré v konkrétnej veci vykonáva. Leško dodáva, že činnosť vyšetrujúceho policajta kontroluje jeho bezprostredný nadriadený, teda vedúci oddelenia vyšetrovania lebo zástupca riaditeľa obvodného oddelenia, ale aj ten mu len v prípade zistenia pochybení môže len odporučiť, ako by mal postupovať.
[ad2][/ad2]Ak policajt jeho návrhy odmietne, nadriadený ich musí predložiť prokurátorovi, ktorý vykonáva dozor nad vyšetrovaním. „Podľa nedávno medializovaného názoru generálneho prokurátora nadriadení na polícii porušujú zákon, ak vstupujú do vyšetrovacích spisov. Tak neviem, ako ináč by mali vykonávať kontrolu vyšetrovania,“ uviedol J. Leško.
Košický krajský prokurátor na otázku o svoje možnej spoluzodpovednosti neodpovedal. Čižnár mu na minulotýždňovej tlačovke vyčital, že prípady farmárov nedal preveriť ešte predtým, ako ich začala skúmať Generálna prokuratúra. Odporučil mu, aby smerom k okresným prokuratúram „zintenzívnil“ svoju kontrolnú činnosť.
Koromház: Osobitné opatrenia
P. Koromház opísal, čo urobil v reakcii na zistenia Generálnej prokuratúry. Tvrdí, že prijal „osobitné opatrenia“ a výsledky kontroly budú prerokované na porade Okresnej prokuratúry v Michalovciach.
„Okresná prokurátorka v Michalovciach sa k uvedeným nedostatkom musí vyjadriť a prijať také opatrenia, aby sa v budúcnosti neopakovali. Zároveň zovšeobecnené poznatky budú prerokované aj na porade s okresnými prokurátormi. Zo strany Krajskej prokuratúry Košice bude zvýšená kontrolná činnosť najmä vo vzťahu k rozhodovacej činnosti Okresnej prokuratúry Michalovce,“ povedal krajský prokurátor.
Podľa Čižnára policajti a prokurátori mali tiež hlbšie skúmať, čo bolo za podozreniami z trestnej činnosti, ktorú oznamovali poľnohospodári. Prvotné príčiny totiž vidí v netransparentnom a svojvoľnom prideľovaní agrodotácií, za ktoré je zodpovedné ministerstvo pôdohospodárstva na čele s Gabrielou Matečnou (SNS).
Na prokuratúre padla prvá hlava. Ministerka vnútra vyčkáva
Previerka vyšetrovaní prípadov farmárov má prvú personálnu dohru. Košický krajský prokurátor P. Koromház informoval, že jeden z námestníkov Okresnej prokuratúry v Michalovciach sa vzdal funkcie.
Podľa neho nemusí ísť o posledné zmeny. „Prípadné ďalšie personálne opatrenia budú prerokované na operatívnej porade krajského prokurátora,“ povedal.
Pokračovanie vo výmenách policajných funkcionárov, ktoré spustila politická kríza vyvolaná vraždou novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice, avizovala pred viac ako týždňom aj ministerka vnútra Denisa Saková (Smer).
„Ministerstvo vnútra nemôže informovať o personálnych zmenách dopredu, pred ich prípadným uskutočnením,“ odpovedalo tlačové oddelenie rezortu na otázku, či sa vzhľadom na výsledky kontroly Generálnej prokuratúry zmeny dotknú aj košickej krajskej polície.
O sebe sa nevyjadrujú
J. Leško povedal, že nevidí dôvod, aby reagoval na otázku, či by mohli ohlásené personálne opatrenia zasiahnuť aj jeho, a odkázal na ministerstvo vnútra. P. Koromház sa k podobnej otázke k svojej osobe, keďže možné odvolávania v prokuratúre avizoval aj Čižnár, nevyjadril.
Kauzu farmárov ale určite pocítia policajti, ktorí priamo vyšetrovali ich prípady. Podľa generálnej prokuratúry totiž voči niektorým z nich už začala konať inšpekcia ministerstva vnútra.
Leško je priamym nadriadeným okresného riaditeľa v Michalovciach a má právomoc ho odvolať. „Pochybenia zistené Generálnou prokuratúrou zatiaľ nemám k dispozícii. Po obdržaní týchto podkladov bude potrebné zistiť konkrétne zodpovedné osoby, a ak sa zistí subjektívne zlyhanie, budú voči ním vyvodené dôsledky v zmysle zákona o štátnej službe príslušníkov Policajného zboru,“ reagoval krajský riaditeľ.
[ad3][/ad3]