Máme ďalší titul – Európske mesto dobrovoľníctva
Naše mesto prednedávnom rozšírilo zbierku medzinárodných ocenení. Koncom minulého mesiaca si pripísali vďaka dobrovoľníkom na konto ďalší európsky titul. Ich práca sa môže stať majákom nádeje a inšpirácie nielen pre regióny Slovenska, ale aj pre ostatné krajiny východnej Európy.
V roku 2019 budú Košice Európskym hlavným mestom dobrovoľníctva. Stali sa tak prvým postsocialistickým mestom, ktoré získalo toto ocenenie od Európskeho dobrovoľníckeho centra. Štafetu prevezmú po dánskom meste Aarhuse.
Zvíťazila vďaka Dobrovoľníckemu centru
Titul sa od roku 2013 pravidelne udeľuje jednému z prihlásených miest. Rozhoduje o tom medzinárodná porota odborníkov. Pri výbere najvhodnejšieho kandidáta hodnotí stratégiu vývoja dobrovoľníctva, odstraňovanie sociálnych bariér či množstva finančnej a inej podpory zo strany organizácií a samospráv.
Podľa Mirky Langerovej, spoluiniciátorky žiadosti o titul, pri rozhodovaní poroty zavážilo hlavne fungovanie Dobrovoľníckeho centra Košického kraja, ktoré spoluzakladala. „Naša organizácia spĺňa všetky štandardy kvalitného dobrovoľníckeho centra a poskytuje naozaj široký servis služieb organizáciám, samosprávam i firmám,“ uviedla.
Inšpirácia pre ďalších
Langerová hovorí, že myšlienka prihlásiť sa do súťaže vznikla v minulom roku. Košický samosprávny kraj ju podporil, neskôr sa pridalo i mesto. „Vznikli pracovné skupiny zložené zo všetkých organizácií, ktoré sa chceli iniciatívy zúčastniť. Postupne sa vypĺňal formulár až do podoby, ktorú vo Viedni odprezentoval primátor mesta,“ uviedla Langerová.
[ad][/ad]Systém a štruktúru dobrovoľníctva chcú vyviezť aj za hranice mesta. Potenciál na jeho rast vidia aj v ďalších mestách, ako je napríklad Trebišov s rozvinutým dobrovoľníctvom na Tokajskej ceste.
„Chceme inšpirovať ostatné mestá a kraje na Slovensku, aby sa vybrali našou cestou,“ dodala Langerová.
Nezištná práca
Martin Ištván z Dobrovoľníckeho centra Košíc uviedol, že titul hlavne zviditeľní nezištnú prácu Košičanov. Ako najsvetlejší príklad uvádza projekt Košickej dobrovoľníckej jari, do ktorého sa tohto roku zapojilo vyše 600 ľudí. „Naším cieľom je, aby človek, ktorý chce pomôcť, mal na to vytvorené podmienky. Dnes to už funguje tak, že stačí, ak osloví miestneho koordinátora, a ten mu už poskytne všetky informácie a vybaví prípadné povolenia,“ hovorí Ištván.
Pripomína, že svojou prácou v teréne zároveň poukazujú na nedostatky mesta. Hovorí, že osobne najradšej pracuje v oblasti životného prostredia, kde okamžite vidno výsledky ich práce. „Hlavne v tejto oblasti máme aj s mestom a miestnymi samosprávami čo robiť. Stačí, keď sa napríklad pozrieme, ako vyzerajú múry budov v našom meste,“ zdôraznil Ištván.
Mesto bude systematicky podporovať dobrovoľníkov
Magistrát mesta chce v nasledujúcich rokoch zmeniť vnímanie dobrovoľníctva verejnosťou.
K dynamickému rozvoju dobrovoľníctva prispeli významné športové a kultúrne podujatia v meste. Podľa primátora Richarda Rašiho pri organizácii Majstrovstiev sveta v ľadovom hokeji v roku 2011 pomáhalo celkovo asi 200 dobrovoľníkov a pri Európskom hlavnom meste kultúry 2013 to počas celého roka bolo približne 3 000, do organizácie Európskeho mesta športu sa zapojilo viac ako 4 500 dobrovoľníkov. „Určite sa budeme ešte intenzívnejšie ako doteraz zaoberať motiváciou pre organizácie, ktoré by pri svojich aktivitách mohli využívať dobrovoľníkov, a tiež zlepšovaniu povedomia o dobrovoľníctve,“ uviedol pre KOŠICE:DNES Raši.
Podľa primátora v Košiciach nie je núdza o dobrovoľníkov, problém vníma najmä v chápaní významu ich práce. „Chceli by sme popracovať na zmene verejnej mienky. Rozšírime viaceré kampane, ktoré mesto robí – priame workshopy na základných, stredných a vysokých školách pre nových dobrovoľníkov. Masívnu kampaň pripravujeme aj k Týždňu dobrovoľníctva či každoročnému oceňovaniu dobrovoľníkov,“ povedal Raši.
Dodal, že síce titul Košice získali len pred pár dňami a napĺňať ho oficiálne začnú až v roku 2019, no už teraz chcú začať systematicky pracovať a hľadať nové cesty podpory dobrovoľníctva.
Anketa: Ako vnímate zisk dobrovoľníckeho titulu pre naše mesto?