Mesto je pripravené hľadať riešenie sporných symbolov komunizmu
Prvé kroky Petra Kalmusa po oslobodení Krajským súdom v Košiciach spod obžaloby za osekanie kosákov a kladív z Pomníka padlým sovietskym vojakom v 2. svetovej vojne na Námestí osloboditeľov včera viedli na mestský magistrát. Primátor Jaroslav Polaček pozval aktivistu a výtvarníka na neformálne posedenie len pár dní po tom ako boli na pomník nainštalované nové symboly za tisíce eur…
Kosáky a kladivá na pomník nainštalovala reštaurátorská firma v rozpore s s požiadavkami pamiatkárov uplynulú sobotu. Za trinásť kosákov, vrátane infotabule, ktorá však ešte nie je osadená, zaplatilo mesto Správe mestskej zelene podľa faktúry zverejnenej na stránke mesta 14 444,14 eur. Príkazná zmluva na realizáciu bola podpísaná ešte v auguste minulého roka bývalým námestníkom primátora Martinom Petruškom.
[ad][/ad]V kamarátskom duchu
Kalmus, ktorý sa dlhodobo verejne zasadzuje za odstránenie symbolov, navštívil primátora aj so svojim obhajcom, exministrom vnútra a spravodlivosti Danielom Lipšicom. Podľa Kalmusa išlo o prvé takéto vzájomné stretnutie a prebehlo v kamarátskom duchu.
„Bol by som rád, keby si primátor uvedomil, že práve teraz, tridsať rokov od nežnej revolúcie v novembri 1989, môže zmeniť chod dejín tým, že by si nechal poradiť od renomovaných osobností z oblasti práva a histórie a premiestniť pomník na verejný cintorín.“ Tam si predstavuje moderný pamätník oslobodenia adekvátny dnešnej dobe so svetlami, fontánami aj QR kódmi.
„Myslím, že je ochotný to riešiť a nechá si poradiť, pretože nie je ani zbehlý historik ani právnik. Je to politik, ktorý je vo funkcii pár týždňov. Navrhol som, že mu skúsim zohnať názor viacerých renomovaných právnikov aj historikov, ktorí sa venujú obdobiu od skončenia vojny až po dnešok,” doplnil.
[ad2][/ad2]Chcú hľadať riešenie
Primátor, zdá sa, po včerajšom stretnutí mení názor na umiestňovanie symbolov. Podľa vyjadrenia mesta, ktoré v utorok uverejnil denník Korzár, považovali kosák a kladivo na pomníku za symbol histórie nášho mesta, ktorého umiestnenie by mala vysvetľovať informačná tabuľa.
„Som rád, že som bol jedným z prvých, ktorí mohli Petrovi Kalmusovi a jeho advokátovi Danielovi Lipšicovi blahoželať k oslobodzujúcemu rozsudku. Potešil som sa, že sloboda hodnotovo zvíťazila. Na stretnutí sme otvorili otázku Pamätníka vojakov sovietskej armády na Námestí Osloboditeľov v Košiciach. Mesto je pripravené po dohode s Krajským pamiatkovým úradom aj v spolupráci s umelcami nájsť riešenie. Zhodli sme sa, že by sme pri pamätníku mohli napríklad osadiť informačnú tabuľu. Na nej by bolo vysvetlené, prečo sú tam tieto symboly, čo znamenajú, aké boli historické okolnosti ich osadenia a prečo sú v súčasnosti pre niekoho akceptovateľné a pre niekoho nie. Takisto sme sa zhodli, že by k tejto otázke bolo vhodné otvoriť verejnú diskusiu,” uviedol po stretnutí Polaček.
Kalmus je v kauze definitívne nevinný
Výtvarníka a aktivistu Petra Kalmusa obžalovali za osekanie symbolov kosáku a kladiva v auguste 2016. Odvolací súd to na včerajšom zasadnutí definitívne zrušil.
Krajský súd sa stotožnil s verdiktom okresného súdu z mája 2018, podľa ktorého nebolo dokázané, že symboly osekal Kalmus. Sudca rozhodnutie zdôvodnil tým, že výpoveď svedka Pinčáka, ktorý označil Kalmusa za páchateľa, nie je úplne dôveryhodná. „Je v rozpore so záznamom kamerového systému, ktorý zabral iné zábery ako popisuje svedok vo svojej výpovedi najmä z pohľadu počtu osôb,” uviedol. Namietal aj rekogníciu osoby Kalmusa ako páchateľa, keďže bola robená už v čase, keď bol obžalovaný ako obvinený stíhaný, a teda bola známa jeho osoba.
Neboli dôkazy
Podľa obhajcu Daniela Lipšica je rozhodnutie súdu absolútne zákonné, nakoľko obžaloba nemala žiadne relevantné dôkazy, ktoré by preukazovali vinu Petra Kalmusa. Ten bezprostredne po vyhlásení rozsudku pred novinármi uviedol, že oslobodzujúci rozsudok očakával.
Kritike umiestnenia symbolov bývalého režimu sa však nevyhol. Kalmus je známy z viacerých predchádzajúcich káuz, ako napríklad poliatie busty bývalého komunistického pohlavára Vasiľa Biľaka v Krajnej Bystrej červenou farbou, či zablatenie pamätnej tabule prezidenta Slovenského štátu Jozefa Tisa v Oščadnici.
„Toto je pomník sovietskych vojakov, teda štátneho útvaru, ktorú tvorilo 15 štátov. Aj Ukrajiny, kde sú tieto symboly striktne zakázané zákonom a a aj ho dodržiavajú. Čiže nemám výhradu voči pomníku, len proti symbolu zločineckej ideológie,” povedal.
Rovnaké ako hákový kríž
V kritike na symbolov komunizmu sa s ním stotožňuje aj jeho obhajca D. Lipšic. „Podľa nášho trestného zákona je vystavovanie symbolov totalitných hnutí, ktoré potláčali ľudské práva, teda aj komunistického hnutia a fašistického hnutia, trestné. Keď niekto vystaví nacistický hákový kríž, alebo nejakú nemeckú orlicu, alebo niečo podobné, tak je našimi orgánmi činnými v trestnom konaní trestne stíhaný. Podľa platnej legislatívy je to aj správne. Keď niekto vystaví komunistickú hviezdu, kosák a kladivo, teda symboly tiež zakázaného komunistického hnutia, tak orgány prípravného konania nad tým zatvárajú oči a nestíhajú to, pričom právna úprava je rovnaká,” vysvetlil Lipšic.
Kalmus, ktorý si podľa vlastných slov pamätá ako symboly osekával v obdobiach odporu voči komunistickému režimu v rokoch 1968 a 1989, prišiel po robotníkoch z reštaurátorskej firmy v utorok poupratovať. Nepáčil sa mu nadrvený mramor, ktorý na pamätníku pravdepodobne ostal z vŕtania nových kosákov a kladív. Keď to zbadal neváhal, zobral metličku a zmeták a bordel vyniesol do koša.