Mestské holuby trápia ľudí na sídliskách
Mnohí im hovoria lietajúce potkany, iní prirovnávajú hrkútajúce holuby k párom zamilovaných. Odpradávna patria aj k mestu. Horšie je, že v posledných rokoch niektoré mestá doslova okupujú.
Celé storočia sú holuby neodmysliteľnou súčasťou benátskeho Námestia sv. Marka, kde ich žije minimálne stotisíc. Sú však sústredené iba na tomto jedinom mieste. Koľko ich je v našom meste, nevedno.
Nič nepomáha…
V Košiciach sa holuby z centra mesta, kde ich nie je až tak veľa, presťahovali na okolité sídliská. Čoraz častejšie sa obyvatelia na sociálnych sieťach, ale aj u nás v redakcii, sťažujú na ich nájazdy na balkóny.
„Vyskúšali sme všetko možné, umelého havrana, ultrazvuk aj alobal, ale nič nepomáha, každým dňom máme viac a viac zničený balkón. Všade je ich trus, polámané kvety,“ uvádza pani Jana zo Sídliska Nad jazerom.
Osobne som mala rovnakú skúsenosť na Sídlisku Ťahanovce. Na našom balkóne sa síce nezahniezdili, ale ich hrkútanie o piatej ráno by vypudilo z postele asi každého. Ešte horšie sú na tom ľudia, ktorí bývajú nad alebo pod neobývanými bytmi, odkiaľ ich nemá kto odplašiť…
V réžii vlastníkov
Oslovili sme skoro všetky „sídliskové“ mestské časti, ale odpovedali iba dve. „Sťažnosti obyvateľov v súvislosti s výskytom holubov na Sídlisku Ťahanovce boli vždy viazané na problém hniezdenia holubov na niektorej z lodžií patriacej k bytu, v ktorom sa buď dlhodobo nezdržiavajú žiadni obyvatelia, alebo samotní obyvatelia tolerujú hniezdenie holubov na svojej lodžii. Keďže tento problém je viazaný na byt, samospráva nemá možnosť zasahovať do práva vlastníkov a nájomcov. Tento problém je výlučne v kompetencii správcov domov a ak taký prípad ohrozuje verejné zdravie, tak aj v pôsobnosti Regionálneho úradu verejného zdravotníctva,“ uvádzajú Miron Jesenský a Alica Fedáková z oddelenia výstavby Miestneho úradu mestskej časti Košice – Sídlisko Ťahanovce.
[ad][/ad]Od Erika Stiboreka zo sekretariátu starostu MČ Košice – Západ sme sa dozvedeli, že v takýchto prípadoch je potrebné osloviť mesto Košice, ktoré sa v rámci svojich finančných možností môže obrátiť na asanačnú službu. Tá vykoná potrebné opatrenia, ale iba za predpokladu, že
„holubí“ problém je na verejnom priestranstve. „V prípade, že je problém s výskytom holubov v bytoch alebo domoch, je potrebné obrátiť sa na Regionálnu veterinárnu a potravinovú správu, ktorá sa ku konkrétnemu problému vyjadrí. Na základe vyjadrenia dotknutých orgánov je následne možné prijať opatrenia, ktoré vykonajú vlastníci vo vlastnej réžii,“ poradil Stiborek.
Mesto problémy nezaznamenalo
Na referáte životného prostredia Magistrátu mesta Košice žiadne hlásenie o premnožených holuboch nezaznamenali. „Ani v nedávnej minulosti samospráva neriešila túto problematiku. Dôležité je, aby bolo holubom zabránené obsadiť budovy, povaly, balkóny či výklenky. Tiež je nevyhnutné obmedziť ich kŕmenie. V prípade problému s holubmi mimo verejných priestranstiev je nutné osloviť správcu nehnuteľnosti,“ uvádza v stanovisku mesta jeho hovorkyňa Linda Šnajdárová a dodáva, že keďže ide o voľne žijúce vtáky, kompetencie v tejto oblasti preberá odbor starostlivosti o životné prostredie na príslušnom okresnom úrade.
Aj v skutočnosti žijú ako dva holúbky…
Mestské, pouličné či urbárne holuby pochádzajú z holuba skalného či zo zdivočelých domestikovaných holubov, ktoré sa nevrátili svojmu majiteľovi
„Samce a samice žijú v monogamnom vzťahu. Neplatí to však na sto percent, po strate či uhynutí jedného z páru si vytvoria nový pár. Reprodukcia závisí od dostupnosti potravy,“ hovorí Vladimír Vrabec z Kliniky vtákov, exotických a voľne žijúcich zvierat Univerzity veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach. Veterinár upozorňuje, že čím viac dostupnej potravy majú, tým je reprodukcia intenzívnejšia. „Mestské holuby získavajú potravu napríklad aj z kontajnerov či z prikrmovania človekom. Samica preto znáša po dve vajcia aj šesťkrát do roka.“
Holuby nie sú majstrami v stavbe hniezd. Poprekladajú pár konárikov a je to. Pri ich hniezdach sa však hromadia exkrementy, v ktorých sa nachádza kyselina močová. Tá ničí betónové, vápencové a iné konštrukcie stavieb.
[ad2][/ad2]„Ak vidíte, že na váš balkón lietajú holuby a stavajú si hniezdo, treba včas zasiahnuť a zrušiť im prístup na miesto, kde si hniezdo začali stavať. Keď nakladú vajcia a vyliahnu sa holúbätá, je už neskoro. Ostáva len počkať, kým mláďatá vyrastú, a potom miesto vyčistiť,“ upozorňuje V. Vrabec. Zároveň dodáva, že je nehumánne vyhadzovať mláďatá do kontajnerov, ako sa to často robí.
Asanačná služba poradí a pomôže
zvieratá (aj holuby) sa starajú asanačné služby. Vedia pomôcť aj pri ich ataku na balkóny.
„Našou snahou je znižovať ich populáciu, tým aj riziko šírenia chorôb prenosných na človeka a iné zvieratá, a chrániť pamiatkový fond,“ hovorí Miloslav Hudák, konateľ spoločnosti TD Košice, ktorá takéto služby ponúka.
[ad3][/ad3]Ako hovorí odborník, aj v tomto prípade je dôležitá prevencia. Obyvatelia by si holuby mali všímať, v žiadnom prípade ich nekŕmiť a keď začínajú byť nepríjemné, zvoliť spôsob, ako ich obmedziť. „Na ochranu v bytových domoch však veľa možností nie je. Existujú elektronické plašičky, ale tie sú po čase neúčinné, pretože vtáky si na ne zvyknú. Dajú sa použiť aj mechanické zábrany, napr. siete, zasklenie balkóna alebo kovové bodce, tie však kazia celkový estetický dojem budov. Riešením nie je ani nasadenie vtáčích predátorov. Sokol zahniezdením holuby odradí, ale nemožno ho prinútiť, aby ich aj lovil,“ hovorí a dodáva, že najúčinnejším riešením je celoplošný odchyt voľne žijúcich holubov vo vytypovaných lokalitách, kde bol zaznamenaný ich zvýšený počet.
„Týmto sa ich počet eliminuje na prípustnú mieru, z čoho vyplýva aj menšia pravdepodobnosť sadania a hniezdenia na balkónoch bytových domov na sídliskách.“
V prípade, že sa na balkóne holuby napriek všetkému zahniezdia a urobia neporiadok, určite ich nečistite svojpomocne, ale zavolajte profesionálov. „Ľudia si často neuvedomujú možné riziká. Hniezda sú rajom pre niekoľko druhov roztočov a parazitov. Môžu sa objaviť výrazné kožné reakcie, svrbenie, horúčky a zmeny tepu,“ upozorňuje M. Hudák.
Vo viacerých mestách na svete, ale napríklad aj u našich susedov v Maďarsku či Rakúsku, začali stavať tzv. mestské holubníky. Je to objekt, v ktorom sa koncentrujú obrovské počty jedincov. „V takomto holubníku holuby aj hniezdia. Znesené vajcia sa im odoberú a nahrádzajú sa umelými atrapami. Takto sa prirodzene znižuje populácia. Samice sedia na atrapách dlhšie, ako je to pre nich prirodzené (15 – 19 dní – pozn. red.) a nerozmnožujú sa do ďalšej znášky. Druhou výhodou je, že sú koncentrované na jednom mieste. Profesionálni pracovníci tak majú možnosť zneškodňovať exkrementy bez rizika prenosu ochorení,“ hovorí veterinár Vladimír Vrabec.