Lekárni na Podhradovej odstavili vodu aj elektrinu, pomoci sa nevedia dovolať
Sídlisko Podhradová. Patrí medzi najmenšie a najstaršie sídliská v meste. V 745 bytoch žije približne 2 500 obyvateľov, no nemajú v podstate žiadnu občiansku vybavenosť. Investor tam momentálne plánuje postaviť nový bytový dom s 37 bytmi…
Kedysi na Podhradovej fungovala polyfunkčná budova, ktorú všetci nazývali Espresso. Mali tam reštauráciu, sálu, holičstvo, kaderníctvo, predajňu so zmiešaným tovarom, poštu i pohostinstvo. Dnes je tento objekt pred zbúraním a funguje tam iba lekáreň. To, čo sa tam momentálne deje, je jednoducho hrozné.
„Slušná“ ponuka
Budovu vlastní spoločnosť Omida, ktorá ešte v roku 2015 na päť rokov prenajala priestory bývalej pošty Lekárni IZIS. Jej konateľkou je Klaudia Tokarčíková. Vlastník s lekárňou uzatvoril zmluvu o nájme nebytových priestorov na dobu určitú. Všetko fungovalo tak, ako malo, až kým sa majiteľka budovy Darina Gažovská, spolu so svojimi dvomi synmi (všetci traja sú konateľmi firiem), koncom minulého roka nerozhodla budovu zbúrať a postaviť na jej mieste bytový dom. „Najprv mi budovu ponúkla na odkúpenie, chcela za ňu 550-tisíc. Aby z toho niečo bolo, musela by som investovať ďalších pol milióna eur. Tak som jej ponuku neakceptovala. Na to som sa od nej dozvedela, že buď to kúpim, alebo mi to zhodí na hlavu,“ opisuje situáciu lekárnička.
Rýchle stavebné konanie
Stavebné konanie bolo tesne pred Vianocami a žiadna z dotknutých osôb naň nebola pozvaná. „Ani ja, ako nájomca, lebo sa ma to bezprostredne týka, ani majiteľ vedľa stojaceho kvetinárstva. Pozvali iba samých seba. Nuž a, samozrejme, získali platné stavebné povolenie. Automaticky som dostala výpoveď, keďže bolo vydané povolenie na búracie práce,“ spresňuje K. Tokarčíková. Dodáva, že majiteľka jej ponúkla aj odstupné, ktoré jej chcela vyplatiť v troch splátkach, ak priestory uvoľní. „Neuviedla však, koľko budú tie splátky a ani kedy by mi peniaze vyplatila. Moja právnička sa na to pozrela a doplnila potrebné údaje. Chceli sme sa dohodnúť. Avšak odvtedy prestala pani Gažovská s nami komunikovať.“ K. Tokarčíková hovorí, že platnosť výpovede neuznáva a má na to viaceré dôvody – napr. nezákonnosť stavebného konania, ktorého mala byť účastníkom, no nebola, či porušenie zmluvných záväzkov prenajímateľa a nepoctivý obchodný styk z jeho strany, ktoré jej právnici riadne tlmočili druhej strane, čo ostalo bez odozvy.
[ad][/ad]Ticho pred búrkou
Pol roka sa konateľke lekárne vôbec nikto neozval. Riadne si platila nájomné a myslela, že sa už nič zlé neudeje. Koncom júla však dostala výhražný list, že skončila výpovedná lehota a okamžite má lekáreň vypratať. „Ak tak vraj neurobím, tak ma deložuje. Hneď 1. augusta mi zváračkou zavarili dvere a zablokovali zadný vchod. V lekárni sú drahé lieky, opiáty, ale aj prístroje v hodnote okolo 200-tisíc. Takže sme sa násilím dostali do našich priestorov, keďže podľa mňa je moja nájomná zmluva platná a ja som nič neporušila,“ približuje situáciu lekárnička, ktorá zavolala už niekoľkokrát aj políciu. Tá však argumentovala, že je to spor medzi ňou a majiteľom a keďže sa nikomu nič nestalo, nemôžu nič urobiť.
Rýchle reakcie
Na ďalší deň, keď prišla K. Tokarčíková do lekárne, zistila, že majitelia objektu jej odstavili vodu a odstrihli prívod elektriny, hoci tú mala zmluvne dohodnutú na svoje meno v elektrárňach. „Vzápätí sme mali kontrolu z hygieny. Prišla pani, ktorá ešte ani poriadne do lekárne nevošla a už vedela, že nemáme vodu a oznámila mi, že zatvára prevádzku. Odvolali sme sa a dnes máme v lekárni veľký sud s vodou a čerpadlom, ktorý nám vodárne pravidelne hadicou plnia pitnou vodou.“ Elektrinu im poskytol sused z kvetinárstva a fungovali ďalej. Horšie však bolo, že únikový východ im majiteľka zablokovala svojím firemným autom napriek tomu, že je tam značka zákaz zastavenia.
[ad2][/ad2]Búranie sa začalo
Napriek tomu, že budova nebola prázdna a inžinierske siete boli zapojené, stavebník – spoločnosť Omida, začala s asanačnými prácami. Na plote visí aj dnes oznámenie, že termín začatia prác na stavenisku je august 2018 a plánovaný termín ukončenia prác je september 2018. „Prišli robotníci, všade dookola lietalo sklo a ľudia prechádzali po chodníkoch. Dala som podnet na všetky možné inštitúcie. Prišli aj z inšpektorátu práce a práce pozastavili. Prišli dokonca aj páni zo Slovenskej stavebnej inšpekcie, nič ale nevyriešili,“ hovorí o dianí lekárnička. V polovici septembra opäť prišli robotníci, odkryli strechu a vyvŕtali dieru. „Vyspádovali ju presne nad strop lekárne…“
Všetci dávajú ruky preč
Majiteľka lekárne dokonca požiadala o ochranu súd. „Od sudkyne som sa dozvedela, že si za to môžem sama, pretože som sa mala ohradiť, keď bolo stavebné konanie. Žiaľ, na to som ale nebola pozvaná. Tak isto som o ochranu požiadala aj mestskú časť Sever. Úrad nariadil, aby mi pustili vodu, avšak pani Gažovská to ignoruje. Vo veci sa začalo správne konanie, ale nikto nič nevie urobiť. Všetko sme dali na súd, aby rozhodol, rozhodnutie ešte nie je a pri rýchlosti našich súdov ani nikto nevie, kedy bude,“ opisuje lekárnička, ktorá momentálne prespáva v lekárni, pretože sa bojí, že lieky vrátane opiátov im majiteľka budovy vyhodí.
Investorom budúceho bytového domu je spoločnosť Dumad, majiteľom budovy bývalého obchodného centra je firma Omida, v susedstve sa nachádza obchodné centrum Klas, v ktorých figurujú firmy Dalton a Dekort. Vo všetkých je konateľkou Darina Gažovská.
Vlastník budovy požiadal stavebný úrad o povolenie na odstránenie stavby 8. 11. 2017. Rozhodnutie bolo vydané 6. 12. 2017 a nadobudlo právoplatnosť 29. 12. 2017. Stavebný úrad dodržal zákonné lehoty.
„Stavebný úrad na základe ustanovenia zákona určil okruh účastníkov konania o povolení odstránenia stavby. Vlastníci kvetinárstva, ako vlastníci susedných nehnuteľností, v zmysle zákona nie sú účastníkmi predmetného konania. Vlastník budovy v žiadosti neuviedol, že v budove sú oprávnení či neoprávnení nájomcovia nebytových priestorov a túto skutočnosť stavebný úrad nevedel a ani nemal odkiaľ vedieť,“ dozvedeli sme sa prostredníctvom vedúceho komunikačného oddelenia magistrátu mesta Jozefa Marka zo stavebného úradu, ktorý tiež uviedol, že neevidujú žiadosť o povolenie odstránenia stavby kvetinárstva.
(JV)
Problém má aj susedné kvetinárstvo
Kvetinárstvo v susedstve budovy aj s dvojárovým pozemkom vlastní Gabriel Andráši. Ani on nebol prizvaný na stavebné konanie. „Dva týždne pred územným konaním nám poslali nejaký papier, dali sme pripomienky. To bolo ešte 1. marca a do dnešného dňa sme odpoveď nedostali. Nevieme, čo sa deje. Som tu už 28 rokov. Pred dvoma rokmi som požiadal magistrát o odkúpenie chodníka, ktorý je tesne pri predajni. Mám na to predkupné právo. Záhadne ho kúpila pani Gažovská, ktorá mi dala strhnúť plech zo striešky. V kvetinárstve som mal saunu. Na vlastné náklady som musel dať urobiť novú. Mám toho akurát dosť.“
V projekte pre územné konanie sa uvádza, že „územie určené na stavbu bytového domu je t. č. zastavané existujúcim rodinným domom (kvetinárstvo), na ktorého asanáciu prebieha búracie konanie na stavebnom úrade Košice – Staré Mesto.“ Majiteľ nám však povedal, že nikdy o predaji pozemku s kvetinárstvom neuvažoval…
(JV)
Čo mi nedá spať: Problém nevyriešim
Príbeh Lekárne IZIS mi celkom zamotal hlavu. Okrem účastníkov konfliktu, ktorí sa vyjadrujú v článku, sa pri nás zastavovali aj bežní ľudia, obyvatelia Podhradovej.
Všetci unisono jasali, že sme prišli a že im predsa len niekto pomôže. Bývajú tam už veľa rokov a všetky služby, ktoré v okolí boli, zrušili. Lekára majú v bloku, poštu až na Mieri. Ale aspoň im slúžia potraviny a maličká lekáreň…
Nepáči sa im však, že tam má vyrásť ďalšia bytovka, čím pribudnú ďalší ľudia a ďalšie autá. A jedným dychom sa pýtajú, kto bude chcieť bývať na sídlisku, kde už fakt nič nie je.
Novinári však problémy nevyriešia. Môžu o nich informovať, a to je tak všetko. Na druhej strane si myslím, že pomôcť by mali poslanci či starosta. Tých si totiž ľudia zvolili, aby hájili ich záujmy.
Ako dopadne kauza Lekárne IZIS, netuším. Dúfam len, že majiteľ aj nájomca sa budú držať litery zákona. Chcem veriť, že aj miestni poslanci sa konečne pozrú na problém, ktorý majú pod oknami, a pomôžu. A možno aj mesto by mohlo pochopiť, že zahusťovanie starších sídlisk nemusí byť to, čo občania potrebujú. Veď práve preto spísali petíciu. Tá však bola zmetená zo stola…
[article slug=”spolocnost-podhradova-chce-dodrzat-platne-zakony”][/article](JV)