Majú sa aj Košičania obávať osýpok?
Epidémia osýpok na dolnom Zemplíne pokračuje, rovnako ako mimoriadna situácia, ktorú v tejto súvislosti vyhlásili minulý týždeň pre okres Michalovce. Od začiatku mája tam evidujú 200 prípadov osýpok, z toho 112 je laboratórne potvrdených.
Hovorca siete nemocníc Svet zdravia Tomáš Kráľ uviedol, že doteraz nebolo z kapacitných dôvodov nutné pristúpiť k prekladaniu pacientov z Michaloviec na ďalšie spádové oddelenia v Prešove alebo Košiciach.
Mladú mamičku z Košíc táto informácia pobúrila. „Som v 33. týždni tehotenstva a predstava, že sa moje novonarodené dieťa dostane v prípade núdze do nemocnice, v ktorej budú ležať infikovaní pacienti, mi naháňa strach. Ja som bola očkovaná, ale novorodenci sa očkujú štandardne až v 15 či 18 mesiacoch. Som veľmi zvedavá, či v nemocniciach prijmú nejaké špeciálne opatrenia, ako budú chrániť bábätká a ešte neočkované detičky a mamičky.“
[ad][/ad]DFN: Prijali sme opatrenia
Najprv sme s týmto problémom oslovili Detskú fakultnú nemocnicu (DFN). Chceli sme vedieť, ako sa pripravujú na možný scenár prevozu infekčne chorých detí k nim. Či vedia zabezpečiť dostatočne izoláciu takýchto detí, aby sa nenakazili novorodenci či ostatné hospitalizované deti v nemocnici.
„Na základe príkazu ministerky zdravotníctva a prednostky Okresného úradu Michalovce sa 12. júla uskutočnilo stretnutie medzi FNsP A. Reimana Prešov, UNLP Košice a DFN Košice, počas ktorého sa prijali príslušné opatrenia vo vzťahu k vzniknutej situácii a ochoreniu, o ktorých bolo informované Ministerstvo zdravotníctva SR a hlavný hygienik SR,“ znela odpoveď od Sone Búzikovej z kancelárie generálnej riaditeľky DFN. Nič konkrétne sme sa však nedozvedeli.
UNLP: Sme pripravení
Podobnú otázku sme zaslali aj do Univerzitnej nemocnice L. Pasteura. Odpoveď bola zas nekonkrétna. „Samozrejme, v prípade potreby a nutnosti sme ako komplexná koncová nemocnica ochotní, schopní a pripravení pomôcť. Konkrétne počty o tom, koľko pacientov vieme prijať, bude relevantné uvádzať až v prípade, ak by k takejto situácii došlo,“ uvádza sa v stanovisku, ktoré nám zaslala Ivana Stašková, hovorkyňa UNLP.
RÚVZ: Dajte svoje deti zaočkovať
Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) pozorne monitoruje situáciu vo výskyte osýpok na východe Slovenska. Proti ich šíreniu vydal vyše sto opatrení.
„Základné zaočkovanie proti MMR (osýpky, ružienka a mumps) sa robí v 15. až 18. mesiaci života a preočkovanie v 11. roku. Pravidelné povinné očkovanie detí proti osýpkam, očkovanie kontaktov v ohnisku nákazy a očkovanie v rámci mimoriadneho očkovania je hradené z verejného zdravotného poistenia,“ uvádza Jozefína Kaššová z Úradu verejného zdravotníctva SR.
Odborníci z RÚVZ odporúčajú, aby si rodičia dali svoje deti očkovať podľa platného očkovacieho kalendára. „Odporúčame rodičom, ktorí nedali zaočkovať svoje deti z dôvodu vedecky nepotvrdených informácií a argumentov zo strany antivakcinačných aktivistov, aby kontaktovali ich pediatra a prediskutovali možnosť zaočkovania svojich detí. Rodičom detí, ktoré vzhľadom na nízky vek ešte nie sú zaočkované, sa odporúča, aby so svojimi deťmi necestovali do krajín, v ktorých prebiehajú epidémie osýpok, a vyhýbali sa osobám, ktoré majú príznaky ochorenia dýchacích ciest,“ píše sa v stanovisku.
[ad2][/ad2]Osýpkami sú najviac ohrozené hlavne nezaočkované deti. Mnoho rodičov je však presvedčených, že očkovanie vakcínou MMR (osýpky, rubehola, mumps) môže spôsobiť autizmus. Vedci prešli záznamy takmer 96-tisíc amerických detí narodených v rokoch 2001 až 2007 a zistili, že medzi vakcináciou a vznikom autizmu neexistuje žiadna spojitosť. Kampaň proti očkovaniu sa spustila publikovaním štúdie Andrewa Wakefielda a jeho tímu v roku 1998 v prestížnom časopise Lancet. Postupne sa však zistilo, že jeho výskum mal veľké nedostatky. Zúčastnilo sa ho 12 detí a následná kontrola údajov odhalila, že rozvoj autizmu u nich nenastal a viaceré mali problémy tohto druhu ešte pred očkovaním. V roku 2010 bol článok z webstránky časopisu stiahnutý. V súčasnosti je k dispozícii množstvo dát, že očkovanie nemožno spájať s autizmom a neexistuje o tom žiadny vedecký dôkaz. Túto informáciu publikovala napríklad aj riaditeľka Národného centra pre imunitné a dýchacie choroby v USA.
Pre epidémiu dezinfikujú autobusy
Spoločnosť ARRIVA, ktorej autobusy premávajú aj na linke do Košíc, prijala pre epidémiu osýpok na východnom Slovensku mimoriadne opatrenia.
Dopravca vydezinfikoval interiér všetkých prímestských a mestských autobusov v okresoch Michalovce, Trebišov a Sobrance. Aby zabránil ďalšiemu šíreniu nákazy, vybavil svojich vodičov v autobusoch špeciálnymi dezinfekčnými prostriedkami. Dopravca zároveň zabezpečil očkovanie proti osýpkam pre všetkých zamestnancov.
„Dlhodobo dbáme o bezpečie a zdravie našich cestujúcich i kolegov. Autobusy sú pravidelne na jar a na jeseň dezinfikované. Vzhľadom na mimoriadnu situáciu epidémie osýpok, ktorú vyhlásili minulý týždeň pre okres Michalovce, sme opätovne vydezinfikovali naše autobusy a bezodkladne prijali aj ďalšie potrebné opatrenia,“ povedal Gejza Sačko, generálny riaditeľ spoločnosti.
Osýpky šarapatili aj v base
V košickej väznici na Floriánskej ulici bol zaznamenaný jeden prípad ochorenia na osýpky u odsúdeného.
„Najpravdepodobnejší spôsob jeho infikovania bol kontakt s civilnou osobou počas návštevy. Odsúdený bol bezodkladne hospitalizovaný vo väzenskej nemocnici v Trenčíne,“ povedal Adrián Baláž, riaditeľ kancelárie generálneho riaditeľa Zboru väzenskej a justičnej stráže. Infikovaný odsúdený je už po ochorení a u ostatných potenciálnych pacientov sa ochorenie nepotvrdilo.
Na Floriánskej prijali opatrenia vo vzťahu k personálu a väzneným osobám, ktoré s týmto odsúdeným prišli do kontaktu. Ide najmä o zvýšenú lekársku kontrolu. „Zároveň v rámci celého zboru boli vo všetkých ústavoch prijaté opatrenia pri realizácii návštev obvinených a odsúdených s osobami s trvalým alebo prechodným pobytom v okresoch Sobrance a Michalovce, ktoré je týmito civilnými osobami možné vykonať len po predložení lekárskeho potvrdenia o zaočkovaní proti osýpkam, vydaného ich ošetrujúcim lekárom. Tieto opatrenia sú naďalej v platnosti,“ spresnil A. Baláž.
základné očkovanie
ročník narodenia 2015
– od 93,2 do 99,1 %
ročník narodenia 2014
– od 92,9 do 99,3 %
preočkovanie
ročník narodenia 2005
– od 87,3 do 99,6 %
ročník narodenia 2004
– od 89,5 do 99, 1 %
Aby sa dosiahla eliminácia ochorení, je nutné dosiahnuť a udržať pokrytie 95 percent populácie očkovaných oboma dávkami – základnou aj preočkovaním. Percentuálny rozptyl vyplýva z toho, že v niektorých obciach/oblastiach Košického kraja je zaočkovanosť nižšia, v niektorých vyššia.
(zdroj: RÚVZ)
[article slug=”ohrozuju-osypky-aj-kosicanov”][/article]
Čítajte aj:
[ad3][/ad3]