Kulturpark postavili s desiatkami chýb. Odstraňuje ich náhradná firma
Takmer šesť rokov po otvorení košického Kulturparku je na jeho stavbe neodstránených 26 viac aj menej vážnych nedostatkov. Niektoré z nich dalo mesto opraviť novej firme a pôvodného zhotoviteľa žaluje o úhradu nákladov.
Takéto informácie sa minulý týždeň dozvedeli na rokovaní poslanci mesta o najväčšom z ôsmich investičných projektov Košíc ako Európskeho hlavného mesta kultúry 2013. Rekonštrukcia komplexu budov bývalých kasární na Kukučínovej ulici stála 24 miliónov eur, financovaných prevažne z eurofondov. Vzniklo tu kultúrne centrum s multifunkčnými sálami na koncerty, predstavenia a konferencie, galéria, ateliéry, dielne, štúdiá či učebne a veľké podzemné parkovisko.
Podľa materiálu, ktorý spracovali tri referáty magistrátu, sa už krátko po dokončení diela na ňom objavili rôzne nedostatky. Mesto ich postupne oznamovalo firme Dúha. Spoločnosť prešovského podnikateľa Miroslava Remetu bola hlavným subdodávateľom zmluvného zhotoviteľa, firmy Doprastav. V roku 2014 Dúha prevzala všetky záväzky vyplývajúce zo zmluvy o dielo, teda aj reklamačné konania.
[ad][/ad]Problémová fasáda
Celkovo od nej mesto požadovalo odstránenie až 436 nedostatkov. Najväčším problémom sa ukázali praskliny a trhliny v profilovaných prvkoch fasády, ako aj opadávanie ich celých kusov.
Správca centra, organizácia K 13, na základe poverenia mestom v auguste 2018 uzavrela zmluvu s firmou ISON. Za opravu exteriéru budov by mala dostať 758-tisíc eur.
Práce na objekte, v ktorom je park vedy a zábavy – Steelpark, prebiehajú v súčasnosti. Zaplatiť by ich mesto mohlo aj z bankovej záruky Dúhy vo výške 1,2 milióna eur. Ide o náhradu za porušenie povinnosti riadne a včas odstrániť chyby diela, ktorá sa vyžaduje pri čerpaní eurofondov. Samospráva si ju uplatnila vlani v auguste a banka sumu poukázala na jej účet.
Mesto minulý mesiac zároveň podalo na Dúhu žalobu o zaplatenie sumy za renováciu poškodenej fasády. Zdôvodnilo to tým, že spoločným znakom všetkých siedmich nedostatkov v tejto kategórii je nesprávny technologický postup Dúhy.
Mesto: V rozpore s projektom
„Dielo bolo zhotovené v rozpore s projektovou dokumentáciou, technickými normami a odborno-technickou praxou, keď sa použil materiál na báze sadrovca a nie materiál na báze rímskeho cementu,“ uvádza materiál magistrátu.
Poukazuje na posudok znalca zo stavebníctva Tomáša Vargu, podľa ktorého materiál vzoriek odobratých z objektov je odlišný od maltovej zmesi na báze rímskeho cementu. „Dominantným prvkom rímskeho cementu je kremeň, vo vzorkách je dominantný sadrovec,“ konštatoval znalec. Pôvodná cena za ozdobné rímsy Kulturparku bola 270-tisíc eur.
„Dúha v zásade nesúhlasí s touto interpretáciou skutkových okolností o podstate problému vád súvisiacich s rímskym cementom,“ opisuje stanovisko firmy materiál mesta. Dopĺňa, že niektoré chyby firma skúšala riešiť, ale zvolila neúčinný spôsob, preto sa nedostatky objavili znova a aj na iných miestch.
Vlani v septembri sa Remeta v týždenníku Trend bránil tým, že samotné mesto za primátora Richarda Rašiho (Smer) odporučilo Dúhe niektorých subdodávateľov, ktorí potom skrachovali a neboli schopní plniť reklamácie.
„Mesto si zmýlilo dodávateľa s prevádzkovateľom,“ hovoril tiež o niektorých reklamáciách, ktoré boli podľa neho dôsledkom zlej údržby správcu a nie stavebných chýb.
Vyčíslili aj megapokutu
Ešte pred uplatnením bankovej záruky vo výške 1,2 milióna eur mesto vyčíslilo, koľko by predstavovali zmluvné pokuty za neriešenie nedostatkov. Odborné útvary magistrátu dospeli k tomu, že je to vyše 295 miliónov eur. Zmluva totiž počíta s 0,03 percenta z ceny diela, a to za každú chybu a každý deň omeškania s jej odstránením.
Primátor Jaroslav Polaček (nezávislý) poslancom minulý týždeň predložil návrh, aby si mesto už tieto nároky osobitne neuplatňovalo a zostalo len pri žalobe na zaplatenie nákladov za práce, ktoré teraz realizuje firma ISON. Odvolával sa na analýzu advokátskej kancelárie Gorej Legal, ktorá vyslovila riziko, že súdy by výšku uplatnenej pokuty vyhodnotili ako neprimeranú.
Zastupiteľstvo nakoniec schválilo pozmenené uznesenie, podľa ktorého bude samospráva o možnom penále s druhou stranou „mimosúdne rokovať“.
Okrem kauzy „rímsky cement“ je otvorených ešte 19 reklamácií. Dúha ich buď zamietla, alebo odstraňovať chyby ani nezačala, ako sľúbila.
[ad2][/ad2]Drahý materiál nahradili, polícia stíhanie nezačala
Nové vedenie mesta informovalo tiež o tom, že o rekonštrukciu kasární sa zaujímala Národná kriminálna agentúra.
Preverovala podozrenia z trestných činov založenia zločineckej skupiny, z poškodzovania finančných záujmov Európskej únie aj machinácie pri verejnom obstarávaní.
Z magistrátu si v máji 2018 polícia vypýtala podklady k profilovaným prvkom fasády. Vyšetrovanie malo zrejme objasniť, prečo sa na stavbe nepoužil rímsky cement, ktorý bol naprojektovaný pre dobrú životnosť a nenáročnú údržbu, ale podstatne lacnejší sadrovec, ktorý je nevhodný na vonkajšie použitie.
Polícia tvrdí, že vyšetrovanie tohto prípadu bolo len jedným z viacerých skutočností preverovaných pri výstavbe Kulturparku. „Vyšetrovateľ po doplnení trestného oznámenia a vyhodnotení dôkazov v októbri 2018 vec odmietol, nakoľko nebol dôvod na začatie trestného stíhania,“ povedala Denisa Baloghová z policajného prezídia.
• V areáli Kulturparku je prakticky od začiatku prevádzky nefunkčné verejné osvetlenie v podobe svetelných krížov umiestnených na zemi. Dôvodom je prenikanie vody do inštalačných krabíc, v ktorých sa prepájajú prívody a svietidlá. Podľa znalca sa nepoužilo predpísané tesnenie, priechodky a svorky.
• Pre popraskaný žľab uniká z nádrže fontány voda. Poškodenie je takého rozsahu, že za päť hodín je vyše deväťtisíclitrová nádrž prázdna.
• Okolo strešných okien preteká voda. Mesto stav hodnotí ako havarijný, lebo voda poškodzuje podlahy a miestnosti nie je možné využívať. Voda kvapká aj do priestoru infocentra.