Majú už dve volené funkcie. Chcú aj miesto poslanca župy
Pôsobia už v dvoch samosprávach, trúfajú si aj na krajský parlament. Starosta, ktorý už bol poslancom župy, hovorí, že plnohodnotne sa dá robiť len jedna funkcia.
Kreslo poslanca Košického samosprávneho kraja (KSK) chce v sobotňajších voľbách získať až 27 poslancov mesta Košice. Ďalších 26 kandidátov už pôsobí v miestnom zastupiteľstve niektorej z košických mestských častí. Až ôsmi z uchádzačov o mandát župného poslanca dokonca už sedia v oboch poslaneckých zboroch.
Nie sú jedinými, ktorí budú mať v prípade zvolenia, už tretiu funkciu. Do krajského parlamentu sa totiž usiluje dostať aj desať starostov košických mestských častí. Deviati z nich sú zároveň poslancami mesta.
Jedným z najdlhšie pôsobiacich poslancov KSK je dlhoročný starosta mestskej časti Juh a mestský poslanec Jaroslav Hlinka (nezávislý). Do župy kandiduje znova.
Informácie a prehľad
„Určite sa to dá skĺbiť, ak si človek zadelí prácu,“ uisťuje o svojich schopnostiach Hlinka. Podľa neho vďaka pôsobeniu v samosprávnom kraji má viac informácií a prehľad, preto môže skôr presadiť témy týkajúce sa Košíc alebo volebného obvodu, pod ktorý patrí Juh.
Tretiu volenú funkciu by po sobote rád mal aj starosta mestskej časti Pereš Jozef Karabin (nezávislý). Starostom je jedenásty rok, pred troma zasadol do mestského zastupiteľstva.
„Kandidujem aj kvôli tomu, že náš volebný obvod pozostáva z ôsmich mestských častí a doteraz nás zastupujú iba poslanci zo Západu a KVP, teda zo sídlisk, nie z malých mestských obcí. Nerobím to kvôli nejakým odmenám a prospechu. Naopak, uvítal by som, ak by sa za výkon poslaneckej funkcie neplatilo nič, vtedy by sa ukázalo, kto chce naozaj hájiť záujmy ľudí,“ vraví Karabin. Ani on sa neobáva, že by tri posty nezvládal. Podotýka, že čas si vie zadeliť a doteraz nemá vyčerpaných štyridsať dní dovolenky.
[ad][/ad]Plne vyťažený starosta
Niektorí starostovia, ktorí si už takýto súbeh funkcií vyskúšali, majú iný názor. Štefan Petrík (KDH, MOST-HÍD, SDKÚ-DS), starosta Valalík neďaleko Košíc, hovorí, že sa chce plnohodnotne venovať obci so 4 300 obyvateľmi. Za krajského poslanca už nekandiduje.
„Nejde len o účasť na zasadnutiach zastupiteľstva, hoci aj príprava na ne zaberie čas. Bol som ale aj členom jednej komisie a rád troch stredných škôl. Len tieto sa konajú štyrikrát ročne. Mám dosť roboty v obci, som plne vyťažený, preto prišlo toto rozhodnutie,“ povedal.
Podľa politológa Tomáša Koziaka do politiky idú aj ľudia, ktorých by nazval „profesionálnymi funkcionármi“. Podľa neho ide o ľudí, ktorí na seba „nabaľujú“ verejné funkcie a z rôznych dôvodov sa cítia, že sú buď nenahraditeľní pre spoločnosť, alebo ich to baví.
„Košice sú v kumulovaní funkcií špecifické. Aj preto treba s počtom mestských častí niečo naozaj robiť. Hromadia sa funkcie, ktoré sú obsahovo totožné, stojí to peniaze, ktoré by sa dali ušetriť,“ uviedol.
Voličom to uniká
Podľa politológa Vladimíra Bokšu súčasný model samosprávy vytvára ideálny priestor pre reťazenie verejných funkcií. Voličom tento jav podľa neho uniká.
„Voľby ako také sú o emóciách a veľká časť voličov sa nerozhoduje na základe racionálnych argumentov, ale sympatií. Voliči hromadeniu volených funkcií často nepripisujú veľkú pozornosť,“ povedal.
Aj on fenomén multifunkcionárov pripisuje v Košiciach vysokému počtu mestských častí.
Kto chce tretiu funkciu
Poslanec mesta a mestskej časti
- Ľubica Blaškovičová
- Miloš Ihnát
- Emil Petrvalský
- Jaroslav Poláček
- Ján Sekáč
- Jaroslav Kaifer
- Renáta Lenártová
- Renáta Šrámková
Starosta a poslanec mesta
- Cyril Betuš
- Marián Gaj
- Ľubomír Grega
- Alfonz Halenár
- Ján Jakubov
- Jozef Karabin
- Jozef Andrejčák
- Jaroslav Hlinka
- Lenka Kovačevičová
Anketa: Pýtali sme sa poslancov košickej župy, ktorí kandidujú znova, aký je ich najväčší prínos vo funkcii