24.10.18

Kozák, Schuster, Mathé, Kolcun či Tkáč. Komu by dali cenu mesta kandidáti na primátora

foto: Veronika Janušková

Komunálne voľby na Slovensku sa uskutočnia 10. novembra. Denník KOŠICE:DNES pripravil anketu so všetkými kandidátmi na primátora Košíc. Poskytli odpovede na celkovo sedemnásť otázok, v ktorých približujú voličom svoje predstavy o spravovaní mesta. Seriál zverejňujeme v pondelok, stredu a piatok až do volieb. Dnes pokračujeme jedenástou otázkou. Chýbajú odpovede Džemala Kodraziho (nezávislý), ktorý sa odmietol zúčastniť ankety.

Bez ohľadu na to, či už boli ocenení v minulosti, ktorým trom Košičanom a za čo by ste  udelili Cenu mesta Košice (prípadne Cenu primátora mesta)?

foto: archív kandidátov, archív kd
foto: archív kandidátov, archív kd

Alena Bašistová (42), nezávislá kandidátka
Nie je to nikto konkrétny. Som pyšná napríklad na organizátorov nášho maratónu, páči sa mi, že pokračujú aktivity, ktoré parádne odštartoval titul EHMK v roku 2013, takisto vysoko oceňujem ľudí, čo sa aj napriek ťažkej situácii v športe stále snažia udržať ho nad vodou. Ako žena by som cenu dala všetkým mamám, otcom a starým rodičom za výchovu mladých Košičanov, ktorí sú budúcnosťou nášho mesta. Vždy mám dobrý pocit, keď vidím, ako si rodiny s deťmi vykračujú po meste alebo idú zo školy a rozprávajú sa o tom, ako prežili deň, čo ešte stihnú, alebo malé deti kladú rodičom rôzne všetečné otázky. Máme krásne mesto a som veľmi rada, že je v ňom mnoho ľudí, ktorí tu chcú žiť, pracovať, založiť si rodinu a tráviť voľný čas, a za to by si ocenenie nepochybne zaslúžili.

Ján Dečo (56), nezávislý kandidát  
Milan Kolcun, Vojtech Bukovský.

Jaroslav Džunko (67), nezávislý kandidát  
Akademikovi Dr. h. c. prof. RNDr. Vladimírovi Hajkovi, zakladateľovi Prírodovedeckej fakulty v Košiciach, Mons. Prof. ThDr. Antonovi Harčarovi, zakladateľovi a predsedovi Slovenského katolíckeho kruhu v Košiciach, PhDr. Ladislavovi Kučerovi, CSc., jazykovedcovi a riaditeľovi známeho gymnázia a jazykovej školy na Kováčskej 28 v Košiciach.

reklamná správa

AKCIA NA TENTO TÝŽDEŇ V POTRAVINÁCH KLAS

Výhodnými ponukami sme tento týždeň opäť nešetrili! Pozrite si celú našu akciovú ponuku.

Zistite viac

Richard Havrilla (52), nezávislý kandidát  
Ján Kozák. Svojimi hráčskymi aj trénerskými úspechmi, ktoré dosiahol či už v Košiciach na klubovej úrovni, alebo s národným mužstvom, reprezentoval a zviditeľnil naše mesto. Peter Schutz, ikona slovenskej žurnalistiky s nezameniteľným štýlom, mimoriadnym rozsahom tém, ktoré briskne komentuje, a glosuje dianie v Košiciach, na Slovensku a vo svete. Peter Radkoff, ktorému sa jeho vytrvalosťou, nezlomnosťou a schopnosťou obklopiť sa šikovnými, zanietenými ľuďmi podarilo vytvoriť nezávislé kultúrne centrum, ktoré nám môžu závidieť nielen doma, ale aj v okolitých krajinách.

Štefan Horváth (63), Národná koalícia  
Dr. h. c. Ing. Rudolf Schuster, PhD. za mimoriadne zásluhy o rozvoj, skrášlenie mesta a skvalitnenie životného prostredia v meste. Za zviditeľnenie mesta v rámci Slovenskej republiky a v medzinárodných kontextoch. Emeritný arcibiskup Mons. Alojz Tkáč za statočnú a príkladnú obranu kresťanskej viery v čase neslobody, za jeho podiel na kreovaní ekumenického spoločenstva cirkví v meste a jeho humánny prístup k deťom a riešeniu spoločenských vzťahov v meste. Prof. MUDr. Ján Kňazovický, in memoriam, za založenie košickej chirurgickej školy a jeho zásluhy na rozvoji vysokého školstva, osobitne lekárskej fakulty v Košiciach.

Milan Lesňák (38), nezávislý kandidát  
Veľa osobností, ktoré už boli v minulosti ocenené, sú spolutvorcami môjho programu Vitálne a Energické Košice a mám tu česť ich poznať aj osobne. Preto je môj zoznam dlhší ako tri mená, ale priklonil by som sa k voľbe Košičanov z minulosti: Košičan roka 2016 Peter Gombita, Košičan roka 2017 Peter Krcho a Radoslav Dráb.

Viliam Novotný (45), Šanca, Sme rodina – Boris Kollár, DS  
Cena by mohla byť udelená napríklad niekomu z košických aktívnych dôchodcov, ktorí rozbehli Inštitút vzdelávania a organizujú rôzne aktivity pre seniorov. Výber tej správnej osoby by som nechal na nich. Druhým laureátom by mohol byť niekto z košických charitatívnych organizácií za skvelú prácu, ktorú robia pre ľudí v núdzi, a znovu by som výber nechal na nich. Tretím laureátom by mohla byť niektorá z aktívnych mamičiek, ktoré organizujú materské centrá, výber konkrétnej osoby by som opäť nechal na nich. Rád by som takto symbolicky podporil komunitný život v meste, ktorý považujem za veľmi dôležitý.

reklamná správa

Zdravie a bezpečnosť sú prioritou

VVS, a.s. zodpovedne pristupuje k zabezpečovaniu bezpečnosti svojich zamestnancov aj odberateľov.

Zistite viac

Martin Petruško (45), Smer, SNS  
Navrhujem Jána Kozáka ako mimoriadnu športovú osobnosť nášho mesta, potrebné dokumenty som už podpísal. Zaslúžili by si ju určite ešte ľudia, ako pán prezident Rudolf Schuster, pretože zmenil Košice na nepoznanie a dnes sme na ne právom hrdí, či pán Peter Gombita, ktorého práca je prínosom pre Košičanov v sociálnej oblasti.

Jaroslav Polaček (41), SaS, KDH, SMK, Nova, OKS, SPOLU – občianska demokracia, Progresívne Slovensko  
Cenu primátora mesta za významné výsledky by som udelil in memoriam známemu košickému rodákovi Jozefovi Psotkovi, ktorému sa zdolanie vrcholu Mount Everest stalo osudným. Napriek tragickému skonu pre nás všetkých zostane symbolom neuveriteľného odhodlania, sebazaprenia a cieľavedomosti, aj napriek najväčšej obeti – vlastnému životu. Pre mňa samého ako vášnivého cestovateľa a turistu je to veľký morálny vzor. Ďalej by som opätovne udelil toto ocenenie, žiaľ, teraz už in memoriam, Jánovi Mathému za mimoriadne zásluhy v rámci umeleckej činnosti. Jeho sochy sú späté s Košicami natoľko, že málokto si vie bez nich predstaviť námestie či sídliská. Myšlienky jeho diel sú nadčasové a pripomínajú nám tie najvzácnejšie životné hodnoty. Ako tretiemu Košičanovi by som udelil cenu profesorovi Jozefovi Živčákovi z katedry biomedicínskeho inžinierstva a merania na Technickej univerzite v Košiciach za jeho mimoriadne zásluhy vo vedeckej činnosti, ktoré majú celosvetový význam v mnohých oblastiach. Vyvíja implantáty, ktoré skvalitňujú život ľuďom po vážnych nehodách či s vrodenými poruchami. Profesor Živčák preslávil nielen našu technickú univerzitu a mesto, ale aj celé Slovensko. Cenu si však zaslúži každý Košičan, ktorý žije čestne a poctivo.

Ján Struk (60), nezávislý kandidát  
V našom meste je veľa ľudí, ktorí si zaslúžia toto ocenenie. Máme tu množstvo odborníkov aj ľudí, ktorí zachraňujú a pomáhajú iným. Sú to lekári, policajti, požiarnici, pracovníci v rôznych oblastiach, mládež, ktorá svojím tancom či spevom robí dobré meno nášmu mestu po celom svete. Ja by som výber troch najlepších nechal na občanov mesta.

Miroslav Špak (43), nezávislý kandidát  
Na to by som sa opýtal samotných Košičanov. Tak, ako si nedovolím ani pri kandidátke nikomu určovať, koho má voliť a že len moji ľudia v mojom tíme sú tí najlepší, tak nemienim nikomu určovať, kto preňho má byť osobnosť hodná ocenenia. Košičania vidia a cítia, kto si takúto cenu zaslúži. Tým sa zbavíme aj podozrení, ktoré pri každom doterajšom straníckom primátorovi opozícia vyčítala. Zbavíme sa pocitu, že ocenenie bolo pridelené zo zištných dôvodov. Aj o tom je šanca mať prvého nezávislého primátora v histórii Košíc.

Vladimír Vágási (56), Most - Híd
Keď dáme do poriadku chodníky, cesty, verejný priestor, MHD a ďalších 200 problémov, ktoré ľudí naozaj trápia, potom sa môžeme rozprávať o takýchto oceneniach. 

(ROK, DK)

reklamná správa

Väčšina kandidátov by bez novej súťaže komunálny odpad firme KOSIT ďalej nenechalo

Viac k téme

22.10.18
Väčšina kandidátov by bez novej súťaže komunálny odpad firme KOSIT ďalej nenechalo

Čítajte viac: anketa volby

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím