08.01.18

Marián Labuda spolupracoval s košickou firmou, mal byť tvárou farmárov

foto: daren&curtis, Linda Prebreza

V piatok podvečer mnohých ľudí zasiahol nečakaný smútok. Do hereckého neba vo veku 73 rokov odišiel ďalší zo slovenských velikánov – Marián Labuda. Skvelý človek, ktorý sa nikdy nebál povedať svoj názor a najmä miloval svoju prácu.

V programe Českej televízie Sklípek Václava Postráneckého pred necelými dvoma rokmi Marián Labuda vtipkoval o svojom pohrebe: „Každý si dáva zahrať na pohrebe nejakú peknú pesničku a potom všetci plačú. Ale ja by som si dal pustiť dialógy z filmu. Na cintoríne by sa potom ozývalo: Nohy sis myl? To by ľudí dojalo tiež.“ 

Milovali ho (nielen) poľnohospodári

Vo filmoch a v televízii stvárnil M. Labuda viac ako dvesto rolí. Jednu z najznámejších si zahral vo filme Vesničko má, středisková, ktorý bol v roku 1987 nominovaný na Oskara (režíroval ho Jiří Menzel). 

Málokedy však prepožičal svoju tvár do reklamnej kampane. No práve tá bola zrejme jeho poslednou pracovnou aktivitou s poslednými nesúkromnými fotografiami. Ešte v decembri minulého roka herec spolupracoval s košickou firmou Slovenské farmárske, družstvo (SFD). „S myšlienkou osloviť pána Mariána Labudu, aby sa stal tvárou SFD, prišlo vedenie našej spoločnosti už v roku 2015. Výnimočný herec, ale predovšetkým človek s veľkým Č. Navyše roky milovaný (nielen) ľuďmi z vidieka či poľnohospodármi vďaka legendárnemu filmu Vesničko má, středisková. Bol teda pre nás jasnou voľbou,“ hovorí Eva Sadovská zo SFD, ktorá od začiatku spolupracovala na tvorbe kampane.

Zábery sú z fotenia reklamnej kampane Slovenského farmárskeho družstva.  foto: daren&curtis, Linda Prebreza.
Zábery sú z fotenia reklamnej kampane Slovenského farmárskeho, družstva. foto: daren&curtis, Linda Prebreza.

Ponuka ho zaujala

Aká bola reakcia pána Labudu? Zostal trochu prekvapený, ale predstava stať sa tvárou farmárov ho zaujala. „Veď ‚Vesnička‘ bola asi aj jeho srdcovou záležitosťou. Navyše pri našich spoločných rozhovoroch naznačil, že jemu na budúcnosti poľnohospodárstva záleží. A tak spoluprácu so SFD prijal,“ spomína E. Sadovská. 

Bol to profesionál

Fotenie do kampane bolo 7. decembra minulého roka v bratislavskom ateliéri. Trvalo asi dve hodiny a malo niekoľko technických prestávok. „Práve počas nich, kým fotografka Linda Prebreza a naši partneri z reklamnej agentúry pripravovali techniku, som mala s pánom Labudom možnosť porozprávať sa. A hoci som sa chcela pýtať predovšetkým ja, prekvapilo ma, že jeho skôr zaujímalo všeličo o mne. Už dávno ma tak nikto ‚nevyspovedal‘ ako on. Bol profesionál, ale hlavne milý a vtipný človek,“ pokračovala E. Sadovská. 

Zábery sú z fotenia reklamnej kampane Slovenského farmárskeho družstva. foto: daren&curtis, Linda Prebreza.
Marián Labuda a zástupkyňa SFD Eva Sadovská. foto: daren&curtis, Linda Prebreza.

Žiadne maniere

O populárnych hercoch kolujú rôzne historky, čo všetko musia mať pripravené, keď idú pracovať. Majster Labuda však nemal žiadne špeciálne požiadavky a už vôbec nie hviezdne maniere. „Práve naopak, sálala z neho dobrota a skromnosť. Hlavne sme fotili, rozprávali sa, vtipkovali. To všetko pri kávičke a dokonca aj naše pozvanie na obed odmietol, pretože manželka mu už navarila niečo dobré. Pre nás všetkých to bola vzácna a zaujímavá spolupráca,“ hovorí E. Sadovská. 

Dodala, že herec si zaspomínal na svoje rodisko Hontianske Nemce, s láskou rozprával o svojich vnukoch a vnučke a nevynechal ani dobré jedlo. Vyjadril tiež znepokojenie nad zdravotným stavom režiséra Jiřího Menzla (slávny český režisér bol vtedy v kóme).

reklamná správa

Dobrá nálada

Marián Labuda bol v deň fotografovania vo forme. Pred nikým sa nesťažoval na zdravotné problémy. Práve naopak, rozdával dobrú náladu. Veď aj celý koncept kampane je o dôvere a pozitívnej emócii. Ako teraz SFD naloží s kampaňou, ktorú podľa E. Sadovskej chceli spustiť koncom januára?  

„V najbližších dňoch starostlivo a s citom zvážime všetky možnosti a rozhodneme sa, ako budeme pokračovať ďalej. Piatková správa o úmrtí pána Mariána Labudu nás všetkých nesmierne zarmútila. Slovensko prišlo o skvelého človeka, mimoriadneho herca. Touto cestou by sme chceli vyjadriť hlbokú a úprimnú sústrasť celej jeho blízkej rodine.“

Zábery sú z fotenia reklamnej kampane Slovenského farmárskeho družstva. foto: daren&curtis, Linda Prebreza.
 foto: daren&curtis, Linda Prebreza.
Slovenské farmárske, družstvo

Slovenské farmárske, družstvo (SFD) je slovenský holding so sídlom v Košiciach, ktorý vlastní podniky poľnohospodárskej prvovýroby na Slovensku. Podniky SFD sú zamerané na rastlinnú a živočíšnu prvovýrobu a zamestnávajú stovky ľudí po celom Slovensku. Cieľom je zabezpečiť dlhodobú a udržateľnú prosperitu a finančnú stabilitu týchto podnikov. Poslaním SFD je zavádzať moderné systémy riadenia do poľnohospodárstva, a tak naplniť svoju víziu, stať sa lídrom v slovenskej poľnohospodárskej prvovýrobe. SFD patrí do skupiny KRATKY GLOBAL, ktorej súčasťou je aj mediálny dom KOŠICE:DNES.

 

Marián Labuda hovorí o sebe...

Bol Čechoslovák. Dokonca aj narodeniny oslavoval spolu s Československom – 28. októbra. „Bol som tým dátumom veľmi rozmaznaný. Nešlo sa do školy, do práce, všade viseli vlajky... Ja som sa narodil pod pultom. Naši mali obchod, a tak som sa stal podpultovým tovarom. A ešte k tomu celoštátny sviatok. Kto by nebol rozmaznaný?“ 

Svoju špecifickú telesnú stavbu s humorom sebe vlastným vysvetľoval povolaním otca - krajčíra. „Mali sme štyroch tovarišov. To bola plná dielňa. A ja som sa váľal po zemi medzi gombíkmi. Keby ste vedeli, koľko som ich zjedol! Lenže gombíky sa zle trávia, dlho visia v žalúdku. A z toho vznikla moja obezita, obezita s depresiou.“ 

Kvôli svojej výške mal aj špeciálny trik na ženy. „Ako primáš, ale bez huslí, som do uška rozprával a tak dlho hovoril, hučal, až mi to dievča povedalo: Ale, tak poď! Bol som vlastne primášom slova a oblbol som ich. Trošku som aj vzbudzoval ľútosť.“ 

Vargová
Zdieľať článok:

V novinách pracuje od roku 1994. Začala v Korze, pokračovala v Korzári a v auguste 2014 zakotvila v KOŠICE:DNES ako redaktorka spravodajstva a servisu.

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím