Kto každý vlastní zastávky MHD v Košiciach?
Zastávky MHD. S prístreškom či bez, s lavičkami aj bez nich, vynovené i zanedbané… dokonca niekde nájdete iba takzvaný označník. Bežne má človek logický dojem, že zastávky vlastní iba mesto. Avšak je to oveľa pestrejšie…
„Dopravný podnik mesta Košice (DPMK) zabezpečuje správu a údržbu na všetkých zastávkach električkovej dopravy. Ide o ich bežnú údržbu, údržbu prístreškov a lavičiek, o zimnú údržbu, zabezpečuje všetky aktualizácie informačných plôch pre cestujúcich a má v kompetencii aj zber odpadu,“ povedala pre KOŠICE:DNES Zuzana Kamencová z referátu marketingu DPMK.
Zastávky autobusovej dopravy však nepatria pod správu a údržbu DPMK. „Tam je situácia rôzna – v niektorých mestských častiach zabezpečuje komplexnú údržbu Magistrát mesta Košice, v iných to zabezpečujú samotné mestské časti. Špecifikom sú niektoré zastávky pri obchodných centrách, kde správu a údržbu zabezpečuje samotné obchodné centrum,“ dodala Kamencová. Presné čísla nám však neposkytla.
[ad][/ad]Komu patria autobusové zastávky
„Mesto Košice má uzatvorenú zmluvu so spoločnosťou J. C. Decaux Slovakia do 31. 12. 2027. Pôvodný počet prístreškov 152 ks sa zmenil dodatkom k zmluve na počet 212. Správu a údržbu zabezpečuje táto spoločnosť pre mesto bezplatne. V súčasnosti je osadených 182 prístreškov, zvyšok sa bude priebežne dopĺňať,“ dostali sme informáciu z referátu dopravy na magistráte.
Mesto má zmluvu aj so spoločnosťou euroAWK na 18 prístreškov MHD na Furči. Zmluva zahŕňa aj správu a údržbu prístreškov, uzavretá je do 1.10. 2025. Spoločnosť euroAWK realizovala osadzovanie prístreškov MHD aj v iných MČ Košice – Barca, KVP, Nad jazerom, Sever samostatným zmluvným vzťahom. Koľko je týchto zastávok, to nám magistrát nevedel povedať. Odpovede na otázky sme nedostali ani od firmy euroAWK.
Magistrát nám však spresnil, že DPMK má predsa len nejaké autobusové zastávky vo svojej správe, o ktoré by sa mal starať. „Ide o 81 plechových prístreškov.“ Ich stav však mnohým ľuďom dvíha krvný tlak. Patria medzi najstaršie a najzanedbanejšie v meste.
Na Sídlisku Ťahanovce je napríklad celkom 17 zástavok MHD. „Z nich má v správe a údržba mestská časť šesť. O ostatné sa stará DPMK a spoločnosť J. C. Decaux,“ uviedla prednostka úradu Beáta Zemková.
„Úspešné“ rekonštrukcie
V rámci Modernizácie električkových tratí mesto vybudovalo aj nové prístrešky – pri krajskom súde, na Moldavskej, Bardejovskej, pri amfiteátri, Havlíčkovej, Botanickej záhrade, na Tr. SNP a pri križovatke VSS. Tieto sú vari najdiskutovanejšie v meste.
„Absolútne nefunkčné, či už v lete alebo v zime,“ písali mnohi na sociálnej sieti v diskusii k článkom. Kritizovali chýbajúce lavičky, bočné steny, úzke strechy, takže pri prudšom daždi sa nemajú kam schovať… Viacerí hovorili o vyhodených peniazoch. Na podobnú kritiku už viackrát mesto reagovalo lakonicky: „Zastávky sú podľa projektu“.
V Bratislave je zhruba 1 400 zastávok, 658 má prístrešok alebo prekrytie. „Väčšina zastávok MHD je v priamej správe hlavného mesta, keďže autobusové a trolejbusové zastávky sú umiestňované na chodníkoch, ktoré sú majetkom hlavného mesta. Električkové zastávky sú rovnako majetkom hlavného mesta, ale sú v správe dopravného podniku (DPB). V súčasnosti máme v hlavnom meste osadené prístrešky, ktoré sú majetkom mesta a správu nad nimi vykonáva DPB. Veľká časť prístreškov je tiež majetkom spoločnosti J. C. Decaux Slovakia, ktorí nad nimi vykonávajú vlastnú správu a údržbu. Časť prístreškov vlastnia investori, ktorí rovnako zabezpečujú správu a údržbu,“ uviedol pre KOŠICE:DNES Peter Bubla, hovorca oddelenia komunikácie a marketingu Kancelárie primátora.
Dodnes sa im námestníčka primátora neozvala…
Okrem „bežných“ ľudí mestskú hromadnú dopravu využívajú aj hendikepovaní a zdravotne postihnutí ľudia. Peter Kučera, ktorý je predsedom Občianskeho združenia (OZ) Bez bariéry hovorí, že bojujú za dodržiavanie projektov a implementovanie medzinárodných štandardov prístupnosti a dodržiavanie noriem k nástupištiam.
OZ rokovalo s dodávateľom nových prístreškov osádzaných pri rekonštrukcii električkových tratí. Vyzvali aj námestníčku primátora Luciu Gurbáľovú (združenie pravicových strán) na rokovanie. Ešte začiatkom apríla jej zaslali materiál na rokovanie a postupnú spoluprácu v oblasti odstraňovania bariér. „Škoda len, že dodnes sa nám k tomu nikto nevyjadril,“ hovorí Kučera, ktorý si myslí, že ak by prístrešky a zástavky boli vhodné pre telesne postihnutých, určite by viac vyhovovali aj ostatným cestujúcim.
[ad2][/ad2]Doprava v Košiciach
- Dopravná sieť MHD k 31. 12. 2017 predstavovala 189,4 km – električková doprava 33,7 km, trolejbusová doprava* 13,1 km a autobusová doprava 183,1 km.
- Na tejto sieti bolo k uvedenému dátumu 237 zastávok MHD (názvov): 50 električkových, 30 trolejbusových* a 230 autobusových, a 630 zastávkových stanovíšť (označníkov) – 115 električkových, 58 trolejbusových* a 519 autobusových.
(* Od 01.02.2015 premávka trolejbusov z prevádzkových dôvodov je dočasne pozastavená.)
(zdroj: MMK)