29.10.18

Majetkové priznania šéfov mestských podnikov či protikorupčný audit. Košice podľa kandidátov budú transparentnejšie

foto: Veronika Janušková

Komunálne voľby na Slovensku sa uskutočnia 10. novembra. Denník KOŠICE:DNES pripravil anketu so všetkými kandidátmi na primátora Košíc. Poskytli odpovede na celkovo sedemnásť otázok, v ktorých približujú voličom svoje predstavy o spravovaní mesta. Seriál zverejňujeme v pondelok, stredu a piatok až do volieb. Dnes pokračujeme trinástou otázkou. Chýbajú odpovede Džemala Kodraziho (nezávislý), ktorý sa odmietol zúčastniť ankety.

Aké opatrenia, ktoré by zvýšili transparentnosť v nakladaní s verejnými zdrojmi, by ste na úrovni mesta zaviedli?

Foto: archív kandidátov, archív KD
Foto: archív kandidátov, archív KD

Alena Bašistová (42), nezávislá kandidátka
Odpoveď je veľmi jednoduchá. Na webe mesta alebo novej podstránke, ktorá by mala odklik zo stránky mesta, by sa zverejňovalo všetko, čo sa zverejniť dá. Zverejňovali by sme pripravované obchodné verejné súťaže alebo verejné obstarávania na nákup tovarov a služieb, akýkoľvek zámer prenajať alebo predať mestský majetok, ale aj všetky dotácie pre oprávnených žiadateľov vrátane kópií toho, ako s tými dotáciami ich prijímatelia naložili a čo si za nich kúpili. Verejnosť by tak dostala možnosť omnoho väčšej kontroly ako v súčasnosti, kam idú peniaze z rozpočtu mesta. Potom by nás zrejme aj sami občania upozorňovali, ak by došlo k ich prípadnému zneužitiu. Takisto by sme zvýšili kontrolu nakladania s finančnými zdrojmi mestských podnikov, kde by na tejto webstránke boli zverejňované nielen faktúry, ale aj platy a majetkové priznania ich štatutárov a členov vedenia. Ak by s tým niektorý z nich nesúhlasil, nemohol by pôsobiť v tejto funkcii.

Ján Dečo (56), nezávislý kandidát 
Transparentnosť začína tvorbou a dodržiavaním rozpočtu mesta. Nemôže to byť trhací kalendár pre „našich“ ľudí. Osobitne chcem dať dôraz na participatívnosť rozpočtu, teda občania sami  priamo rozhodnú o využití časti rozpočtu.  Zavedenie SMART technológií skráti alebo zruší čakacie lehoty, zníži byrokraciu, ušetrí peniaze, zabráni klientelizmu. V konečnom dôsledku to v meste zvyšuje kvalitu života. 

reklamná správa

AKCIA NA TENTO TÝŽDEŇ V POTRAVINÁCH KLAS

Výhodnými ponukami sme tento týždeň opäť nešetrili! Pozrite si celú našu akciovú ponuku.

Zistite viac

Jaroslav Džunko (67), nezávislý kandidát 
Ani zverejňovanie nakladania s verejnými zdrojmi nezaručuje, že sa nerozkrádajú cez predražené ceny. Viac rokov navrhujem, že po zvolení za primátora zriadim skupinu technikov a ekonómov, ktorí vopred ešte pred vypísaním súťaže na zhotoviteľa diela vykalkulujú ekonomické náklady na jeho realizáciu. Takto bude môcť výberová komisia ľahko posúdiť, či súťažiaci aj ponukou, ktorá je najnižšia, niekoľko násobne neprekročili vykalkulovanú cenu. Budem za to, aby výberového konania boli verejné aj za prítomnosti novinárov a predkladateľ riešenia, aby pred ostatnými súťažiacimi verejne obhajoval svoju ponuku. 


Richard Havrilla (52), nezávislý kandidát 
Nemusíme vymýšľať nič nové, ale hlavne poctivo dodržiavať zákony týkajúce sa verejných obstarávaní. Hlavne tých, ktoré sa týkajú zverejňovania jednotlivých fáz súťaží. Jedno z mojích prvých opatrení bude vytvorenie transparentnej, verejne prístupnej internetovej tabule, kde budú zaznamenávané všetky dôležité údaje jednotlivých procesov a úkonov v každom konaní.

Štefan Horváth (63), Národná koalícia 
Magistrát nesmie byť uzavretou inštitúciou, ktorá nevytvára podmienky na kvalitnú a rovnocennú komunikáciu s občanom Košíc. Je dôležité, aby občan reálne cítil prepojenie s vedením mesta a jeho fungovaním. Transparentné nakladanie s verejnými zdrojmi bude priamo obsiahnuté v mojej novej otvorenej komunálnej politike, v ktorých budú mestské štruktúry vykonávať profesionálnu prácu chápanú ako služba obyvateľstvu pod priamou kontrolou primátora, riadiacich  pracovníkov magistrátu a kontrolných orgánov mesta. Do procesu nakladania s verejnými zdrojmi (predaj, nakupovanie, hospodárenie, vyhlasovanie tendrov) bude umožnené zapojiť sa verejnosti. Nová otvorená komunálna politika bude v sebe zahŕňať dôsledný, priebežný informačný systém  smerom k verejnosti. Zástupcovia verejnosti budú prizývaní na rokovania zastupiteľstva, otvorené dvere primátora, mediálny pracovník na telefóne, ktorý bude  zabezpečovať informovanosť printových a elektronických médií, v zreteľahodných prípadoch verejné zhromaždenia mesta alebo mestskej časti, pravidelná výmena informácií medzi mestom a mestskými časťami, spolupráca s občianskymi štruktúrami... 

Milan Lesňák (38), nezávislý kandidát 
Podľa aktuálneho rebríčka Transparency International sme v transparentnosti na nelichotivom 62. mieste spomedzi top 100 miest na Slovensku. Súčasný magistrát odovdzáva, práve teraz pred voľbami, rad projektov, aby ukázal výsledky. Občanov by ale malo zaujímať aj to, komu boli tieto projekty pridelené, na základe akých ponúk a koľko to mesto stálo. Pri verejných súťažiach sa vyskytuje množstvo limitujúcich podmienok, ktoré vyhovujú nízkemu počtu záujemcov. Som jednoznačne za väčšiu informovanosť občanov a nedám priestor  korupcii či prospechárstvu. V mojom programe prinášam jasný plán na zlepšenie transparentnosti, ktorý sme pripravili spolu s Marekom Antalom.

Viliam Novotný (45), Šanca, Sme rodina – Boris Kollár, DS 
V rebríčku transparentnosti sú Košice až na 62. mieste, čo len podporuje môj návrh, aby sme z nášho mesta urobili moderné a transparentné mesto, ktoré komunikuje so svojimi obyvateľmi. Navrhujem zverejňovanie zmlúv, nájmov, predajov a vôbec všetkých informácií týkajúcich sa nakladania s verejnými zdrojmi aj nad rámec zákona na verejných portáloch mesta. Ďalej navrhujem pasportizáciu majetku mesta, aby sme vedeli, komu patrí každá nehnuteľnosť či pozemok v meste, alebo kto ho má prenajatý. Na priamu komunikáciu s Košičanmi o problémoch mesta navrhujem zriadiť Občiansky parlament. 

Martin Petruško (45), Smer, SNS, SZS 
Košice majú transparentnú samosprávu, ale vždy je čo zlepšovať. Prvé opatrenie už testujeme – je to nová webstránka. Pri posledných hodnoteniach transparentnosti sme strácali „body“ na tom, že aj keď je v niektorých oblastiach mesto Košice vzorom v transparentnosti pre iné samosprávy, hodnotitelia konštatovali, že neboli schopní nájsť informácie v dostatočne krátkom čase. Bolo to iste spôsobené aj tým, že naša web stránka bola uvedená do prevádzky v roku 2005 a posledným redizajnom prešla v roku 2012. Informácie a linky, ktoré na nej za uplynulých 13 rokov postupne pribúdali, už bolo potrebné usporiadať a dať do nového šatu. Ďalšou výzvou bude pre mňa vznik participatívneho rozpočtu.

reklamná správa

Prívalové dažde kanalizáciu preťažia

Verejná kanalizácia je budovaná ako gravitačná. Problém nastane, keď sa systém preťaží.

Zistite viac

Jaroslav Polaček (41), SaS, KDH, SMK, Nova, OKS, SPOLU – občianská demokracia, Progresívne Slovensko 
Úplne prvá vec je spustenie protikorupčného auditu, od ktorého očakávame odpovede na podozrivo lacný predaji košickej spaľovne, či pozadia rôznych developerských projektov realizovaných na mestskom majetku, alebo akú úlohu vedenie mesta zohralo pri biznise s parkovacou spoločnosťou EEI. Naším cieľom je zverejniť rámcový plán verejných obstarávaní na daný rok, aby sa firmy vedeli pripraviť na pripravované výzvy, čím sa do procesov zapojí viac firiem. Sľubujeme si od toho vyššiu kvalitu služieb a zníženie dodávateľských cien. Veľkou zmenou bude aj to, že mestské podniky nebudú riadiť spriatelení podnikatelia s politickými väzbami, ale odborníci a profesionáli s praxou a chuťou pracovať pre Košice.

Ján Struk (60), nezávislý kandidát 
Ak chceme zvýšiť transparentnosť v nakladaní s verejnými zdrojmi, je potrebné, aby mesto na svojej internetovej stránke pravidelne mesačne uverejňovalo stav hospodárenia s finančnými prostriedkami. Občania majú právo vedieť, odkiaľ koľko peňazí prišlo a kam odišli.

Miroslav Špak (43), nezávislý kandidát 
Celý čas komunikujem potrebu zverejňovania písomností nad rámec zákona. Zjednodušenie prístupu k nim. Zverejniť a vysvetliť rozpočet a umožniť občanom vidieť pohyb každého eura v meste. Mesto vynakladá ročne na informovanie jedného obyvateľa sumu 0,80 eur. Viete koľko stál váš smartfón. Na komunikáciu s mestom ale máte takéto zariadenie úplne zbytočne. Stačí preto nastaviť podmienky na úroveň roku 2018 a informácie poslať za obyvateľmi. Dajte si otázku: Kedy naposledy ste boli na magistráte čítať nástenky?  

Vladimír Vágási (56), Most - Híd
Iba dodržiavať zákony. Transparentnosť má človek v sebe. Alebo nie. 

(ROK,DK)

reklamná správa

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím