Kropenie ulíc v horúčavách? Z neba, povedalo mesto
Ešte sa poriadne nezačalo leto a už sme prežili zopár tropických dní. Starší Košičania si určite pamätajú na cisternové autá, ktoré niekedy v kolónach polievali cesty. Čo robí v súčasnosti mesto pre obyvateľov a návštevníkov aby zmiernilo úmorné horúčavy?
Veľké mestá si dávajú spracovávať od odborníkov termoštúdie. Tí mapujú najhorúcejšie miesta a navrhujú, ako ochladiť ich centrá. Najväčšie horúčavy sú na veľkých tmavých plochách, na stanici, veľkých parkoviskách alebo nad strechami výrobných hál. Veľké zelené plochy znižujú teplotu okolia až o osem stupňov. Najrýchlejšie a najviac osvedčené je polievanie ulíc.
Keď sme opýtali na košickom magistráte, či sa tohto roku chystá polievanie, odpovede boli prazvláštne. Na tri e-maily prišli od vedúceho komunikačného oddelenia magistrátu Jozefa Marka tri vety: „Ak bude nad 30 stupňov a slnečno, začneme.“ „Budú aj rosiče a vodný bar.“ „Ulice sú postriekané z neba…“
KOSIT: Riadime sa pokynmi mesta
Polievanie ulíc v meste má na starosti firma KOSIT. Hovorkyňa spoločnosti Silvia Karolyová uviedla, aby sme sa obrátili so svojimi otázkami na Magistrát mesta, nakoľko sa riadia ich pokynmi. Dozvedeli sme sa, že KOSIT má k dispozícii dve (!!!) polievacie vozidlá a čerpá vodu z vlastnej studne, ktorá sa nachádza v areáli na Rastislavovej ulici.
Na otázky týkajúce sa ceny za polievanie a či majú aj mestské časti povinnosť polievať ulice sme sa odpovedí nedočkali. Tak isto bol problém či zo strany mesta alebo KOSIT-u odpovedať, či existuje nejaký harmonogram alebo nariadenie, ako, kedy a v akých časoch sa majú ulice polievať.
Najlepšie a najlacnejšie riešenie
Už starí Košičania vedeli, že pri horúčavách najlepšie pomôže ochladzovanie vodou, ktoré veľa nestojí a má okamžitý efekt. Bývalé Technické služby čerpali vodu z Hornádu, pretože bola najlacnejšia. Pamätníci si určite spomínajú, že oranžové polievacie auto bolo v lete každý deň minimálne na Hlavnej ulici, ale aspoň raz týždenne ho bolo vidieť aj na Terase či Juhu. Deti vybiehali von a nechali sa prúdom vody osviežovať…
Bez vody to nejde
Na ochladenie ľudí slúži v meste osem pitných fontánok, ktoré pracovníci Východoslovenskej vodárenskej spoločnosti (VVS) pred prázdninami skontrolovali. Momentálne fungujú iba štyri. „Nefunkčné pitné fontánky na Hlavnej ulici sa budú meniť. Ide o rozsiahlejšiu opravu a je nevyhnutné kvôli tomu urobiť výkopy v dlažbe. Nové fontánky sú objednané a mali by byť osadené a funkčné v druhej polovici júla,“ dozvedeli sme sa od Moniky Murovej z Agentúry Penelopa, PR zástupcu VVS.
O bare aj rosičoch rozhodne mesto
Východoslovenská vodárenská spoločnosť v spolupráci s mestom bude ponúkať chladivé vodné osvieženie aj vo Vodnom bare pri súsoší Immaculata. „Napiť sa čerstvej chladnej zdravej vody z vodovodu bude môcť verejnosť od 10. do 17.hodiny,“ uviedla M. Murová.
Rosiče montuje Správa mestskej zelene. Jej hovorca Viliam Strelinger uviedol, že pre inštaláciu rozprašovačov sú dve kritéria: ak teplota vystúpi nad 30 stupňov Celzia a ak je slnečný deň a nie je pod mrakom. Musí ich objednať magistrát.
Čo robia v B. Bystrici, Brne a Prahe pre obyvateľov
B. Bystrica: Aj dvakrát denne
V Banskej Bystrici sa o kropenie pri nadmerných teplotách starajú dve kropiace vozidlá. „Zabezpečujeme kropenie centrálnej mestskej zóny a najfrekventovanejších komunikácií, kde je najväčší pohyb obyvateľov. Pri extrémnych horúčavách sa kropí celá centrálna zóna dvakrát denne, resp. podľa potreby. Využívajú sa polievacie autá, ktoré zvlhčujú vzduch rozprašovaním vody do ovzdušia,“ povedala pre KOŠICE:DNES Zdenka Marhefková, hovorkyňa primátora mesta.
Brno: Splachovanie ulíc
Brnenský magistrát má k dispozícii tri polievacie autá. Ale na klasické kropenie ulíc ich nevyužíva. „V našom meste sa pravidelne robí tzv. splachovanie ulíc. Je to činnosť spočívajúca v udržiavaní čistoty a zamedzení prašnosti na komunikáciách. Nie je to teda klasické kropenie ulíc, ktoré je jednostranne zamerané na horúce letné obdobie a vysoké teploty. Tieto autá sú denne používané vo večerných a nočných hodinách v mesiacoch od marca do októbra,“ dozvedeli sme sa od hovorcu primátora Filipa Poňuchálka.
Praha: Každodenná samozrejmosť
Hlavné mesto Českej republiky má strategický plán, ktorý napríklad ukladá, že každá nová ulica širšia ako 12 metrov sa musí vystavať so stromoradím. V starej zástavbe testujú veľké drevené kvetináče s vysadenými stromami, pretože betónové akumulujú teplo a neosvedčili sa. Všetky nové parkoviská sa budujú z „deravých“ tvárnic do ktorých sa sadí tráva. Takéto parkoviská lepšie zvládajú horúčavy ale aj letné prívalové dažde. Postrekovanie či umývanie ulíc je v lete každodennou samozrejmosťou.
Ako to vyzerá s tropickými dňami v našom meste vysvetlila Eva Čepčeková zo Slovenského hydrometeorologického ústavu v Košiciach. „Na meteorologickej stanici Košice-letisko dosiahla absolútna maximálna teplota vzduchu 38,5 °C dňa 20. 7. 2007. Priemerný ročný počet tropických dní s maximálnou teplotou vzduchu 30 °C a viac bol na tejto stanici v rokoch 1931 – 1980 deväť dní. V období rokov 1981 – 2010 to už bolo 13 dní. V rokoch 2000 – 2016, už stúpol tento počet na 19. Mimoriadne teplé počasie bolo naposledy v lete 2015. V tomto roku zaznamenali v Košiciach až 39 tropických dní. Z uvedeného možno konštatovať, že počet tropických dní sa v priemere zvyšuje.“