Lenártovú, Laskyho aj Paškovho svata spájajú štruktúry v energetike na východe
Dohľad nad cenami elektrickej energie pre spotrebiteľov je jeden z dôvodov, prečo štát pri privatizácii strategických podnikov nepredal všetky akcie, ale nechal si v nich kontrolný balík. Aktuálna kauza cien energií ale ukázala, že dosah štátnych nominantov je minimálny. Aké napriek tomu berú odmeny, je neznáme.
Dosah na predaj a distribúciu elektrickej energie na východe má štát cez vlastníctvo 51 percent akcií v spoločnosti VSE Holding, ktorá je materskou spoločnosťou Východoslovenskej energetiky (VSE) aj Východoslovenskej distribučnej (VSD). Vo všetkých týchto firmách sedia v dozorných radách niekoľkí nominanti štátu. Napríklad viceprimátorka Košíc Renáta Lenártová, poslanec miestnej časti Staré Mesto za Smer Štefan Lasky či Richard Tušan, svat bývalého podpredsedu Smeru a predsedu parlamentu Pavla Pašku. Paškov syn Michal si totiž pred niekoľkými rokmi vzal za manželku Tušanovu dcéru Radku.
Bez odpovede
S otázkou, či cítia zodpovednosť za cenové nespravodlivosti a či sa do procesu tvorby nových cien nejako zapojili, sa denník KOŠICE:DNES obrátil na Š. Laskyho aj R. Lenártovú. Konkrétnej odpovede sme sa ale nedočkali. „Pani námestníčka vám odporúča, aby ste sa so svojimi otázkami obrátili na úsek komunikácie Východoslovenskej distribučnej,“ odkázal nám za Lenártovú vedúci komunikačného referátu mesta Košice Jozef Marko. Dodal, že proces tvorby ceny dostatočne vysvetlil na tlačovej konferencii premiér Robert Fico a minister hospodárstva, Košičan Peter Žiga.
Podľa Žigu nominanti štátu nemali možnosť ceny pripomienkovať, pretože po vydaní cenového rozhodnutia Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) už spoločnosti neprerokúvali, aké budú ceny. „Predstavenstvá, v ktorých sú aj štátni zástupcovia, podali cenový návrh na základe zákona do konca septembra (minulého roku – pozn. autora). Ten cenový návrh, ktorý vtedy bol, išiel podľa vyhlášky pre rok 2016, kde bolo povedané, že ceny budú zachované aj pre rok 2017 na úrovni roka 2016,“ vyhlásil pred novinármi Žiga.
O tom, že cenové rozhodnutie vydá ÚRSO na základe návrhu distribučnej firmy spolu s dokladom o schválení návrhu ceny najvyšším orgánom obchodnej spoločnosti, hovorí aj Zákon o regulácii sieťových odvetví.
Tajné odmeny
Štátni nominanti v orgánoch energetických firiem berú za svoju činnosť slušnú odmenu. Pre člena dozornej rady by to malo byť 600 eur mesačne, v predstavenstve až dvetisíc. „V súčasnom legislatívnom prostredí považujeme zverejňovanie odmien za veľmi citlivú tému a nakladanie s takýmito informáciami podľa nášho právneho výkladu spadá do oblasti ochrany osobných údajov,“ odpovedala na žiadosť KOŠICE:DNES o zverejnenie odmien pre členov dozorných rád hovorkyňa VSE Andrea Danihelová.
Pomôže novela infozákona?
V budúcnosti by však so zverejňovaním odmien štátnych nominantov nemal byť problém. Ministerstvo spravodlivosti deklaruje, že v súčasnosti už finalizuje novelu infozákona, na základe ktorej by museli byť tieto údaje verejne dostupné. „Novela infozákona by mala byť predložená do legislatívneho procesu na prelome februára a marca, čo je zároveň termín, v ktorom bude návrh zverejnený v rámci medzirezortného pripomienkového konania. Po jeho skončení by mohol byť v priebehu apríla predmetom rokovania vlády a následne zasadnutia Národnej rady SR,“ uviedol hovorca rezortu spravodlivosti Peter Bubla.
Raši odmeny nepoberá
Problém so zverejňovaním odmeny niektorých politických nominantov nemá Východoslovenská vodárenská spoločnosť. Podpredsedom predstavenstva v nej je primátor Košíc Richard Raši. Kým na otázku, koľko je finančná odmena za členstvo v dozornej rade a predstavenstve neodpovedali, pri primátorovi taký problém nemali.
„Richard Raši sa ako podpredseda predstavenstva zúčastňuje pravidelne na všetkých pracovných aktivitách a aktívne sa zapája do pracovných činností predstavenstva, za čo nepoberá žiadne finančné prostriedky,“ uviedla Monika Murová z PR agentúry, ktorá zastupuje vodárne.
Dodala, že primátori a starostovia nemajú na odmenu nárok zo zákona. Koľko ale za členstvo v dozornej rade zarába Rašiho sused z Barce, mestský poslanec a podnikateľ Igor Sidor, sme sa nedozvedeli.
S navýšenou platbou o takmer 600 percent sa na nás obrátila dôchodkyňa Mária Bauerová. „V Opinej mám nedostavanú chalupu, elektrinu takmer vôbec nevyužívam a teraz mám platiť namiesto desať až 57 eur,“ vraví dôchodkyňa. V distribučnej spoločnosti jej dokonca povedali, že si má zaplatiť elektrikára, ktorý má zistiť, či nemá trojfázový istič a dať si ho na vlastné náklady vymeniť. Podľa údajov z faktúry, ktorú nám poskytla, v minulom roku spotrebovala na chalupe 1 kWh elektriny, za čo by mala v tomto roku zaplatiť tri zálohové faktúry po 57 eur. „Našich zákazníkov prosíme o zhovievavosť, už odoslané faktúry a predpisy zálohových platieb boli vystavené na základe platných cenových rozhodnutí. Keď budú vydané nové cenové rozhodnutia, budeme prepočítavať preddavkové platby. Zákazníčku pani Bauerovú, ako aj ostatných našich zákazníkov, budeme informovať o novom rozpise,“ uviedla hovorkyňa VSE Andrea Danihelová. Peniaze, ktoré ľudia už zaplatili, budú podľa nej započítané, pričom nebude potrebná žiadna aktivita zo strany zákazníkov, nemusia zasielať žiadne podnety a o zmenách ich budú bezodkladne informovať.
Foto: fb, Veronika Janušková