Kúpaliská živoria, tržby im ničí počasie
Košičania sa môžu počas horúcich letných dní schladiť na troch kúpaliskách. Mestské kúpalisko, kúpalisko Červená hviezda či Ryba Anička sú pripravené na návaly Košičanov bažiacich po športe a relaxe. Tie sa však zatiaľ nekonajú…
Poveternostné podmienky sa od začiatku leta neustabilizovali. Dokladajú to aj odborníci zo Slovenského hydrometeorologického ústavu vo svojich mesačných správach. Chladné vlny sa striedajú s teplými.
„Dosiaľ sme na našom kúpalisku nedosiahli ani takú tržbu, ako za prvý júnový týždeň minulého roku,“ opisuje nepriaznivú situáciu zariadenia Ryba Anička jeho správca Rastislav Főldeš. „Fungujeme v pohotovostnom režime, prispôsobujeme sa počtu zákazníkov,“ dodáva.
V praxi to znamená, že prvý návštevník, ktorý na kúpalisko príde, ho zároveň aj otvorí. Počty zamestnancov sa taktiež líšia v závislosti od počtu kúpajúcich. Zatvárať sa však nechystajú.
„Ukončenie sezóny je veľmi zložitý proces. Naviac, ak by sa na konci leta nárazovo oteplilo, nemohli by sme už znovu otvoriť,“ vysvetľuje Főldeš s tým, že príprava kúpaliska na novú sezónu trvá až deväť týždňov.
[ad][/ad]Rozhoduje správca
Príliš odlišnej situácii nečelia ani na Mestskom kúpalisku či na Červenej hviezde. „Počasie je značne premenlivé, pocitovo je chladno a to všetko sa prejavuje na návštevnosti. Naše kúpaliská doteraz navštívilo spolu cez osem a pol tisíc návštevníkov, čo je výrazne nižšie číslo ako je náš viacročný priemer,“ hovorí Ľuboš Minarčík z Tepelného hospodárstva, ktoré prevádzkuje obe kúpaliská.
V prípade nepriaznivého počasia – búrky, chlad – sú obe zavreté. Situáciu vždy vyhodnotí správca daného kúpaliska, ktorý prihliada aj na predpoveď počasia. „Špecifikáciu toho, čo považujeme za dostatočne nepriaznivé počasie na uzavretie kúpaliska, máme uvedenú v Prevádzkovo-kúpeľnom poriadku, ktorý je vyvesený pred vstupom do areálu kúpaliska,“ doplnil Minarčík.
[ad2][/ad2]Novinky na kúpaliskách
Zamračená obloha ale neprekáža každému. „Oceňujem, že má voda v bazéne príjemnú teplotu. Aj keď nesvieti slnko, nemám sa tu na čo sťažovať,“ pochvaľuje si návštevník Jozef Gérda na Rybe Aničke. Tam na zákazníkov čaká po novom aj knihotéka, v ktorej si každý môže zadarmo požičať knihu z ponuky až dvesto titulov.
Na kúpalisku v Mestskom parku je zase novinkou päťdesiatmetrový plavecký bazén v nerezovom vyhotovení. Rekonštrukciou prešlo aj okolie bazéna, teda brodítka a sprchy.
Na Červenej hviezde pribudli nové atrakcie pre najmenších vo forme šmýkačky, vodného chrliča – slona a preliezky v tvare lode so šmýkačkou. Aj tam majú svojich priaznivcov, aj keď sa nevyhnú kritike. „Na čéháčku chodím rada a myslím si, že bazény sú tam výborné,“ hodnotí areál zákazníčka Lídia. Doplnila však, že veľké výhrady má k nevyhovujúcemu občerstveniu.
Pri vstupe na kúpalisko ho otočili
Pri návšteve Mestského kúpaliska ostal náš čitateľ nepríjemne prekvapený. K vstupnej bráne síce prišiel počas vypísaných prevádzkových hodín kúpaliska, ale dovnútra sa už nedostal.
Pani na recepcii mu totiž oznámila, že kúpalisko sa kvôli nízkemu počtu zákazníkov zatvára skôr. „Človek by očakával, že mestská plaváreň tu je pre ľudí, ale podľa tohto prístupu sa to tak vôbec nezdá,“ opisuje svoj dojem nespokojný zákazník.
„Keďže naša spoločnosť spravuje dve kúpaliská, pričom tie sú pomerne blízko seba, vždy v prípade menej priaznivého počasia, ale zároveň za predpokladu hoci aj nižšej návštevnosti, spravidla ponecháme v prevádzke aspoň jedno z nich,“ vysvetľuje Ľuboš Minarčík z Tepelného hospodárstva Košice, ktoré prevádzkuje Mestské kúpalisko aj Červenú hviezdu.
Schladiť sa môžete aj na Bukovci
Komu viac vyhovuje príroda, môže navštíviť Bukovec. Jeho spoplatnený breh je po minuloročnej odstávke znova v prevádzke a ponúka aj bezplatné alternatívy.
Správca, podobne ako tí z košických kúpalísk, sa sťažuje na nízku návštevnosť. „Počasie je veľmi premenlivé, s čím súvisí aj nízka návštevnosť, a náklady na prevádzku celého areálu sú veľmi vysoké,“ vysvetľuje prevádzkovateľ Jozef Huk.
Novinkou oplotenej pláže je tento rok jej nespoplatnená časť. Vstupenku na ňu síce nepotrebujete, ale za parkovanie sa platí. V spoplatnenej časti vás obslúžia v dvoch stánkoch s občerstvením a zapožičať si môžete aj ležadlo. Poplatku za parkovanie sa však za bežných okolností nevyhnete ani tu. Ale nemusí to tak byť stále. „Ak je chladno, alebo je jednoducho horšie počasie, brigádnici, ktorí vyberajú vstupné a parkovné, dostanú voľno a návštevníci nemusia platiť za vstup či auto,“ informuje Huk.
[ad3][/ad3]Niektorí rekreanti so spoplatnením a plážou obohnanou pletivom nesúhlasia. „Pýtate sa na Alcatraz?“ reaguje Peter na otázku, prečo si nerozložil deku radšej v nespoplatnenej časti Hukovho areálu. „Na jeho pláž nechodím z princípu. Myslím si, že nie je správne, že je celý breh oplotený. Nie je to fér ani voči rybárom, ktorí si platia za rybársky lístok a je im tu zamedzený prístup.“
(TOH)
[article slug=”kupalisko-rumanova-privita-navstevnikov-s-novym-nerezovym-bazenom”][/article]Čítajte aj: