Ministerstvo diktuje prvákom, ako majú písať
Ministerstvo školstva koncom mája vydalo dodatok k Štátnemu vzdelávaciemu programu. Oznámilo, že v novom školskom roku sa žiaci prvého ročníka budú učiť písať „s dôrazom na písanie spojitým písaným písmom“. Táto podmienka doteraz neplatila. Bolo na slobodnom rozhodnutí školy, aký typ si vyberie.
Rezort rozhodnutie urobil bez väčšej diskusie. Spustila sa petícia za slobodu v písaní.
Podrobné zdôvodnenie petície obsahuje aj body, v ktorých sa uvádza, že dodatok rezortu školstva ignoruje fakt, že na Slovensku je viac ako štyristo učiteľov, ktorí absolvovali vzdelávanie na vyučovanie Comenia Script. Dodatkom ministerstva bude rodičom, deťom a učiteľom škôl obmedzené právo slobodne si voliť vzdelávanie.
Nespojité písmo aj v Košiciach
Ako uviedla zástupkyňa riaditeľky Základnej školy Park Angelinum Miroslava Marušáková, písmo Comenia Script začlenili do vzdelávania pred dvoma rokmi. „Naša škola si uvedomuje naliehavú potrebu zmeny v systéme vzdelávania pre deti. Vstupujeme do inovačných učebných metód. Okrem výučby písma využívame aj ďalšie inovačné vzdelávacie projekty ako napríklad Hejného matematiku a Vysoko efektívne učenie,“ vysvetlila.
Povedala, že momentálne majú tri triedy prvákov a len v jednej sa učia písať spojitým písmom. „Rodičia majú možnosť vybrať si. Musím však potvrdiť, že pri výbere sú viac naklonení nespojitej forme písania. Jednoducho, majú záujem o nové metódy vzdelávania. Sú v tejto problematike zorientovaní a chcú pre svoje dieťa len to najlepšie. Veľa cestujú a vidia, že podobný spôsob písania je vo svete zaužívaný.“
Marušáková dodala, že v novom školskom roku budú otvárať štyri triedy, kde sa v troch mali žiaci učiť písať formou Comenia Script. Ak sa však vydaný dodatok ministerstva školstva nezmení, budú to rešpektovať a ostanú len pri klasickom spojitom písme.
Čitateľnejšie texty
Učiteľky Monika Molnárová a Zuzana Jančárová zo spomínanej základnej školy povedali, že deti, ktoré nastúpia do prvého ročníka, už poznajú tlačené tvary písmen. Na škole už len upevňujú to, čo vedia. „Pri klasickom spojitom tvare sa musia naučiť až štyri druhy písania písmeniek. Pričom pri Comenia Script len dve.“
Spoločne sa zhodli, že po doterajších skúsenostiach musia potvrdiť, že u detí, ktoré sa naučili písať týmto typom, sú ich texty čitateľnejšie a majú oveľa menej chýb v diktátoch, kde sú slová s dĺžňami a mäkčeňmi. „Žiaci pri písaní automaticky dajú aj potrebné znamienko. Pričom keď používajú klasické písmo, musia sa k slovu vrátiť a často v rýchlosti zabudnú na diakritiku.“
Ďalej uviedli, že pri testovaní žiakov štvrtého ročníka niektoré deti na testoch neuspeli. „Neboli stotožnení s paličkovým písmom a preto pri odpovediach použili klasické. Počítač im to však vygeneroval ako chybu,“ dodali učiteľky.
Ostali pri klasike
Riaditeľka Základnej školy Ľudovíta Fullu Katarína Martiňáková povedala, že o možnosti využitia Comenia Script diskutovali. Nakoniec sa rozhodli ostať pri spojitom písme. Avšak, ak sa pri niektorých žiakoch diagnostikuje porucha písania, navrhujú im po prediskutovaní so špeciálnymi pedagógmi prejsť na nespojitý typ písma.
Podľa Martiňákovej dnešní žiaci už nebudú písané písmo veľmi používať. Pretože dnešný písomný styk, či už s úradmi, alebo v podobe mailov, prebieha listami písanými na počítači. „Nevidím problém v tom, ak niektoré školy vyučujú spomínaný typ. Nemalo by im v tom byť bránené,“ dodala.
Charakteristika písma Comenia Script:
- Jednoduchá veľká abeceda, na rozdiel od zložitých barokových ťahov súčasnej školskej normy, ktoré v praktickom živote skoro nepoužívame.
- Voliteľný sklon.
- Eliminuje sa nečitateľnosť, ktorá vzniká z neprerušovaného písacieho ťahu.
- Vychádza v ústrety súčasným potrebám detí, ktoré prestávajú písať klasickým spojitým písmom.
- Tým, že sú tvary bližšie tlačenému písmu, umožňuje zjednodušiť systém čítania a písania. Deti sa nemusia učiť štyri písmená, ale len jedno alebo dve.
- Pomáha viac porozumieť textu ako zložitejšie písmo, ktoré môže odvádzať pozornosť od obsahu.
- Má vypracované ťahy pre pravákov aj pre ľavákov, čo princíp spojitého písma neumožňuje.
V čom vidia výhody a nevýhody odborníci
Ako povedala psychologička Zita Haklová, veľa detí píše nečitateľne a pribúdajú aj žiaci s poruchami písania.
Práve tu vidia zástancovia novej verzie výhodu písma, ktoré je pre nich ľahšie a rýchlejšie. „Avšak, táto metóda má aj mnoho odporcov, ktorí argumentujú tým, že spojitým písmom sa lepšie cvičí jemná motorika, ale tá sa dá precvičovať aj inými činnosťami.“
Vysvetlila, že v globále deti prijímajú zmeny lepšie a rýchlejšie. Problémy v učení alebo správaní môžu nastať aj s písaním, ale určite nielen s ním. „Napríklad, dysgrafik po sebe neprečíta poznámky, ťažko sa z toho niečo naučí alebo píše pomalšie, a to ho demotivuje. Práve pre tieto deti je asi výhodnejšie písmo Comenia Script,“ dodala Haklová.
Výhody
Autorka písma Radana Lencová informovala, že je praktickejšie a jednoduchšie. Má slúžiť ako základný písaný tvar, ktorý bude obohatený o individuálne tendencie každého pisateľa. „Comenia Script má viacero výhod oproti súčasnému spojitému písmu. Uľahčuje písanie aj dysgrafikom a ľavákom,“ vysvetlila.
Jana Hrabčáková
Foto: Dominika Molnárová, archív rl