Letných táborov pre deti každým rokom ubúda
Blíži sa leto a rodičia uvažujú, kam so svojimi deťmi. V niektorých rodinách nie je problém vyplatiť za tábor aj pár sto eur. Sú však rodiny, a nie je ich málo, kde si takýto letný pobyt nemôžu dovoliť.
Množstvo charitatívnych či neziskových organizácií pripravuje pre znevýhodnené rodiny letné tábory. Donedávna sa o ne staralo aj Ministerstvo vnútra (MV) SR.
Pred rokom 1989 bola detská rekreácia pod palcom odborárskej organizácie Revolučného odborového hnutia (ROH). Odbory prispievali na pobyt každého dieťaťa v pionierskych táboroch. Rodinu stál trojtýždňový pobyt jedného dieťaťa zhruba 50 korún. Dnes tieto tábory robia väčšinou cestovné kancelárie a s päťdesiateurovkou v nich neuspejete. Stoja oveľa viac a sú väčšinou týždenné.
[ad][/ad]Záujem darcov klesá
„Ešte pred pár rokmi sme počas roka organizovali 50 – 60 táborov. Ich počet však prudko klesá. Tohto roku ich pripravíme maximálne 12,“ hovorí Radoslav Dráb zo spoločnosti Úsmev ako dar. Ako uviedol, záujem darcov prispievať na podporu takýchto aktivít klesá. „Donori aspoň tu, na východe, radšej prispejú na prežitie takýchto rodín – na hygienické potreby, stravu, učebné pomôcky a podobne. Preto im už nezostávajú financie na podporu táborov. Každý vie, že je to potrebné, ale, bohužiaľ, musia skôr sanovať prvú pomoc.“
Radoslav Dráb je však rád, že predsa len ešte existujú individuálni darcovia, ktorí sú ochotní finančne pomôcť na organizáciu aspoň pár táborov. „Medzi tými, ktorí nám pomáhajú najviac, sú VSE Holding či Telegrafia Košice.“
[ad2][/ad2]Bez nároku na honorár
Občianske združenie Equity bolo založené v roku 2008. Jeho cieľom je pomáhať znevýhodneným skupinám obyvateľstva podporou vzdelávania a voľnočasových aktivít. Tohto roku organizuje už po šiesty raz letný tábor Black and White – Žime spolu!
„Od samého začiatku je hlavným donorom Vianočný bazár chalaňov. K nemu sa pridávajú menší darcovia. Tým stabilným je zastúpenie Európskej komisie na Slovensku. Okrem toho nám viaceré firmy alebo jednotlivci poskytnú zadarmo darčeky, hry, športové potreby, vstupy na filmové predstavenie, návštevu galérie,“ hovorí Lýdia Šuchová z tohto združenia. Zároveň dodáva, že všetci vedúci v tábore pracujú bez nároku na honorár, takže sú vlastne tiež darcovia. Na viac táborov financie nemajú.
Podporujú iných
Nadácia pre deti Slovenska priamo neorganizuje tábory pre deti a mladých ľudí zo znevýhodneného prostredia. „Prostredníctvom vyhlásených grantových programov sa snažíme podporovať komplexné projekty organizácií, ktoré dlhodobo a systematicky pracujú s rôznymi skupinami detí a mladých ľudí v regiónoch. Ak je súčasťou takéhoto projektu letný tábor alebo pobyt, účastníkov a zameranie si organizácia vyberá sama,“ uviedla Zuzana Horváthová Bezecná, PR manažérka nadácie.
Fico sľúbil, ministerstvá hrajú pingpong
Sociálne balíčky vlády predstavuje bývalý premiér Fico za účasti médií pred veľkou tabuľou aj dnes. V auguste 2015, tesne pred voľbami, predstavil prvé opatrenie z druhého sociálneho balíčka.
Pobyty pre sociálne slabšie rodiny zadarmo mali deti absolvovať v detskom tábore na Duchonke v obci Prašice v okrese Topoľčany. V rekreačnom zariadení Ministerstva vnútra SR takto chceli odrekreovať 700 detí.
Tri mesiace a – dosť
Okrem Duchonky mali byť takéto tábory aj na Zemplínskej Šírave, v Smrekovici či Tatranskej Lomnici. „Náklady na jedno dieťa na deň predstavujú zhruba 20 eur, celkovo nám náklady na letné tábory vychádzajú na približne 100 000 eur. Deťom platíme pobyt, ubytovanie, stravu, poistné. Rodičia zabezpečujú dopravu dieťaťa do tábora a späť,“ skonštatoval v tom čase premiér.
[ad3][/ad3]Sociálny balíček vydržal tri letné mesiace. V ďalšom roku, keď už bolo po voľbách, naň Ministerstvo vnútra SR nemalo financie.
„Aj naďalej sme pripravení podporovať sociálne slabšie rodiny a poskytnúť im pomoc vo forme letných táborov pre deti. Momentálne však riešime otázku financovania projektu,“ odpovedalo ministerstvo v tom čase novinárom na sériu otázok ohľadom letných táborov.
Bez odpovede
Aj my sme sa tohto roku na tábory pýtali. „Realizovanie projektu rekreačných pobytov pre sociálne slabšie rodiny v rámci II. sociálneho balíčka vlády SR je momentálne pozastavené. V prípade, ak príde ku zmene, budeme o tom verejnosť informovať prostredníctvom web stránky MV SR a ďalších verejných komunikačných prostriedkov. Skúste ohľadom tejto otázky kontaktovať aj ministerstvo financií,“ reagovalo tlačové oddelenie ministerstva na otázky denníka KOŠICE:DNES.
„Otázky, prosím, smerujte na ministerstvo vnútra, resp. na Úrad vlády SR,“ znela krátka odpoveď tlačového odboru ministerstva financií.
Do tretice sme otázky poslali aj Úradu vlády. Hovorkyňa nás síce kontaktovala s tým, že určite sa budú vo vláde týmto balíčkom zaoberať a odpovede na otázky dostaneme. Do uzávierky sme ich nedostali.
Môžem zodpovedne o sebe povedať, že som táborové dieťa. Až kým som sa nestala mamou, trávila som v táboroch celé dva mesiace. Zo začiatku ako pionierka, neskôr ako vedúca.
Keď počujem slovíčko balíček, hneď mi napadne ten, ktorý sme v tábore pravidelne dostávali. Boli v ňom keksíky, malinovka, občas nejaká čokoládka. Dokonca raz za turnus aj celý obed – chlieb, rezeň a kyslá uhorka. To bolo vtedy, keď sme šli na celodenný výlet.
Balíčky sme dostali vždy. Nikto sa na nič nevyhováral. Kuchárky vstávali už o štvrtej ráno, aby nám ich pripravili. Veď „ich“ deti predsa nezostanú na výlete o hlade či smäde.
Dnešné balíčky sú však zvláštne. Deťom ich iba ukážu. Veď aha, čo všetko sme pre vás do nich zabalili. Pred pár rokmi tábory, dnes vám sľubujeme jedlo v školskej jedálni zadarmo. Tešíte sa?
Kto by sa netešil. Škoda len, že ich trvácnosť zanikne voľbami do parlamentu. A potom sa už „kuchári“ iba vyhovárajú, že oni by aj chceli, ale sa nedá. Lebo nie sú peniaze? Tak potom načo teraz, opäť pred voľbami, ponúkajú ďalší sociálny balíček…
V táboroch sa deti, okrem iného, učia aj tomu, že sľuby sa majú plniť. Len tí hore sa asi stále držia hesla: Sľuby sa sľubujú, blázni sa radujú.