Letné brigády v Košiciach? Medzi študentmi najviac letia hostesky a sťahováci
Letné prázdniny sú pre stredoškolákov a vysokoškolákov ideálnym obdobím na privyrobenie si. Študenti v Košiciach uprednostňujú brigády, kde majú možnosť odpracovať čo najviac hodín.
Ponuky prichádzajú od firiem v rôznych odvetviach. Väčšinou ide o menšie spoločnosti, ktoré potrebujú výpomoc na sezónne pomocné práce alebo zastupovanie počas dovoleniek.
Podľa skúseností košickej pobočky pracovno-personálnej agentúry INDEX NOSLUŠ je celoročne veľký záujem o brigádnikov v segmente maloobchodných služieb.
Dopyt prevyšuje ponuku
„Cez prázdniny tradične dopyt prevyšuje ponuku, pretože v tomto období ubúda počet ľudí hľadajúcich si prácu na trvalý pracovný pomer. Študenti si vedia nájsť brigádu aj v stravovacích a reštauračných zariadeniach, pri marketingových akciách alebo ako pomocní pracovníci pri výrobe a skladoch,“ povedala Darina Mokráňová, výkonná riaditeľka INDEX NOSLUŠ.
[ad][/ad]Počet záujemcov o brigádu každým rokom rastie, hovorí Tina Vaškaninová, personálna konzultantka Študentského servisu Košice. „O ponuke sa prídu informovať hneď po skončení letného semestra. Chlapci majú najväčší záujem o stavebné práce, sťahovanie, práce v záhrade a dokladanie tovaru. Dievčatá o promo a upratovanie v hoteli,” povedala.
Najlepšie platené brigády sú v oblasti stavebníctva a promotingu. „Firmy potrebujú najviac ľudí na stavebné práce a sťahovanie,“ dodáva Vaškaninová.
Nechcú robiť krátko
„Najviac študentov zaujíma výška zárobku a počet odrobených hodín. Máme problém nájsť brigádnikov na jednu až dve hodiny. Keď už idú na brigádu, chcú si zarobiť,“ dodala Tina Vaškaninová. Výška zárobku sa pohybuje od 2,50 do 4 eur na hodinu.
Študentom môžu pomôcť pri hľadaní dočasnej práce internetové portály. Na www.brigada.sk na výkon práce v Košiciach aktuálne hľadajú poradcu pre výživu, anketárov, modelov, copywriterov a chyžné. Na stránke www.profesia.sk potrebujú v Košiciach promotérky alebo hostesky, skladníkov, výpomoc v kuchyni a na stavbách.
– Komparz pre televíziu, pri ktorom mali brigádnici aktívne sledovať živé vysielanie.
– Súkromná osoba potrebovala umyť 20 šteniatok.
– Počítanie, koľko áut prejde po vopred určenej trase pre prieskum intenzity dopravy.
– Rozdávanie balónov pri rôznych akciách.
– V zime chytanie kaprov a stavanie stromčekov.
Zdroj: Študentský servis Košice
Študentka Patrícia: Pri hľadaní sa nevzdávajte
Študentka Filozofickej fakulty UPJŠ v Košiciach Patrícia Miklošová má za sebou bohaté skúsenosti s brigádovaním. Začala si privyrábať už ako 16-ročná.
Kde si už pracovala a prečo?
Hlavnou motiváciou boli, samozrejme, financie. Nechcela som byť odkázaná na peňaženku rodičov. Moja prvá brigáda bola na Zemplínskej Šírave, kde som robila čašníčku. Pokračovalo to väčšinou jednorazovými brigádami – rozdávanie reklamných letákov, zbieranie podpisov. Neskôr som sa dostala do firmy, kde som robila dva roky promotérku. Túto spoločnosť som potom zamenila za inú s takou istou náplňou práce. Odkedy navštevujem vysokú školu, pracujem v darčekovom obchode a príležitostne robím aj čašníčku na akciách.
Aké brigády sú v Košiciach najlepšie platené?
Na to je ťažké odpovedať. Môj názor je, že najlepšie sú tie, kde si môže zamestnanec nechať aj „tringelty”.
Máš aj negatívne skúsenosti?
Áno. V prvej práci na Zemplínskej Šírave ma môj šéf nútil obsluhovať v hrubom svetri, pretože mám na ruke estetickú chybu. Teploty dosahovali aj 35 stupňov. Bolo to hrozné. Ďalší sa mi vyhrážal zvláštnou formou trestu, že budem skákať na jednej nohe, ak nedosiahnem požadovaný výsledok. Stretla som sa, žiaľ, aj so sexuálnym obťažovaním zo strany zamestnávateľa. S aktuálnou prácou som, našťastie, spokojná.
Ako si zohnala brigády?
Hľadala som aj na bežných portáloch. Vyšlo mi to iba raz. K jednorazovým som prišla tak, že ma niekto oslovil. Aktuálnu prácu som získala s pomocou príbuzných. Môžem povedať, že nájsť si brigádu s prijateľnými podmienkami nie je jednoduché. Študentom odkazujem, že sa pri hľadaní netreba vzdávať.