Mestské byty sú v dezolátnom stave
Minulý rok v apríli si bol primátor Jaroslav Polaček (nezávislý) pozrieť stav mestských bytov, ktoré spravuje Bytový podnik mesta Košice (BPMK). Navštívil byty v tzv. hybridných domoch (časť z nich je v súkromnom vlastníctve, časť vo vlastníctve mesta), ktoré sú v katastrofálnom stave a sú už roky prázdne. Bytový podnik vtedy prisľúbil, že ich postupne zrekonštruuje a odovzdá ľuďom, ktorí ich potrebujú.
Mesto vlastní približne 70 bytov v hybridných domoch, BPMK ich začal opravovať minulý rok. „Množstvo bytov vo vlastníctve mesta je v nevyhovujúcom stave pre ďalší prenájom, v rámci zhodnocovania majetku mesta však prebieha spomínaná rekonštrukcia. Tento stav zavinili poslední nájomcovia,“ uviedol pre KOŠICE:DNES hovorca mesta Vladimír Fabian. Niektoré z nich si vyžadujú len menšie opravy, iné potrebujú rozsiahlu rekonštrukciu.
[ad][/ad]Peniaze z nájomného na opravy
Napriek tomu, že mesto podľa hovorcu nebolo schopné vyčleniť finančné prostriedky na rekonštrukciu všetkých bytov, BPMK začne opravené byty postupne prenajímať a za peniaze získané z nájomného bude rekonštruovať ďalšie. BPMK spoločne so sociálnym oddelením magistrátu rozdelí byty do viacerých kategórií – napr. sociálne byty, pre mladé rodiny, pre osoby so zdravotným postihnutím a seniorov.
Ako nás informovala Jana Kozáková z úseku riaditeľa BPMK, minulý rok opravili dva byty na Komenského a Budapeštianskej. „Následne sa začalo s rekonštrukciou ďalších troch bytov na Dneperskej, Hlinkovej a Uralskej. Rekonštrukcia týchto bytov bude ukončená v priebehu marca 2020,“ dodala.
Tento rok má bytový podnik v pláne opraviť a dať do užívania ďalších 21 bytov, na rekonštrukciu ktorých pripravujú projekty. Všetky opravené mestské byty sú nižšieho štandardu, aby slúžili ľuďom s nižšími príjmami a zároveň neboli finančnou záťažou pre mesto.
Ďalší predaj zastavili
Podľa Fabiana mali nájomníci do roku 2015 možnosť zrekonštruovať si mestský byt, a potom ho odkúpiť. „V súčasnosti to nie je možné, pretože mesto sa nechce zbavovať nájomných bytov. Máme záujem využívať ich ako sociálne bývanie, štartovacie byty, či nájomné byty pre mladých ľudí, ktorí budú pracovať pre mesto a mestské organizácie,“ vysvetlil.
Okrem rekonštrukcie chce radnica v spolupráci s BPMK pristúpiť aj k výstavbe nových nájomných bytov, ktorá by mala byť financovaná zo Štátneho fondu rozvoja bývania (ŠFRB). „Je to však podmienené čerpaním financií na ucelený bytový dom. Momentálne sa hľadajú lokality, ktoré by boli na tento účel vyhovujúce a projekty spojené s týmto zámerom by sa mohli začať realizovať už v prvom kvartáli tohto roka,“ dodal hovorca mesta.
Špak žiadal 100 nových bytov
Na decembrovom mestskom zastupiteľstve si v rámci interpelácií mestský poslanec Miroslav Špak (nezaradený) od magistrátu vyžiadal správu o projektoch týkajúcich sa výstavby nových nájomných bytov. Ešte predtým predložil v rámci bodu o nájomných bytoch aj návrhy na výstavbu 100 nájomných bytov a rekonštrukciu tých, ktoré sú v nevyhovujúcom stave. Podľa neho majú Košice žalostne málo nájomných bytov pre svojich obyvateľov. Rokovanie o tomto bode poslanci nakoniec prerušili.
V odpovedi na Špakovu interpeláciu magistrát uvádza, že v spolupráci s BPMK pripravujú výstavbu nájomného bytového domu. „V priebehu januára boli stanovené urbanisticko-architektonické kritériá Útvarom hlavného architekta a v prvom polroku 2020 bude realizovaná architektonická súťaž na výstavbu,“ píše sa v odpovedi.
Okrem toho sa má podľa magistrátu pripravovať aj obnova bytového domu vo vlastníctve mesta. „V prvom polroku 2020 bude dokončená príprava podkladov k žiadosti a následne, v súlade s pravidlami pre obnovu bytového domu na bývanie, bude v stanovenom termíne do septembra 2020 podaná žiadosť na ŠFRB.“
Pôjde o bytový dom na Adlerovej 4 na sídlisku Dargovských hrdinov, v ktorom Psychosociálne centrum Košice prevádzkuje komunitné centrum, zariadenie núdzového bývania a útulok.
Samospráva sa začiatkom roka 2018 pustila do rozsiahlej rekonštrukcie bytového domu so sociálnymi bytmi na Sládkovičovej ulici. Rekonštrukciou sa pôvodný počet 95 bytov znížil na 54, z toho je desať jednoizbových a štyridsaťštyri dvojizbových bytov. Obnovu bytového domu bytový podnik dokončil v júli 2019 a prví nájomcovia sa do nových bytov nasťahovali začiatkom októbra. Spomedzi 144 záujemcov o pridelenie bytu určeného na prenájom uspelo 40 mladých rodín. Mesto následne v novembri vyhlásilo doplňujúcu výzvu na pridelenie tých bytov, ktoré ešte ostali neobsadené.
Košice držia na Slovensku rekord
Košice vlastnia podľa údajov z prieskumu nájomného bývania v okresných mestách, ktorý robil vlani Inštitút pre výskum práce a rodiny (IPVR), k dispozícii 1 534 nájomných bytov, čo je najviac spomedzi okresných miest.
Presnejším ukazovateľom dostupnosti nájomných bytov je však ich počet na 100 obyvateľov. V Košiciach to vychádza 0,6 mestského nájomného bytu na 100 obyvateľov. Okrem najväčšieho počtu nájomných bytov máme v meste zároveň aj najviac dlhodobo neobsadených nájomných bytov – až 267. Mnohokrát ide o staré byty, ktoré sú v nevyhovujúcom stave a nespĺňajú základné podmienky na bývanie.
[ad2][/ad2]Z celkového počtu nájomných bytov, ktoré mesto vlastní, je podľa aktuálnych údajov zo sociálneho oddelenia magistrátu 1 089 z nich k dispozícii ako sociálne byty. Podľa Všeobecne záväzného nariadenia č. 194 sa delia do štyroch kategórií. Sú to byty pre dôchodcov, bezbariérové byty pre osoby s ťažkým zdravotným postihnutím, štartovacie byty pre rodiny a kompenzačné byty, ktoré sú určené pre osoby s nízkym príjmom a nezaopatrenými deťmi, alebo pre tých, ktorí sa ocitli v stave núdze alebo v krízovej životnej situácii (napr. domáce násilie, prepustenie z detského domova po 18. roku veku).
Najviac bytov má mesto vyčlenených pre dôchodcov – až 678. Kompenzačných bytov je 382, pričom väčšina sa nachádza v neatraktívnych lokalitách – na Luníku IX, na Demeteri alebo v okrajových častiach mesta. Štartovacích bytov má mesto 27 a bezbariérové iba dva.
Výrazne nižšie sú však počty čakateľov na pridelenie nájomného bytu. Na byty pre dôchodcov čaká v poradovníku 47 ľudí a ďalších 138 má podanú žiadosť. Na kompenzačné byty čaká aktuálne 66 ľudí a ďalší dvanásti podali žiadosť.
Podľa prieskumu IPVR je priemerná čakacia doba na mestský nájomný byt v Košiciach 24 mesiacov. Podobné údaje nám poskytla aj vedúca sociálneho oddelenia magistrátu Eva Dudová. Upresnila, že na byty pre dôchodcov sa čaká približne rok, na kompenzačné aj dva až tri roky.
– Plnoletá fyzická osoba s trvalým pobytom na území mesta, ktorá nemá vlastné bývanie (nehnuteľnosť vo vlastníctve alebo v nájme) a tento stav si nezavinila svojím konaním.
– Nesmie mať voči mestu žiadne nesplnené záväzky a je schopná plniť povinnosti nájomcu.
– O kompenzačný byt môže žiadať osoba s nízkym príjmom, ktorá sa stará aspoň o jedno nezaopatrené dieťa, alebo osoba, ktorá sa ocitla v stave núdze alebo v krízovej životnej situácii, pričom jej mesačný príjem a príjem osôb, ktoré s ňou tvoria spoločnú domácnosť, neprevyšuje trojnásobok životného minima.
[ad3][/ad3]