Modrá veľryba vplávala už aj do Košíc
V Univerzitnej nemocnici L. Pasteura (UNLP) prednedávnom hospitalizovali mladé dievča, ktoré malo plniť úlohy hry s názvom Modrá veľryba. Tínedžerka sa k hraniu tejto nebezpečnej hry na sociálnych sieťach priznala na psychiatrickom oddelení nemocnice.
Popri rezných ranách žiletkou, ktoré si na základe pravidiel nebezpečnej hry sama spôsobila, patrilo k úlohám tínedžerky podľa jej výpovede aj pozeranie videí zaslaných kurátorom hry či úloha, podľa ktorej sa v jeden deň nesmie s nikým rozprávať.
„V našej nemocnici sme mali prvý prípad pacientky, ktorá sa priznala k tomu, že hrala hru Modrá veľryba. Hospitalizovaná u nás bola od 18. apríla do 10. mája, teda spolu 23 dní. Toto dievča malo 17 rokov a pochádzalo z Košíc. Po prepustení z nemocnice dostala lieky a bola jej odporúčaná individuálna terapia,“ uviedla pre KOŠICE:DNES hovorkyňa košickej nemocnice Ivana Stašková.
Nuda a potreba vyniknúť
Čo vedie deti či tínedžerov k tomu, aby sa zapájali do takýchto nebezpečných hier, ktoré sa môžu končiť aj smrťou? „Veľmi často nuda, potreba vyniknúť, absencia dobrých rovesníckych vzťahov a slabá rodičovská kontrola. Veľký vplyv majú aj médiá či internet, ktoré takéto témy deťom priam podsúvajú. A aj samotné deti medzi sebou súťažia, kto čo vymyslí originálnejšie alebo lepšie,“ povedala Terézia Rosenbergerová, psychiatrička z Univerzitnej nemocnice L. Pasteura.
Vojna v Česku
Zatiaľ najviac mladých ľudí zomrelo pri tejto hre v Rusku. Hra sa objavila aj u našich susedov v Českej republike. Tam sa Národná centrála proti organizovanému zločinu snaží predísť tomu, aby sa ruské udalosti opakovali aj u nich. „Snažia sa spojiť s administrátormi Facebooku a Instagramu, aby tak zamedzili ďalšiemu šíreniu tejto hry,“ uvádza web televízie ČT24.
Podľa toho istého zdroja polícia apelovala na učiteľov, rodičov aj vrstovníkov detí, ktoré by mohla Modrá veľryba ohroziť. Je vhodné s deťmi o nebezpečenstve hovoriť a zároveň sledovať, či sa, napríklad, nemení ich správanie. „V prípade, že máte podozrenie o výskyte tejto hry, ihneď túto skutočnosť nahláste na najbližšej policajnej stanici,“ nabádajú českí policajti.
Trestné oznámenie
„V predmetnej veci a možnou súvislosťou s vami spomínanou hrou sme prijali trestné oznámenie pre podozrenie zo spáchania trestného činu účasti na samovražde. Po náležitom zistení a objasnení skutkového stavu veci polícia rozhodne o ďalšom postupe vo vyšetrovaní,“ uviedol pre KOŠICE:DNES hovorca KR PZ Košice Alexander Szabó.
Psychiatrička radí
Na košickom prípade je zarážajúce, že takúto hru začne hrať 17-ročné dievča. „Môže to súvisieť s intelektom mladého človeka, môže to mať súvis s vážnou depresiou alebo neobvyklou situáciou v živote. Neprechádza to nijakou racionálnou kontrolou. Skôr si myslím, že toto skúšajú mladšie deti, ktoré chcú byť nejako adrenalínovo posunuté ďalej,“ vysvetľuje V. Rosenbergerová.
Čo by mali robiť rodičia? Na to má psychiatrička veľmi jednoduchú radu. Rodičia by nemuseli deťom kupovať hneď mobil či nechať ich dlhé hodiny za počítačom. „Mohli by dieťaťu zabezpečiť kvalitný program či návštevu krúžkov, mohli by sa mu viac venovať, chodiť s ním na rôzne podujatia. Rodičia by mali vedieť, čo ich deti robia, ako trávia čas, kto sú ich kamaráti. Deti by mali mať nielen práva, ale aj povinnosti a mali by mať záujmovú činnosť. Určite sa nestačí každý deň opýtať bežné tri rodičovské otázky: čo ste mali na obed, už máš úlohy a aké známky si dostal. Je smutné, že vo viacerých rodinách týmto výchova končí.“
Jana Vargová
—
Sociálne siete upozorňujú na extrémne riziko
V súčasnosti sa už aj niektoré sociálne siete snažia zabrániť šíreniu tejto samovražednej hry. Skúsili sme aj my zadať hashtag #bluewhale a #F57 na Instagram, pričom sa nám v zapätí zobrazila správa s textom: „Môžeme vám pomôcť? Ak prechádzate ťažkým obdobím a potrebujete pomoc, radi vám ju poskytneme.“ Instagram vám ponúkne na výber možnosť porozprávať sa s priateľom, kontaktovať linku pomoci alebo získať radu a podporu.
Pri zadaní #bluewhalechallenge (v preklade výzva modrej veľryby) na Facebook sa nám pod týmto hashtagom zobrazili najmä varovné statusy.
Sociálne siete blokujú tieto „tagy“, čím upozorňujú na hroziace nebezpečenstvo.
Michaela Luxová
—
Samovražedná hra z Ruska
Nebezpečná hra s názvom Modrá veľryba (Blue whale game) pochádzajúca z Ruska, ktorá sa v posledných mesiacoch objavila na internete, má nabádať deti a tínedžerov k samovražde. Funguje na princípe internetového kontaktu medzi tzv. kurátorom a hráčom, ktorý má po dobu päťdesiatich dní plniť úlohy. Tie nútia človeka k sebapoškodzovaniu. Hráč si musí, napríklad, do ruky vyrezávať rôzne heslá, pozerať psychedelické videá o štvrtej ráno alebo sa postaviť na kraj výškovej budovy. Každé splnené zadanie musí byť buď nahrané, alebo odfotografované a zaslané kurátorovi. Ak sa podarí hráčovi všetky úlohy splniť, na svoj internetový profil zavesí fotografiu veľryby s hashtagom „koniec hry“. Poslednou úlohou je však samovražda. Ak sa hráč rozhodne odstúpiť, kurátor ho začne zastrašovať a vyhrážať sa mu. Mnoho obetí Modrej veľryby pochádza z Ruska, no svoje obete si našla aj v Česku a teraz už aj u nás na Slovensku. Autorom hry je Philip Budeikin, ktorý sa na adresu hráčov vyjadril, že sú len biologický odpad, od ktorého čistí našu spoločnosť. Podľa Daily Mail je v súčasnosti vo väzbe. Obvinený je z podnecovania šestnástich žiačok, aby so do samovražednej hry zapojili.
(ML)
Foto: shutterstock, jv