Kriminálne trestné činy páchajú aj maloleté deti
Ministerstvo vnútra SR pravidelne vydáva štatistiku kriminality na Slovensku. Z nej vyplýva, že v roku 2017 spáchali maloleté deti na Slovensku 687 trestných činov, z toho v Košickom kraji 262. V minulom roku ich bolo 694 (v Košickom kraji 247) a v tomto roku do konca júna 372 (v Košickom kraji 130). Kriminalita detí ma stúpajúcu tendenciu.
Inak tomu nie je ani v našom meste. Posledné známe tri prípady trestnej činnosti maloletých zaznamenali pred pár dňami na sídlisku Nad jazerom.
Letná nuda?
Dňa 23. a 24. júla horeli kontajnery na Jenisejskej, Uralskej, Sputnikovej a Raketovej ulici. Velkovo ich bolo sedem. Polícia v tomto prípade vyšetrovala aj 7-ročného chlapca. Zatiaľ nie je jasné, či ako páchateľa alebo ako svedka.
[ad][/ad]Na druhý deň na poludnie horelo auto na Rovníkovej. Dvaja výrastkovia zapálili pri kolese nejakú prepravku. Auto uhasili pozorní susedia, inak by ľahlo popolom. Všetko nasnímala kamera mestskej polície. Prípad sa vyšetruje.
Osemročný školák podpálil 5. augusta strom na Ladožskej ulici na. „Požiar sa rozšíril aj na ďalšie stromy a poškodil celkovo 18 stromov. V krátkom čase podozrivú osobu, 8-ročného chlapca, košickí policajti vypátrali. K činu sa priznal, vraj išlo o mladícku nerozvážnosť,“ uviedla polícia na sociálnej sieti. Sálajúce teplo poškodilo aj neďalekú lampu. Škoda sa šplhá k trom tisíckam eur…
Trestná zodpovednosť
Kto v čase spáchania činu nedovŕšil štrnásty rok svojho veku, a v prípade sexuálneho zneužívania pätnásty rok, nie je trestné zodpovedný. „Trestnoprávna zodpovednosť voči rodičom týchto detí je vyvodená len v prípade, ak sa rodičia dopustia trestného činu ohrozovania mravnej výchovy mládeže,“ hovorí hovorkyňa KR PZ Jana Mésarová.
[article slug=”rodinam-i-detom-poskytuje-pomoc-socialny-kurator”][/article]To znamená, že ak rodičia zvádzajú deti, alebo im umožnia viesť záhaľčivý alebo nemravný život, umožnia im dopúšťať sa konaní, ktoré sú podľa zákona trestnými činmi či priestupkami, alebo im bránia v povinnej školskej dochádzke napríklad aj tým, že ich nútia pracovať, potrestajú sa odňatím slobody až na dva roky. Sadzba sa môže zvýšiť až na päť rokov ak je spôsob konania rodičov závažnejší, alebo ho urobí z osobitného motívu.
Keďže spomínané tri košické prípady sa ešte vyšetrujú a nie je jednoznačne preukázané, že rodičia ohrozovali mravnú výchovu detí, nie sú zatiaľ trestne stíhaní.
Presná evidencia
„Ak sa zistí, že rodič sa dopustil vo vzťahu k dieťaťu v danom prípade trestného činu, postih smeruje k obom rodičom,“ spresňuje hovorkyňa. Dodáva, že pri vyšetrovaní detských trestných činov sú vždy kontaktovaní obaja rodičia, prípadne iný zákonný zástupca dieťaťa. „Policajný zbor spolupracuje aj s pracovníkmi Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny a taktiež využíva aj psychológov. Poverení vyšetrovatelia si ich vyberajú zo zoznamu psychológov, poskytnutých Slovenskou komorou psychológov.“
Trestné činy spáchané maloletými osobami vyšetrujú miestne a vecne príslušní poverení príslušníci resp. vyšetrovatelia Policajného zboru, ktorí sa tejto problematike na úseku trestnej činnosti mládeže a trestnej činnosti páchanej na mládeži venujú. „O každom trestnom čine, prečine, resp. priestupku vedie polícia svoje evidencie v rôznych informačných systémoch. Takže v prípade, ak spácha trestný čin, resp. priestupok, to isté dieťa, je z nich možné tieto údaje zistiť a následne uplatniť voči zákonným zástupcom dieťaťa postih v zmysle Trestného zákona,“ uzavrela J. Mésarová.
Súdne konania
Čo sa týka zodpovednosti za spôsobenú škodu, ako rozhodujú v takýchto prípadoch súdy, boli nejakí rodičia odsúdení? V tejto súvislosti nás zaujímala aj výška škody. Oslovili sme preto Ministerstvo spravodlivosti SR.
„Ktokoľvek, kto umožní osobe mladšej ako 18 rokov dopúšťať sa konaní, ktoré sú podľa zákona trestnými činmi, môže byť trestne zodpovedný za trestný čin ohrozovania mravnej výchovy mládeže. Počet osôb, ktoré boli odsúdené za tento trestný čin v roku 2017, je deväť a v minulom roku 47. Analytické centrum Ministerstva spravodlivosti SR však neeviduje informácie o tom, či bol medzi týmito osobami vzťah rodič – dieťa a ani to, aká bola výška škody spôsobená osobou, ktorej mravná výchova bola ohrozená. Dodávame, že s cieľom spresniť štatistické vykazovatele sa v roku 2018 zmenil spôsob vykazovania súdnych štatistických údajov pre trestnú agendu, preto nie sú údaje za rok 2018 porovnateľné s predchádzajúcimi obdobiami,“ uviedla pre KOŠICE:DNES Alexandra Szakálová z tlačového oddelenia ministerstva.
[ad2][/ad2]