Kúpaliská otvoria brány až v polovici júna
Horúčavy zasiahli Slovensko, no košické kúpaliská otvoria až v polovici júna. Dovtedy zostáva na kúpanie iba jazero v rovnomennej mestskej časti.
Otvorené budú postupne kúpaliská Ryba na Aničke (piatok 15. júna), o deň neskôr to má naplánované Mestská plaváreň na Rumanovej ulici a najneskôr Červená hviezda (sobota 30. júna). Tu sú však pripravení posunúť štart sezóny o týždeň skôr.
[ad][/ad]Na Rybe upravia ceny
S prácami finišujú na kúpalisku Ryba, kde v týchto dňoch začínajú napĺňať bazény.
„K dispozícii budú tri bazény – dva pre dospelých s hĺbkou 1,8 a 1,3 metra a detský, ktorý má štyridsať centimetrov. Okolie bazénov sme natreli protišmykovou farbou, aby to bolo bezpečnejšie,“ uviedol Rastislav Főldeš, správca kúpaliska. Hygienici by mali odobrať vzorky vody na budúci týždeň.
Správca vysvetlil, prečo sa neoplatí otvoriť kúpalisko skôr, aj keď mnohí ľudia pri súčasných horúčavách na to frflú. „Skoršie otvorenie by bolo neekonomické, vyskúšali sme to. Príjmy zo vstupného by nepokryli denné náklady. Len na chémiu potrebujeme do päťsto eur denne,“ vysvetlil Főldeš.
Ceny oproti minulému roku mierne zvýšia. Dospelí zaplatia za celý deň štyri eurá, študenti a dôchodcovia o euro menej. Ceny po 14. hodine budú nižšie o polovicu.
Novinkou nerezový bazén
Mestská plaváreň na Rumanovej ulici, ktorej správcom je spoločnosť Tepelné hospodárstvo (TEHO), má naplánované otvorenie sezóny v sobotu 16. júna.
„Z noviniek by som vyzdvihol nové teleso 50-metrového plaveckého bazéna z nehrdzavejúcej ocele. Rekonštrukciou prešli aj spevnené plochy okolo bazéna či brodiská so sprchami,“ informoval Štefan Ferencz, námestník riaditeľa pre správu majetku a investície TEHO.
Hĺbka nového bazéna v antikorovom prevedení je 1,7 metra. Na Mestskej plavárni je aj detský nerezový bazén s atrakciami, jeho hĺbka je od 30 do 40 centimetrov. Posledným je neplavecký nerezový bazén s nepravidelným tvarom s hĺbkou jeden meter.
Celodenný vstup pre dospelých bude stáť 4,5 eura, deti to majú lacnejšie o jedno euro menej a po 15. hodine sa vstupné znižuje o euro. „Cenníky základných vstupov sa oproti minulému roku nemenia, ako na Mestskom kúpalisku, tak aj na Červenej hviezde,“ upresnil Ferencz.
V cene skrinka, ležadlo a slnečník
Na atrakcie pre deti sa zamerali na kúpalisku Červená hviezda, ktorého správcom je tiež TEHO. Národná kultúrna pamiatka do roku 2008 chátrala, po rekonštrukcii boli obnovené pôvodné bazény pre plavcov s hĺbkou 1,9 metra, neplavcov, ktorý má 90 centimetrov, a aj detský bazén hlboký tridsať centimetrov. Pribudol aj nový hypermoderný nerezový bazén na vodné pólo.
Otvorenie je naplánované na sobotu 30. júna. „V prípade dobrého počasia sme pripravení otvoriť o týždeň skôr,“ poznamenal Ferencz.
Ceny zostávajú z minulého roka, a tak dospelí zaplatia za celý deň päť eur, deti o euro menej a po 15. hodine vstupné bude o euro zľavnené. V cene je aj skrinka v šatni, ležadlo a slnečník.
Osvieženie hľadajú plavci v jazere mestskej časti Nad jazerom. Podľa stránky Regionálneho úradu verejného zdravotníctva prvé vzorky kvality vody mali hygienici odoberať 29. mája, výsledky ešte nie sú známe.
Aj tento rok sa bude pokračovať v likvidácii siníc v jazere, ktorá prebieha od roku 2015. Radnica na to vyčlenila v rozpočte 170-tisíc eur. „Ide o finančné prostriedky na celkový proces revitalizácie aj s riešením odbahnenia zátoky,“ reagovala Lenka Kovačevičová, starostka mestskej časti Sídliska Nad jazerom. Zdôraznila, že vstup na prírodné kúpalisko je už štvrtý rok zadarmo, neplatí sa ani za ležadlá. „Každoročne znášame náklady na údržbu čistoty v celej lokalite i prevádzku toaliet, spŕch a strážnika cez deň. V lesoparku počas leta bude pre deti k dispozícii tréner na workoutovom ihrisku vo vyhradenom čase. Spustila sa prevádzka bufetu U taťka a obnovená je aj reštaurácia Pláž. Našou ambíciou je postupná kompletná rekonštrukcia celej lokality do roku 2021.“
Triton zostane zatvorený, problémom sú pozemky
Kúpalisko Triton nie je v súčasnom stave prevádzkyschopné a pre verejnosť zostane zatvorené.
Známe kúpalisko Triton prenajímalo mesto Miestnemu podniku služieb (MPS), ktoré patrilo pod mestskú časť Juh, dlhých dvadsaťsedem rokov. Firma vstúpila do likvidácie a požiadala mesto o ukončenie nájomnej zmluvy ku koncu roka 2017.
Mesto ho dalo do správy Tepelnému hospodárstvu (TEHO), ktoré tam vykonalo viacero obhliadok. „Dospeli sme k záveru, že kúpalisko nie je v stave spôsobilom na ďalšiu prevádzku a potrebuje komplexnú rekonštrukciu,“ uviedol Štefan Kapusta, riaditeľ TEHO.
Triton má okrem zrekonštruovanej technológie úpravne vody v kritickom stave všetky technologické zariadenia. Ani úpravňa vody ale nebola umiestnená do vhodných priestorov. „Periférne elektrické zariadenia, zásuvky ani osvetľovacie telesá nie sú vo vyhotovení vhodnom do vlhkého prostredia. V takomto stave je vylúčené ich prevádzkovať alebo získať platné revízie,“ vysvetlila hovorkyňa mesta Linda Šnajdárová.
[ad2][/ad2]V areáli kúpaliska chýbajú sprchy s teplou pitnou vodou, tobogany nemajú revízie a skúšky potvrdzujúce ich bezpečnú prevádzkovateľnosť podľa platnej európskej normy. Nefunkčný je plavecký bazén, bufety a stánky v areáli sú v zlom technickom stave, nevyhnutnú rekonštrukciu potrebujú aj toalety.
„Najvážnejším problémom sú majetkovo-právne nevysporiadané pozemky, na ktorých sa kúpalisko nachádza. Väčšina z nich nie je vo vlastníctve mesta. Investícia do komplexnej rekonštrukcie a modernizácie zo strany mesta je podmienená tým, že musí vlastniť všetky pozemky v areáli,“ dodala Šnajdárová.
MPS dlhodobo riešil údržbu Tritonu. „Firma mala kúpalisko v nájme, nie v správe. Ako nájomca mohla realizovať údržbu a opravy majetku,“ reagovala mestská časť Juh.
Pozemky pod kúpaliskom Triton sú vo vlastníctve fyzických osôb. „Mesto Košice vedie súdne spory o určenie vlastníckeho práva ku všetkým pozemkom v areáli kúpaliska. Doposiaľ nebolo právoplatne rozhodnuté o tom, komu vlastnícke právo k pozemkom patrí,“ uviedla Šnajdárová.
[article slug=”na-kupalisku-triton-sa-v-lete-neokupete”][/article] [ad3][/ad3]