Mesto sľúbilo balíčky, ale seniorom ich neposlalo
Začiatkom apríla, tesne pred Veľkou nocou, mesto Košice zaslalo viac ako 40 tisíckam dôchodcov balíčky s dvoma rúškami, želaním k sviatkom a k tomu časopis, v ktorom primátor upozornil seniorov, že mesto je pripravené im pomôcť.
Určite viacerí dôchodcovia z takejto ponuky mali radosť. Veď práve od 5. do 23. apríla počet chorých na Slovensku najviac narastal.
Potrebovala okamžitú pomoc
Balíček s rúškami padol vhod aj pani Antónii, ktorá žije sama v byte na Terase. Rúšok v tom čase už bol dostatok, šili a rozdávali ich zadarmo aj mestské časti, ale potešila sa. Noviny si tiež prečítala, lebo chce byť o všetkom informovaná.
„Hoci mám 72 rokov, viem sa o seba sama postarať. Pracujem s internetom, vlastním mobil, viem posielať esemesku, som aj na Facebooku, kde zvyknem každý deň uverejňovať svoje amatérske fotografie. Dokážem si cez internet objednať aj nákup,“ hovorí pani Antónia, ktorá 22. apríla náhle ochorela.
„Dostala som alergiu a nevedela som sa pohnúť z domu. Spomenula som si na ponúkanú pomoc od mesta, a tak som kód z obálky, v ktorej som dostala rúška, poslala esemeskou na uvedené telefónne číslo a čakala som. Vzápätí mi odpovedali, že ma registrujú a že pracovníčky úradu sa mi ozvú. Čakala som až do 11. mája…,“ opisuje svoju skúsenosť.
[ad][/ad]Viacerým sa nikto neozval
Ochorenie bolo také zlé, že pani Antónia nevedela tri dni vyjsť z domu.
„Potom som na svoju žiadosť pozabudla a dnes ju už od mesta nepotrebujem. Vôbec nikto sa mi neozval,“ konštatuje dôchodkyňa, ktorá o svojej skúsenosti napísala aj na sociálnej sieti. Tam jej viacerí odpovedali, že sa tiež pomoci nedočkali, prípadne že ju dostanú koncom mája. Priateľka ju však napriek tomu povzbudila, nech sa magistrátu ozve opäť.
„Povedala som si, že ten hygienicko-potravinový balíček už síce nepotrebujem, ale ak mi príde, jednoducho ho podarujem niekomu, komu sa zíde. Pracovníčka magistrátu ma vyzvala, aby som zavolala na číslo uvedené v letáku. Aj ma to naštvalo, lebo paušál na telefóne nemám veľký. Poslala som teda cez messenger správu, že prečo mám volať ja, keď mi sľúbili, že sa oni ozvú.“
Vyhodené peniaze
Pani Antónia dlhé roky pracovala v tlačiarňach. „Dobre viem, čo taký náklad časopisu, ktorý nám, dôchodcom, mesto poslalo, stál. Boli to podľa mňa vyhodené peniaze a napísala som o tom starostovi aj primátorovi, ale nikto sa mi neozval. Nám, dôchodcom, to vôbec nepomohlo. Navyše viem, že mnoho ľudí ten prvý balíček vôbec nedostalo…“ myslí si dôchodkyňa a dodáva, že sa jej nepáči ani eurová pomoc k obedu a jeho donáške.
„Je to len pre tých, ktorí majú dôchodok maximálne 450 eur. Kto má o 50 centov vyšší dôchodok, nárok už nemá. Magistrát vymyslel veľmi komplikovaný systém. Aj keby som všetky tie účtenky za obedy a donášku zbierala, musela by som po uplynutí koronakrízy ísť s nimi na magistrát a čakať tam v rade na nejakých pár eur. Tento systém fakt nechápem.“
Ani po mesiaci sa nedočkala
Podobnú skúsenosť má aj pani Zdenka. „Ja som sa zaregistrovala zhruba pred mesiacom a stále čakám, že sa mi niekto ozve, no doposiaľ nič. Nejaká pomoc by sa mi zišla nielen pre môj vek, ale aj vážne pohybové problémy. Počas celej pandémie som bola vonku dvakrát. Nevládala som stáť vonku, kým sa dostanem do obchodu. Ženy odo mňa možno o 20 rokov staršie mi priniesli vozík, aby som sa aspoň oň oprela. Naozaj nechápem, načo bolo dobré zaregistrovať sa, keď sa ďalej o nás nik nezaujíma,“ myslí si.
Na druhej strane je rada, že o jej o sedem rokov staršiu sestru sa starajú. „Volajú jej, či niečo nepotrebuje, nosia jej nákupy, lieky, všetko, čo potrebuje. Mám sa presťahovať na Furču, aby niekto pomohol aj mne?,“ pýta sa.
Magistrát eviduje 4 500 záujemcov o pomoc. Nie je jasné, ako s nimi naloží
Magistrát vyzýval v časopise zaslanom dôchodcom, aby sa registrovali, ak majú záujem o hygienicko-potravinový balíček zdarma a ďalšiu pomoc od mesta Košice. Prečo sa k dôchodcom táto pomoc nedostala?
„Mesto Košice eviduje k 15. máju vo svojej databáze približne 4 500 seniorov, ktorí majú záujem dostávať sociálnu pomoc. Sociálne balíčky s ochrannými pomôckami sme distribuovali v čase, keď boli pre seniorov obmedzené možnosti nákupu spojené s vysokým rizikom nakazenia. Aj z týchto dôvodov sme ponúkli pre seniorov, ktorí v tomto roku dovŕšia 65 rokov a starších, rôzne druhy sociálnej pomoci. Jedným z nich bol aj zamýšľaný hygienicko-potravinový balíček, ktorý mal týmto ľuďom pomôcť v ťažkej situácii,“ uviedol pre KOŠICE:DNES hovorca mesta Vladimír Fabian.
Eurá k obedu a rúška
Podľa magistrátu je už momentálne situácia omnoho priaznivejšia. „Nie je problém ani s nákupom potravín či doručovaním obedov, kde sme práve seniorom pripravili akciu 1+1 a ponúkame im možnosť získať späť 1 euro za jedlo a ďalšie 1 euro za jeho donášku až k nim domov. Takisto každý senior, ktorý dostal od mesta ochranné pomôcky, ich už vyše mesiaca môže využívať,“ píše sa v stanovisku mesta s tým, že v tom čase išlo o značne nedostatkový tovar.
„Nám sa ho podarilo získať a distribuovali sme ho vyše 40 000 seniorom v meste, čím sme u nich výrazne znížili možnosť nákazy.“
Obvolali 300 seniorov
Od doručenia balíčkov s rúškami až doteraz podľa magistrátu kontinuálne prebieha registrácia prostredníctvom SMS a číslo zaregistrovaných seniorov sa ustálilo až v posledných dňoch.
„Medzitým sme urobili viaceré prípravné práce vrátane prieskumu trhu. Takisto sme obvolali 300 seniorov a zisťovali sme, či niečo nepotrebujú,“ uvádza Fabian.
Argumentuje tým, že mesto musí dbať na to, aby pomoc bola zmysluplná a čo najviac šetrná k rozpočtu mesta. „Vzhľadom na postupné uvoľňovanie opatrení a aj kvôli šetreniu s verejnými zdrojmi sme sa zatiaľ rozhodli pozastaviť distribúciu druhej časti sociálnej pomoci pre našich seniorov. Počkáme na najnovšie informácie, ktoré oznámi Ústredný krízový štáb. Pripravujeme aj list, ktorý budúci týždeň plánujeme poslať všetkým zaregistrovaným seniorom, kde im oznámime, ako budeme ďalej postupovať.“
Budú hlasy proti?
Mesto teda do dnešného dňa napriek sľubu v časopise neposlalo žiadnemu seniorovi avizovaný hygienicko-potravinový balíček.
„V súčasnej fáze ďalšieho uvoľňovania opatrení sa medzi poslancami môžu vyskytnúť hlasy proti ďalšej distribúcii balíčkov. Vedenie mesta preto zvažuje predložiť na mestské zastupiteľstve bod, v ktorom by sa poslanci mohli vyjadriť, či sa s tou myšlienkou vedia stotožniť alebo nie. Ak by s tým zastupiteľstvo súhlasilo, mohol by byť každému zaregistrovanému seniorovi zaslaný balíček v hodnote okolo 10 eur,“ hovorí o zámere mesta V. Fabian.
V prípade zhoršenia epidemiologickej situácie si podľa neho vie magistrát predstaviť, že zaregistrovaným seniorom z databázy budú opätovne distribuovať hygienicko-potravinové balíčky, v ktorých by boli hygienické a dezinfekčné pomôcky, prípadne aj nejaké vitamíny.
„Sociálny referát magistrátu preto ponúkne zaregistrovaným seniorom možnosť vybrať si z ďalších sociálnych služieb, ktoré mesto poskytuje.“
Už len výnimočne
Podľa hovorcu V. Fabiana, mesto neeviduje ani jeden podnet od zaregistrovaných seniorov, že sa im neozvali.
„Naopak, dostali sme desiatky mailov a telefonátov od seniorov, ktorí nám ďakujú za pomoc. Ak máte konkrétneho seniora, ktorému sme sa neozvali, poprosím vás, napíšte nám, kedy a kto presne volal alebo poslal mail a my to v našej databáze preveríme.“
[ad2][/ad2]