List s dolármi išiel z Ameriky do Košíc celý mesiac
Na kuriózny prípad zmiznutého vianočného pozdravu s peniazmi od známej z USA nás upozornila naša čitateľka Magdaléna Szentandrássyová. Po našom záujme o prípad jej nakoniec pozdrav po mesiaci od odoslania prišiel, obálka však vyzerala poškodená.
Dôchodkyni Magdaléne odoslala jej známa Monika Luňáková vianočný pozdrav zo Spojených štátov amerických 10. decembra 2016, čo dokazuje aj potlač na liste. K pozdravu pribalila na prilepšenie dvadsaťdolárovú bankovku.
Mimo Košíc prišla
Obálka z New Yersey do Košíc do Vianoc nedorazila, na ďalšie tri miesta na Slovensku však áno. „V Prešove jej sestra dostala, v Lipanoch svatkovci dostali a aj kamarátka v Levoči dostala. Aj s desiatimi dolármi, to viem,“ povedala nám pani Magdaléna minulý piatok.
Všetko jej to potvrdil telefonát so známou koncom minulého roka. Začali tak silnieť jej podozrenia, že za nedoručeným vianočným pozdravom je fakt, že vnútri obálky boli peniaze. Známa jej totiž posiela listy z USA už 10 rokov a nestalo sa jej prvý raz, že obálka do Košíc nedorazila. „Akonáhle tam položila čo i len päť dolárov, tie pohľadnice sa ku mne nedostali. Potom som jej napísala, nech mi neposiela žiadne peniaze, lebo aj tak ich nedostanem,“ povedala pani Magdaléna.
Ďalší rok jej potom známa zo zámoria poslala pozdrav už bez peňazí a dokonca s nápisom: „Zásielka neobsahuje žiadne financie, neotvárať, prosím, je iba blahoželaním k sviatkom“. Pozdrav dorazil. „Teraz sa pokúšala už po nejakých rokoch poslať mi 20 dolárov. No ani poďakovať sa človek nevie, keďže nič neprišlo,“ skonštatovala M. Szentandrássyová.
Po mesiaci dorazila
Po záujme denníka KOŠICE:DNES uplynulý štvrtok aj sťažnostiach, ktoré sme pani Magdaléne odporučili, sa v pondelok popoludní zásielka v jej schránke prekvapujúco objavila. „Obálka bola prelepená, neviem kým, trošku bola natrhnutá, ale obsah a vianočné prianie bolo v poriadku, peniaze nechýbali,“ zhodnotila.
Za zarážajúce však považuje to, že vianočný pozdrav dorazil na rozdiel od obálok, ktoré išli v rovnakom čase do Prešova, Levoče a Lipan, až o niekoľko týždňov neskôr. Navyše len niekoľko hodín po tom, ako sa ráno sťažovala na zákazníckom centre Slovenskej pošty. Tam jej sľúbili sťažnosť preveriť u vedúceho pošty (Pošta Košice 1, pozn. red.) s tým, že bude písomne informovaná o výsledku.
O reakciu k prípadu pani Magdalény sme už od minulého štvrtka niekoľkokrát žiadali aj Slovenskú poštu. Napriek tomu, že nám odpoveď opakovane prisľúbili, do uzávierky sme ju nedostali.
—
Právnik: Nemôžu len tak otvárať listy, inak je to na trestné oznámenie
Ako má postupovať človek v prípade, ak má indície, že mu zásielka nebola doručená, sme sa spýtali advokáta Romana Frnča.
„Za doručenie pošty je zodpovedný odosielateľ, v tomto prípade americká pošta,“ povedal Frnčo. Preto, ak sa budete chcieť domáhať nároku na odškodnenie za nedoručenie zásielky, musíte si najprv vyžiadať od odosielateľa doklad, že list poslali na vašu adresu. Potom zašlete reklamáciu na slovenskú poštu, kde musíte dokladom dokázať, že zásielka bola z USA odoslaná.
V prípade, ak nebola doručená, môžete podať trestné oznámenie alebo si uplatniť nárok na náhradu škody.
V prípade pani Szentandrássyovej, ktorej vianočný pozdrav aj s dvadsiatimi dolármi nakoniec prišiel, no je tu podozrenie, že list bol otvorený, advokát upozorňuje, že môže ísť o trestný čin porušovania tajomstva prepravovaných správ. „V Trestnom zákone je výslovne uvedené, že ak k tomuto porušovaniu došlo zo strany zamestnancov pošty, tak je tu trestná sadzba až do výšky piatich rokov, prípadne ešte vyššia, ak by bola spôsobená značná škoda,“ vysvetlil.
Zásielku totiž môžu pred doručením otvoriť iba v prípade, ak sa domnievajú, že bol spáchaný nejaký trestný čin. „Nemôžu len tak preventívne otvárať zásielku, pokiaľ nemajú nejakú informáciu alebo podozrenie, ktoré musí byť na niečom založené. Nie len tak, že sa domnievajú,“ skonštatoval Frnčo. Dodal, že pani Szentandrássyová by na základe indícií, ktoré má, mohla podať trestné oznámenie na políciu alebo prokuratúru.
Okrem trestnej roviny je v takýchto prípadoch aj možnosť riešenia cez paragraf 420 Občianskeho zákonníka o zodpovednosti za škodu, čím si môžete uplatňovať prípadnú vzniknutú škodu voči pošte.
—
Zamestnankyne pošty už boli prichytené…
Otváranie a vykrádanie poštových zásielok s peniazmi by nebolo na košickej hlavnej pošte ničím novým. V júli 2010 z tohoto dôvodu odsúdil okresný súd pracovníčku pošty Zuzanu pre porušovanie tajomstva prepravovaných správ. Dostala podmienku a päťročný zákaz práce v doručovateľských službách. Dokázali jej otvorenie najmenej 86 listov v priebehu rokov 2006 až 2009. Dôvodom boli pravdepodobne peniaze.
V roku 1999 našli poštoví inšpektori 11 otvorených listov na pošte pri železničnej stanici, 53-ročná zamestnankyňa vtedy pri výsluchoch uviedla, že zásielky otvárala, pretože v nich hľadala peniaze.
Zaujímavý prípad sa podarilo odhaliť interným detektívom Českej pošty v roku 2007. Dvaja zamestnanci pošty, ktorá odosielala listy na Slovensko, otvárali zásielky a kradli z nich peniaze. Išlo prevažne o zárobky Slovákov, ktorí ich z Čiech posielali domov rodinám prostredníctvom obyčajnej poštovej zásielky.
Kuriózny je aj prípad poštára z talianskeho ostrova Sardínia, ktorému v roku 2013 našli v garáži 400 kg nedoručených zásielok.
Foto: sul, Veronika Janušková