Mohli spustiť niekoľkomesačný súdny spor nelegálni cudzinci na stavbe bizniscentra?
Košiciam hrozila počas hokejových majstrovstiev medzinárodná blamáž. Spôsobili ho problémy pri výstavbe Business Centre Košice III (BCK III) v bezprostrednej blízkosti Steel Arény, spor skončil na súde. V marci zhotoviteľ, spoločnosť Strabag, svoju žalobu stiahol. Zástupcovi investora CTR sa tento postup javí ako nátlaková stratégia.
Hrozba blamáže sa skloňovala koncom minulého roka v súvislosti s “prestrelkou” medzi investorom, spoločnosťou CTR group, a generálnym zhotoviteľom stavby STRABAG Pozemné a inžinierske staviteľstvo. Hrozilo, že počas majstrovstiev ostane nevábny skelet rozostavanej budovy v bezprostrednej blízkosti hokejovej haly stáť ladom a bude pred zahraničnými návštevníkmi hanbou nášho mesta.
Strabag sa totiž rozhodol z výstavby na Štúrovej ulici vycúvať, čo zdôvodňoval vedomým porušovaním zákona zo strany CTR. Projekt sa podľa stavebnej firmy nerealizoval podľa stavebného povolenia. Bolo totiž vydané na polyfunkčný objekt, ktorý sa skladá z väčšej časti z apartmánového hotela s 55 dvojlôžkovými izbami a 27 apartmánmi a bytovej časti s počtom 59 bytových jednotiek. Stavba sa však realizovala ako polyfunkčný objekt so 151 bytmi bez hotelovej časti. „Akákoľvek zmena musí byť odsúhlasená stavebným úradom ešte pred jej realizáciou. To sa podľa dokumentov, ktoré nám investor doteraz predložil, nestalo,“ konštatoval koncom minulého roka riaditeľ Strabagu Juraj Hirner.
[ad][/ad]Konzultovali to s úradom
Riaditeľ realitnej divízie CTR group Ján Horváth vtedy oponoval, že ide len o malé zmeny, ktoré budú po konzultácii so stavebným úradom riešené počas kolaudačného konania. Problém skôr videl vo februárovej kontrole Inšpektorátu práce zameranej na nelegálne zamestnávanie cudzincov, po ktorej muselo podľa neho odísť 62 z 85 zamestnancov subdodávateľských firiem. „Dodávateľovi sa zrejme nepodarilo uzatvoriť so subdodávateľmi zmluvy za podmienok, ktoré predpokladal. Preto sa dnes usiluje vyviazať zo zmluvného vzťahu,” zdôvodňoval Horváth.
Dnes stavba pokračuje už niekoľko mesiacov s novým zhotoviteľom, spoločnosťou Arbet. Podľa aktuálnych informácií od investora momentálne prebiehajú na stavbe betonáže stropov, osadzovanie okien, liatie podláh a začína sa stavať lešenie pre prácu na fasádach. „Aktuálne sa na stavbe pohybuje rádovo viac ako sto ľudí,” uviedol za investora Milan Jankovský. Tiež nám včera potvrdil plánovaný termín kolaudácie do polovice budúceho roka.
So žalobou neuspeli
Spor skončil na súde, kde sa Strabag domáhal určenia vlastníckeho práva k stavbe a navrhol nariadenie neodkladného opatrenia. Tým by došlo k zamedzeniu možnosti nakladať so stavbou pre investora. Okresný súd žalobu v januári zamietol. Strabag neuspel ani pri odvolaní na krajskom súde začiatkom marca. Napokon v marci požiadal o stiahnutie žaloby v celom rozsahu. Súd na základe toho koncom marca konanie zastavil.
[ad2][/ad2]Nátlak renomovanej firmy?
Horváth si konanie Strabagu (podanie žaloby, návrh na neodkladné opatrenie) vysvetľuje ako možný spôsob, aby im zamedzil pokračovať v stavbe s iným dodávateľom. „Predstavte si, že ste menší a kapitálovo slabší investor, ktorý napríklad už predal byty a ručí za včasné dokončenie svojim klientom. Navyše ešte máte na projekt úver od banky. Keď vám zrazu znemožnia projekt dokončiť, dostávate sa do klieští a škody pre vás môžu byť likvidačné. V tejto situácii sa protistrana dostáva do obrovskej výhody a môže si diktovať podmienky, napríklad formou zmluvných dodatkov jednostranne navyšovať cenu. Tento postup môže platiť u menších investorov. Pre našu spoločnosť, ktorá stavia celý projekt pre vlastné dlhodobé portfólio a jednotky neplánuje predávať, ale prenajímať, a navyše celý projekt stavia z vlastných zdrojov bez bankových úverov, takáto nátlaková stratégia nefunguje, čo protistrana rýchlo pochopila,” vysvetľuje Horváth.
O stanovisko k uvedeným tvrdeniam aj stiahnutiu žaloby sme požiadali aj stavebnú firmu. „Spoločnosť STRABAG Pozemné a inžinierske staviteľstvo nebude výroky spoločnosti CTR Group nijak komentovať a k uvedenému projektu sa vyjadrovať cez médiá,” uviedla hovorkyňa Strabagu Edita Novotná.
Chronológia sporu
- jún 2017: začiatok výstavby s termínom dokončenia 4. kvartál 2019
- február 2018: Kontrola nelegálneho zamestnávania Inšpektorátom práce
- september 2018: prvé výhrady Strabagu adresované CTR
- november 2018: Zastavili práce na stavenisku, Strabag podáva žalobu na súd
- december 2018: stavbu strážia dve SBS, stále sa nepracuje
- január 2019: súd prvý raz zamietol návrh na neodkladné opatrenie, Strabag sa odvolal, stavba má nového dodávateľa, práce sa rozbehli
- marec 2019: Krajský súd potvrdil rozsudok, Strabag sťahuje žalobu(SUL)
Prvý raz sa o problémoch na stavenisku hovorilo v polovici februára minulého roka. Policajti a pracovníci Inšpektorátu práce vtedy na mieste vykonali raziu zameranú na nelegálne zamestnávanie. Zistili, že desiati štátni príslušníci Ukrajiny vykonávali inú činnosť, než na akú im bolo udelené vízum. Ďalší 14 Ukrajinci a 38 Moldavčania sa zdržiavali na území SR v rozpore s medzinárodnou zmluvou. Zároveň počas akcie zistili podozrenie na nelegálnu prácu Slovákov.
J. Horváth z CTR: Je to podobné s ďalšími prípadmi
Investor bizniscentra po prepuknutí sporu vyzval menšie firmy, aby sa s nimi podelili o skúsenosti s praktikami Strabagu. Na otázky nám odpovedal riaditeľ realitnej divízie CTR group Ján Horváth.
Vyzývali ste (malých) investorov, aby sa vám ozvali, ak mali podobnú skúsenosť s firmou Strabag. Zareagoval niekto?
Áno, na našu výzvu reagovalo niekoľko subjektov z českého i slovenského trhu. Stretli sme sa s troma a tí nám dali informácie o ďalších.
Vedeli by ste skonkretizovať postup, prípadne uviesť konkrétny príklad takéhoto sporu napríklad aj s víťazstvom pre Strabag?
Úlohou našej spoločnosti určite nie je formulovať akékoľvek podozrenia, na to existujú v právnom štáte iné orgány. Preto nemôžeme ani nijako konkretizovať zmluvné vzťahy tretích strán.
Takže vaše podozrenie, že ide o osvedčenú nátlakovú praktiku Strabagu, sa potvrdilo?
Opäť sa musím ohradiť, že úlohou našej spoločnosti rozhodne nie je formulovať žiadne podozrenia. Na to sú tu iné orgány. Za našu spoločnosť môžem len povedať, že situácia, v ktorej sme sa ocitli my, bola svojím charakterom i vývojom veľmi podobná situácii, v ktorej sa ocitli tieto subjekty, s ktorými sme sa stretli.