Mesto kultúry, športu… a mesto stĺpikov?
Košičanov trápia protiparkovacie stĺpiky osadené po celom meste. Majú chrániť všetkých účastníkov cestnej premávky. Ich úlohou je zabezpečiť dostatočný výhľad na križovatke, oddelenie cesty od chodníka alebo napríklad zabezpečenie plynulosti prechádzania chodcov – dozvedeli sme sa z magistrátu.
Okrem toho však plnia aj vedľajšie funkcie, ktoré môžu byť problémové. Ide napríklad o sťažený prístup k blokom, keď obyvatelia potrebujú sťahovať nadrozmerné predmety.
K odštartovaniu osádzania stĺpikov niekedy stačí aj jeden podnet, ako sa to stalo na Juhoslovanskej ulici na Sídlisku Ťahanovce.
Obyvatelia proti nim spísali aj petíciu, ale neúspešne. Dokonca neprešiel ani návrh, aby boli stĺpiky sklápateľné. O probléme sme písali už vo februári. Miestni vtedy chceli ulicu len zjednosmerniť. Stačil však jeden email obyvateľky bloku na Juhoslovanskej 3 a stĺpiky boli na svete.
„Ide o bezpečnostné opatrenie, ktoré vyplynulo z požiadavky na zjednosmernenie ulice,“ povedal vedúci oddelenia výstavby a životného prostredia na miestnom úrade Miron Jesenský. Kovových prvkov je na sídlisku 51, ich výstavba stála takmer 2 200 eur.
[ad][/ad]Znepokojení obyvatelia
Stĺpiky sú osadené po celom meste a na každom sídlisku. Značne husto pôsobia napríklad aj na Jánošíkovej ulici za Steel arénou. Tam mesto nechalo zabetónovať približne 25 kovových prvkov za 1 100 eur. Ani tie nie sú sklápacie. „Stĺpiky boli osadené, aby zamedzili parkovaniu vozidiel na spevnených plochách medzi bytovkami a ich prejazdu po zeleni. Spevnené plochy majú slúžiť ako ihriská a nie ako parkovacie plochy,“ vysvetľuje Renáta Búzová zo sekretariátu starostu mestskej časti Juh. Doplnila, že samotní obyvatelia bytových domov žiadali ponechať pôvodný účel týchto ihrísk.
Na sociálnych sieťach však obyvatelia vyjadrovali svoje znepokojenie a obavu z prístupnosti bytoviek pre bezpečnostné zložky.
Nie sú iba v radoch
Okrem stĺporadia mesto osadilo stĺpiky aj do rôznych geometrických útvarov. Na rozšírenie budovania protiparkovacích prvkov reagovali vo svojej kampani dokonca aj niektorí poslanci. Mnohouholníkové útvary sú napríklad na Šafárikovej triede, na križovatke Komenského s Tomášikovou, na Zimnej či Dneperskej. Aj keď podľa vyjadrenia vedúceho oddelenia rozvoja v mestskej časti Sever Jána Hučka „požiadavka na vysadenie stĺpikov prišla od občanov, ktorých ohrozovali autá jazdiace po chodníku“, na sociálnych sieťach to okolo podobných bezpečnostných opatrení vrelo.
[ad2][/ad2]„Namiesto stĺpikov mohli radšej vysadiť kvetináče, lenže o tie sa mestu zrejme nechce starať,“ navrhol Ondrej Krajňák. Iní to brali s nadhľadom a písali, že psičkári tam môžu trénovať svojich miláčikov na preteky agility.
Pribudnú ďalšie
Napriek výhradám sa nezdá, že sa výstavba stĺpikov končí. Napríklad na Sídlisku KVP budú na budúci týždeň na miestnom zastupiteľstve hlasovať o vysadení ďalších podobných prvkov. Osadzovať ich chcú „z dôvodu zamedzenia parkovania na prístupovej ceste a chodníku ku vchodu do Spojenej školy sv. košických mučeníkov na Čordákovej ulici“, píše sa v návrhu na zmenu rozpočtu. Spolu s dopravnými značkami a dodatkovou tabuľou o zákaze parkovania vyjdú stĺpiky mestskú časť na vyše tisíc eur.
Hasiči ani záchranári sa nesťažujú
Stĺpiky nespôsobujú problémy každému. Napriek obavám obyvateľov hasiči tvrdia, že sa k bytovkám vedia bez problémov dostať.
Na to, aby mohli v budove hasiť, musia k nej prísť aspoň na tridsať metrov. „Stĺpiky nám prácu nesťažujú, práve naopak, je to takto lepšie, pri práci nám aspoň nezavadzajú autá,“ hovorí okresný riaditeľ hasičského zboru v Košiciach Tomáš Berzétei. Napriek tomu by hasiči prijali iný typ stĺpov. „Zastupiteľstvu sme navrhli vyberacie stĺpiky, kde v prípade núdze stačí precvaknúť jeden kábel alebo roxor a prekážky sa dajú vybrať,“ dodal T. Berzétei.
[ad3][/ad3]Košickej záchranke síce stĺpiky sťažujú prácu, ale podľa slov jej hovorkyne Ľubice Bajerovskej sú oveľa závažnejším problémom zaparkované autá blokujúce prejazd sanitky. „Pozícia stĺpikov je kľúčová, pretože veľa závisí aj od toho, na ktorej strane bloku sú zvončeky,“ vysvetľuje Ľ. Bajerovská. Napríklad na Jánošíkovej ulici záchranári napriek dlhému radu kovových prvkov s prístupom problém nemajú, pretože vchod do bloku, kde sú zvončeky, je ľahko prístupný.
Matej Hudák – študent
Myslím si, že už tak je situácia s parkovaním kritická, aspoň na Sídlisku Ťahanovce, a myslím si, že to nikomu nepomôže. Podľa mňa vedia chodci prejsť po chodníku, aj keď tam parkujú autá. Okrem toho, parkovanie na chodníku je tuším zakázané, takže by snáď stačilo, aby to tu kontrolovali policajti. Takisto si myslím, že bez stĺpikov by sa tu ľahšie dostali aj záchranné zložky.
Valéria Vašková – dôchodkyňa
Podľa mňa by tam tie stĺpiky byť nemali. V bloku, pri ktorom sú vysadené, býva môj syn, a je okolo toho len cirkus. Rozprávala som sa s iniciátorkou výstavby stĺpikov. Povedala, že to vybavila, pretože oba názorové póly sa o téme neustále hádali a ona to dala spraviť jednoducho z nervov.
Lukáš Uhorščák – študent
Vidím to ako úplnú hlúposť, keď mesto miesto riešenia problému s parkovaním vysadí protiparkovacie prvky. Takisto som zvedavý, ako sa k bráne dostane sanitka alebo hasiči.
Tomáš Dobrovič – študent
Je pravda, že tu počas akcií v Steel aréne aspoň neparkujú autá, ale vyzerá to zle a cítim sa tu ako za mrežami.
Tomáš Hrivňák
foto: Tomáš Hrivňák