Matka, ktorá dala dieťa do hniezda záchrany a potom ho chcela späť, ho už nechce
Minulý mesiac sme vás informovali o prípade matky z okresu Trebišov, ktorá vložila svoje dieťa do hniezda záchrany v košickej nemocnici. Po niekoľkých dňoch si to rozmyslela a chcela požiadať o jeho vrátenie. Nakoniec si aj to rozmyslela.
Dvojnásobná, 21-ročná mamička napísala do redakcie, že nevie bez syna Dominika vydržať a nechce sa ho vzdať. Avizovala, že hneď začiatkom týždňa pôjde na Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVR) a požiada o jeho vrátenie.
[ad][/ad]Matka: Nech sa má dobre
Uvažovala aj nad adopciou dieťaťa zo strany jej sestry, ak by nespĺňala podmienky úradov. Nakoniec od svojich plánov upustila:
„Nechám ho tak, nech sa má dobre, aby sa dostalo do lepších podmienok.“ Na článok zareagovali aj dve organizácie, ktoré napísali do redakcie a chceli žene materiálne pomôcť. Išlo o výbavu pre bábätko – detské fľaše, oblečenie, vaničku a pod. Matka odmietla aj to, keďže od svojho zámeru získať dieťa späť nakoniec upustila.
[article slug=”ozvala-sa-udajna-matka-dietata-z-hniezda-zachrany-chce-ho-spat”][/article]O vrátení rozhoduje súd
Ak akákoľvek matka odloží svoje dieťa do hniezda záchrany a potom si to rozmyslí a chce dieťa späť, ten proces nie je jednoduchý. V prvom rade musí predložiť dôkazy o svojom materstve.
„Následne súd po zvážení dôkazov a zhodnotení psychického i sociálneho hľadiska rozhodne, či je matka spôsobilá sa o dieťa postarať,“ uviedla hovorkyňa ÚPSVR Jana Lukáčová.
Ide o psychologický odpoved či obhliadku miesta, kde by dieťa vyrastalo. O dieťa sa zatiaľ stará profesionálna rodina z Centra pre deti a rodinu.
Biologické matky sa za 16-ročnú históriu hniezd záchrany spätne prihlásili k siedmim deťom. „Súd vrátil dieťa matke v piatich prípadoch, nevyhovel iba v jednom,“ uviedla predsedníčka OZ Šanca pre nechcených Anna Ghannamová s tým, že posledný prípad z Košíc ešte nie je uzavretý. Po tom, ako sme im oznámili, že mamička sa rozhodla dieťaťa vzdať, nás požiadali o kontakt na ňu, aby jej pomohli dieťa si nechať.
[ad2][/ad2]Jedno dieťa dvakrát v košickom hniezde
Košické hniezdo záchrany dalo druhú šancu zatiaľ 15 deťom, deviatim chlapcom a šiestim dievčatám. Poslednýkrát sa tak stalo pred dvoma rokmi. Všetky deti boli nakoniec umiestnené do adopcie, v prípade jedného chlapčeka dokonca medzištátnej.
Podobný prípad ako pri matke z okresu Trebišov nastal v roku 2006. Podľa údajov zo stránky združenia bol v apríli odložený Eugenko, ku ktorému sa matka dočasne vrátila. O mesiac neskôr ho do hniezda odložila opäť, dočasne bol v detskom domove a nakoniec bol adoptovaný.
Najčastejšie dôvody, prečo sa chcú ženy zbaviť dieťaťa
Občianske združenie Šanca pre nechcených ponúka šancu na život nechceným bábätkám po celom Slovensku. Od roku 2004, keď sa hniezda na Slovensku začali budovať, zachránili 67 detí.
Keďže odloženie dieťaťa v hniezde záchrany je anonymné, nevedia presne zistiť, prečo sa matka dieťaťa vzdala.
„Vieme tie dôvody dedukovať iba v tých prípadoch, keď matka pred vložením kontaktovala telefonickú linku hniezda záchrany, alebo sa pár dní po odložení telefonicky či e-mailom informovalala, či je už dieťa adoptované a dala nám možnosť porozprávať sa s ňou,“ hovorí predsedníčka združenia Anna Ghannamová.
Štyri skupiny žien
Na základe skúseností v komunikácii so ženami, ktoré sa rozhodli pre hniezdo záchrany alebo zvolili utajený pôrod, ich rozdeľujú do štyroch skupín.
„Ide o mladé ženy, často prvorodičky, ktoré taja tehotenstvo z dôvodu prísnych rodičov či nízkeho veku. Často ide o mladé dievčatá z bigotných kresťanských rodín alebo z bohatých rodín, ktoré sú v regióne známe,“ uviedla Ghannamová.
Ďalšou skupinou sú sociálne slabé ženy bez financií a neraz aj bez strechy nad hlavou.
„Pôvodom sú zo slabých rodín alebo detských domovov, poprípade nemajú rodinné zázemie, ktoré by im pomohlo v čase, keď ich tehotné partner opustil. Alebo matky samoživiteľky, slobodné matky, ktoré už majú jedno či dve deti a sú presvedčené, že by ďalšie dieťa finančne nezvládli.“
Ďalej ide o neverné ženy, ktoré čakajú dieťa s iným, než so svojém partnerom, tehotenstvo taja a dieťaťa sa vzdávajú, lebo nechcú stratiť pôvodnú rodinu a partnera. Poslednou skupinou sú ženy, pre ktoré bolo počatie nehodou a uprednostňujú kariéru.
[ad3][/ad3]