21.12.17

Lístok do plynu a žltá hviezdička. Antisemitské SMS starostu nevyšetrili

foto: Veronika Janušková

Polícia tvrdí, že starostu košickej mestskej časti nemôže stíhať dvakrát v tej istej veci. Jeho skutky pritom nie sú totožné.

Vo veľkom štýle za prítomnosti policajtov v kuklách premiér Robert Fico a minister vnútra Robert Kaliňák zo Smeru spolu s policajným prezidentom Tiborom Gašparom ohlásili vo februári vznik národnej protiextrémistickej jednotky.

Potrebu nového útvaru, ktorý začal fungovať pod Národnou kriminálnou agentúrou (NAKA), odôvodňovali aj šírením nenávistných vyjadrení na internete. Jeden z prvých prípadov verbálnych prejavov rasovej neznášanlivosti, ktorý NAKA dostala, uzavrela tak, že ho ani nezačala vyšetrovať.

Ide o antisemitské SMS starostu košickej mestskej časti Sever a mestského poslanca Mariána Gaja (nezávislý). V apríli 2015 a v júni 2016 ich poslal svojmu kritikovi, poslancovi mesta a mestskej časti Jaroslavovi Polačekovi (nezávislý).

Esemesky starostu poslancovi boli aj plné vulgarizmov. Tie najhrubšie sme sčasti vyčiernili. zdroj: oan.sk
Esemesky starostu poslancovi boli aj plné vulgarizmov. Tie najhrubšie sme sčasti vyčiernili. zdroj: oan.sk

Židovské korene

Okrem vulgarizmov v nich Polačekovi s narážkou na jeho židovské korene písal o vypočítavosti židov, o tom, že je bezvýznamná žltá hviezdička a aj to, že mu kúpi jednosmerný lístok do plynu.

Komunikáciu Polaček zverejnil 27. januára, ktorý je Medzinárodným dňom pamiatky obetí holokaustu. Bolo to krátko po tom, čo prezident Andrej Kiska vyzval verejnosť, aby neustupovala extrémistom, nedovolila, aby sa ani na sociálnych sieťach posielali ľudia do plynu či používali nadávky a vyhrážky. Polaček vtedy upozornil aj na to, že starosta písal o plyne takisto v mailoch, ktoré v kópii poslal aj iným poslancom. 

Nenávistnými výrokmi sa ako prvá začala zaoberať Okresná prokuratúra Košice I. Už 1. februára vec odstúpila špeciálnej prokuratúre. Usúdila totiž, že by mohlo ísť o podozrenie z extrémistického trestného činu, ktorým je aj hanobenie rasy alebo podnecovanie k rasovej nenávisti. 

M. Gaj písal poslancovi nenávistné správy od roku 2014.                                          J. Polaček chcel dať polícii aj doteraz nezverejnenú komunikáciu.
M. Gaj písal poslancovi nenávistné správy od roku 2014. foto: veja

Žiadne úkony  

„Trestné činy extrémizmu patria do pôsobnosti Špecializovaného trestného súdu, a tým aj do pôsobnosti špeciálnej prokuratúry,“ vysvetlil hovorca košickej prokuratúry Milan Filičko. 

NAKA potvrdila, že informácia o Gajových esemeskách jej prišla zo špeciálnej prokuratúry v marci. Vo veci ale neurobila žiadne úkony, len zistila, že starostu Severu už za protižidovské výroky v minulosti vyšetrovala polícia v Košiciach. 

„Zistilo sa, že vo veci už bolo meritórne rozhodnuté. Znova v nej konať nedovoľovala zásada, nie dvakrát v tej istej veci,“ povedal hovorca policajného prezídia Michal Slivka.

reklamná správa

Svetové novinky v Koshi sushi!

Prinášame do Košíc svetové novinky ázijskej kuchyne v tej najvyššej kvalite. Sushi, poke, curry, ram

Zistite viac

Riešili len jednu SMS

Odvoláva sa pritom na rozhodnutie obvodného policajného oddelenia Košice – Sever z júna 2014, ktoré preverovalo podozrenie, že Gaj sa voči Polačekovi dopustil trestného činu nebezpečného vyhrážania. 

Policajt oddelenia vec odovzdal okresnému úradu s tým, že môže ísť len o priestupok. Vysvetlil to tak, že trestné právo je prostriedkom krajnej represie a použiť sa môže len vtedy, keď na ochranu práv nestačia prostriedky iných právnych odvetví. Okresný úrad vo februári 2015 rozhodol, že skutok nie je ani priestupkom. 

Z uznesenia policajta je zrejmé, že sa zaoberal len jednou SMS z mája 2014, ktorou starosta poslancovi oznamoval, že ho „židia zabudli obrezať“, a v tom čase o správach z roku 2015 a 2016 ani nemohol vedieť. 

J. Polaček chcel dať polícii aj doteraz nezverejnenú komunikáciu.
J. Polaček chcel dať polícii aj doteraz nezverejnenú komunikáciu. foto: veja

Špeciálna chce spis  

Špeciálna prokuratúra na otázky denníka KOŠICE:DNES k týmto skutočnostiam reagovala, že doteraz nedostala z NAKA žiadnu správu o tom, ako prípad uzavrela. 

„Z tohto dôvodu prokurátor špeciálnej prokuratúry preverí predmetnú vec. Za účelom preskúmania si vyžiada spis z NAKA,“ povedala hovorkyňa Generálnej prokuratúry Andrea Predajňová. 

Gaj na otázku, či má informácie o postupe NAKA, neodpovedal. Po zverejnení SMS v januári vydal vyhlásenie, že sa k nikomu nikdy nesprával ako rasista a fašista. 

Gaj: Nie som rasista  

„Nesprávam sa k ľuďom na základe toho, či sú Židia alebo Rómovia. Ale keď ma niekto sústavne napáda, mam chuť mu dať po papuli,“ napísal. 

Pri výsluchu na policajnom oddelení v Košiciach v roku 2014 sa bránil, že antisemitský výrok na Polačeka počul od iných ľudí a on ho iba reprodukoval. 

„Mal som potrebu sa bývalému priateľovi ospravedlniť za to, čo som si naňho musel v daný večer vypočuť, a o danej skutočnosti ho následne informovať,“ vypovedal. 

Jaroslav Polaček: Myslel som, že polícia stále koná 

O tom, že kauzu polícia odložila so zdôvodnením, že už vo veci raz rozhodla, nedostal Jaroslav Polaček žiadnu informáciu.   

Na stav vyšetrovania sa pýtal Krajskej prokuratúry v Košiciach v júli. Dostal informáciu, že vec bola odstúpená špeciálnej prokuratúre a koná v nej NAKA. „Týmto ma uistili, že sa prípadom zaoberajú. Odvtedy som čakal, že ma bude kontaktovať vyšetrovateľ, budem môcť doložiť ďalšie dôkazy a informovať ho aj o skutočnostiach, ktoré neboli zverejnené,“ hovorí Polaček. Upozorňuje, že vysvetlenie polície, že už konanie v tejto veci proti Gajovi prebiehalo, nesedí aj preto, že košická prokuratúra po zverejnení jeho komunikácie so starostom hovorila o „nových skutočnostiach“, ktoré neboli predmetom jeho trestného oznámenia z roku 2014. 

  

Čítajte viac: politika policia

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím