Mestské byty sú v dezolátnom stave. Dočkajú sa opravy
Desiatky mestských bytov, ktoré spravuje Bytový podnik mesta Košice (BPMK), sú roky neobývané a zdevastované. Na ich katastrofálny stav sa bol osobne pozrieť aj primátor Jaroslav Polaček. Navštívil tri byty v tzv. hybridných domoch (so zmiešaným vlastníctvom) na uliciach Gerlachovskej, Komenského a Bencúrovej. Všetky sú zanedbané a zničené.
Z celkovo 216 bytov v domoch so zmiešaným vlastníctvom (časť bytov v súkromnom vlastníctve a časť vo vlastníctve mesta) je v rôznych častiach mesta voľných 67. Postupne ich chcú všetky zrekonštruovať a v rámci sociálnej politiky mesta odovzdávať tým, ktorí ich potrebujú. „Poradovníky sú obrovské a verím, že mnohým naozaj pomôžeme a zlepšíme im bývanie a život. Či už seniorom, ľuďom, ktorí sú v núdzi, alebo tým, ktorí potrebujú štartovací byt,“ uviedol Polaček po obhliadke bytov.
„Plánujeme dať tieto byty do prenájmu, aby nám vytvárali nejaké finančné prostriedky. Nie ako je to teraz, že sú pre mesto stratové. So sociálnym oddelením sme dali dokopy návrh, kde sme tieto byty rozdelili pre jednotlivé kategórie – sociálne byty, byty pre mladé rodiny, osoby so zdravotným postihnutím a podobne,“ uviedol riaditeľ BPMK Bartolomej Szabó.
Ako uviedol Polaček koncom marca pri bilancovaní svojich 100 dní vo funkcii, ide o prvý zo spôsobov, ako pomôcť v oblasti dostupnejšieho bývania pre všetkých bez toho, aby sa čakalo na výstavbu nových bytoviek. „Aj do toho chceme ísť, ale toto riešenie je rýchle, jednoduché a podľa mňa ani nie veľmi drahé,” skonštatoval.
Rekonštrukcie zabezpečí bytový podnik
Byty budú opravovať ľudia z bytového podniku. „Chceli by sme to rekonštruovať výlučne našimi pracovníkmi a kmeňovými zamestnancami, aby sme im zabezpečili prácu,“ uviedol Szabó.
Ak to bude potrebné, mesto podľa Polačeka urobí všetko pre to, aby si najali aj nových ľudí a majstrov. „Budeme nápomocní aj v sociálnej politike v rámci zamestnanosti. To znamená, že nielen samotnou rekonštrukciou bytov pomôžeme ľuďom, ale aj tým, že bytový podnik bude dlhodobo potrebovať ľudí, ktorí sa o tieto byty začnú starať a opravovať ich,“ dodal.
Koľko bude rekonštrukcia bytov stáť, ešte nie je známe. Byty sú totiž v rôznom stave, od menej zničených, ktoré si vyžadujú menšie opravy, po značne zdevastované, ktoré potrebujú výraznú rekonštrukciu. „Každý zo 67 bytov by sme chceli samostatne naceniť. Prejsť si, čo treba v konkrétnom byte urobiť, a podľa toho zistíme, koľko to bude stáť,” vysvetlil Szabó. Časť peňazí vyčlení z rozpočtu aj mesto, aby sa mohlo s údržbou bytov začať čo najskôr.
Byty nižšieho štandardu
Zrekonštruované byty budú odovzdávať postupne. Kedy budú hotové prvé z nich, závisí podľa primátora od bytového podniku, ktorý má pripraviť harmonogram postupu. Všetky by mali byť hotové do roka a pol. „Ide o byty, ktoré budú nižšieho štandardu – nebudú to predražené byty. Netreba očakávať, že budú vybavené luxusným nábytkom a zariadením, ale budú v takom štandarde, aby slúžili ľuďom a aby neboli finančnou záťažou pre mesto,“ povedal Polaček.
[ad][/ad]Dlhodobo zanedbané
Situácia s neobývanými bytmi vo vlastníctve mesta sa roky neriešila.
Príkladom toho je podľa primátora ich súčasný katastrofálny stav: „Toto je majetok mesta, ktorý bol dlhodobo zanedbaný a chátral. V minulosti sme mali veľa príležitostí, aby sme sa o byty postarali a dali ich tým, ktorí to najviac potrebujú. Som zhrozený a nešťastný z toho, že takéto jednoduché úkony, ktoré sa mohli v minulosti robiť, sa neurobili. O majetok sa treba starať.”
• Pravidlá prenajímania sociálnych bytov upravuje Všeobecne záväzné nariadenia (VZN) mesta č. 194/2018. Určuje štyri kategórie sociálnych bytov: byty pre dôchodcov, bezbariérové byty pre osoby s ťažkým zdravotným postihnutím, štartovacie byty pre rodiny a kompenzačné byty pre osoby s nízkym príjmom a nezaopatrenými deťmi alebo osoby v krízových životných situáciách.
• V súčasnosti má mesto vo vlastníctve 1 690 bytov, z toho 1300 je určených pre sociálne skupiny v zmysle VZN. Podľa aktuálnych údajov dostupných na stránke mesta je v poradovníku žiadateľov o kompenzačné byty 82 ľudí. Uchádzačov o byty pre dôchodcov je 37 a o bezbariérové bývanie žiadajú štyria záujemcovia.
Chýba koncepcia bytovej politiky
Útvar hlavného kontrolóra mesta vykonal v BPMK minulý rok kontrolu dodržiavania zásad hospodárenia s mestským majetkom pri nakladaní s bytmi vo vlastníctve mesta a v správe bytového podniku. Odhalila niekoľko nedostatkov.
Ako uvádza správa z vykonanej kontroly, problematika bytovej politiky v meste je riešená len okrajovo, a to v „Programe rozvoja mesta Košice 2015 – 2020 (2025)“ v rámci opatrenia „Zabezpečenie dostupného mestského nájomného bývania“.
V ňom sa píše, že pôjde o aktivity zamerané na rekonštrukciu existujúcich bytov a výstavbu nových mestských nájomných bytov, ktoré budú využité ako štartovacie byty pre nízkopríjmovú skupinu jednotlivcov a rodín, a na politiku prideľovania bytov tak, aby proces prebiehal podľa vopred stanovených kritérií, transparentne a bez prieťahov.
V rámci bytového fondu je momentálne pre sociálne bývanie vyčlenených len 27 štartovacích bytov. „V súčasnosti prebieha rekonštrukcia bytového domu na Sládkovičovej ulici, v ktorom po dokončení vznikne ďalších 54 sociálnych – štartovacích bytov,“ uvádza vo svojom vyjadrení ku kontrole magistrát mesta. Bytovka by mala byť hotová do konca júna.
[ad2][/ad2]Neexistuje dlhodobý plán
Kontrolóri upozornili aj na to, že mesto nemá spracovanú dlhodobú bytovú politiku. Posledný materiál s názvom „Koncepcia rozvoja bývania v meste Košice“ bol spracovaný pre roky 2005-2010.
Požiadali preto útvar hlavného architekta mesta o vyjadrenie, či sú v rámci súčasného územného plánu stanovené územia pre sociálnu bytovú výstavbu. Ten uviedol, že takéto územia stanovené nie sú, ale „v územnom pláne sú vyznačené lokality pre viacpodlažnú bytovú výstavbu, kde je možné stavať bytové domy. Na všetkých týchto miestach, určených pre bytovú výstavbu, je možné realizovať aj výstavbu sociálnych bytov“.
Všeobecné podmienky pre zaradenie do zoznamu uchádzačov:
• Plnoletá fyzická osoba s trvalým pobytom na území mesta, ktorá nemá vlastné bývanie (nehnuteľnosť v jeho vlastníctve alebo v nájme) a tento stav si nezavinila svojím konaním. Nesmie mať voči mestu žiadne nesplnené záväzky a je schopná plniť povinnosti nájomcu.
• Do zoznamu na kompenzačné byty môže byť zaradený uchádzač, ktorý má nízky príjem a stará sa aspoň o jedno nezaopatrené dieťa, alebo je osobou s nízkym príjmom, ktorá sa ocitla v stave núdze (v dôsledku živelnej pohromy, požiaru a pod.), alebo v krízovej životnej situácii (napr. domáce násilie, prepustenie z detského domova po 18. roku veku) a jeho mesačný príjem a príjem osôb, ktoré s ním tvoria spoločnú domácnosť, neprevyšuje trojnásobok sumy životného minima.
• O pridelení bytu do nájmu rozhoduje primátor. Nájomcovia voľných sociálnych bytov sa vyberú zo zoznamu uchádzačov, v ktorom sú zaradení, podľa poradia. Vo výnimočných odôvodnených prípadoch môže byť vybraný uchádzač mimo poradia.
(HUN)
[ad3][/ad3]